Nie powinniśmy w tym uczestniczyć! – List otwarty do gliwickich mediów

Drogie Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Z wieloma z Was znamy się już bardzo długo. Z wieloma – w co wierzę – lubimy się, mimo że ciasny jest ten nasz gliwicki, medialny rynek. Od ponad roku macie okazję obserwować moje działania zmierzające – czego jestem pewien – do celu, który z racji pełnionego zawodu musi być nam wszystkim bliski. Ten list piszę dlatego, że zdecydowanie nadeszła już pora, aby z obserwatorów nierównej walki przedzierzgnąć się w jej uczestników. Po jedynej słusznej stronie – PRAWDY.

dj

Prawda jest pojęciem nadużywanym dzisiaj tak bardzo i tak pokrętnie relatywizowanym, że nie wiadomo właściwie, co oznacza. Żyjemy w świecie, w którym bez mała każdy ma własną prawdę. I prawdy te są tym „prawdziwsze”, im większymi możliwościami dysponuje ten, który je głosi. Te możliwości daje mu – w przypadku polityki na pewno – umiejętność posługiwania się środkami masowego przekazu, mediami. Tak, trzeba to powiedzieć – posługiwania się nami. Jak wszystkie umiejętności, także i tę można wykorzystać w dobrym i w złym celu. Na jedno chcę jednak wrócić uwagę w tym momencie – to, jak zostanie spożytkowana nasza wiedza, energia i w końcu działanie, tak naprawdę zależy od nas samych, od naszego sumienia, od naszej kondycji etycznej.

Kondycja etyczna to nie nasze drobne czy większe sukcesy lub porażki, nie nasze błędy, które staramy się naprawić. Rozumiem ją jako istotną – szczególnie w naszym zawodzie – umiejętność powiedzenia „nie” zawsze wtedy, gdy dobro ogólne wymaga takiej odpowiedzi. Koleżanki i Koledzy, zawód dziennikarza jest zawodem podwyższonego ryzyka etycznego. Wiemy o tym doskonale. Nie jest nam łatwo trzymać linię mediów, w których pracujemy, zważyć wszystkie skutki naszego „nie” dla przyszłości pisma, czy programu, podawać informacje, które nie będą dezinformować, kiedy niektórzy chcą nas widzieć jedynie w roli „dystrybutorów sukcesu i optymizmu”.

Napisałem to wszystko jedynie dlatego, że zupełnie cicho i niepostrzeżenie stało się coś, co diametralnie zmienia sytuację w mieście. Choć nie, poprawię się, powinno zmienić, bo czy tak się stanie, zależy tylko od Was. W ciągu roku mozolnej pracy i konsekwentnego odsłaniania wstydliwych kulisów „gliwickiego sukcesu”, byłem narażany na ciągłe personalne ataki, robienie z mojego osobistego życia i z moich prywatnych problemów informacji publicznej, ośmieszanie. Z rezerwą, posuniętą wręcz do ignorowania, traktowaliście często moje kolejne informacje, tłumacząc to zapewne ich „niemedialnością”. Nie okłamujmy się dłużej. Konkretne zarzuty, jakie stawiam zarówno władzom miasta, jak i prezesom i radom nadzorczym niektórych gliwickich spółek są zdecydowanie wiadomościami medialnymi.

Dostawaliście ode mnie do ręki tarczę w postaci mojego autorstwa wszystkich wypowiedzi i organizowanych konferencji prasowych, które dawały wystarczający tytuł do postawienia zarzutów w moim imieniu. Nie robiliście tego. Obserwatorzy spoza Gliwic są zaskoczeni milczeniem naszych mediów. Wyciągają wnioski, często dla nas krzywdzące, które zdecydowanie natychmiast prostuję. Głuchota i milczenie gliwickich mediów są również produktem dwóch dekad patologicznego wynaturzania demokracji w naszym mieście. Wiemy o tym wszyscy i w prywatnych rozmowach nieraz dawaliście temu wyraz. Pozwoliliśmy wszyscy na banalnie proste zdetonowanie środowiska przez „ruchy kadrowe” oraz politykę dystrybucji reklam z UM i spółek. Pozwoliliśmy ustawić się w kolejce pokornych petentów, czasem pobrzękujących medialną szabelką, czasem nawet uciążliwych, ale… KOMPLETNIE NIESZKODLIWYCH. Czas tę sytuację zmienić.

Niniejszym oświadczam, że po wielu miesiącach uzyskałem pierwsze wyrażone decyzją sądu poświadczenie tego, że nie władze miasta z prezydentem na czele, nie prawnicy z zarabiających ogromne pieniądze kancelarii obsługujących nasze spółki i nie obrażający mnie na forach zwolennicy, a czasem żołnierze obecnej władzy, ale to właśnie ja miałem rację. Stała się rzecz dotychczas bez precedensu – niezawisły sąd potwierdził, że forowany i wskazywany jako super menadżer prezes PRUiM, Henryk Małysz, popełnił jednak przestępstwo. To jest wiadomość, na którą gliwiczanie zasługują. To jest wiadomość, którą mamy obowiązek im przekazać. I dotyczy to zwłaszcza tych mediów, które przez lata były – w dobrej wierze – narzędziem budowania fałszywego wizerunku pana Małysza.

Sprawa PRUiM to pierwszy krok. Oświadczam, że w przyszłym tygodniu ponownie składam do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez zastępcę prezydenta miasta, Krystiana Tomalę, przy użyciu strony internetowej klassikauto.pl, której jest on właścicielem. Pojawiły się nowe dowody w sprawie. Będę również próbował zmienić właściwość miejscową prokuratury badającej sprawę.

Oświadczam również, że nie będę kierował żadnych roszczeń w stosunku do osób, które w różny sposób, także niezgodny z prawem, zwalczały mnie pomówieniami i zniesławieniami. Od tej chwili jednak mając potwierdzenie, że racja była po mojej stronie, będę zdecydowanie bronił swoich dóbr osobistych. Wszelkie tego typu ataki z ostatniego roku przysłużą się natomiast dobremu celowi – na ich podstawie będę wywodził swój interes prawny do wystąpienia przed sądem przeciwko organom, których bezczynność – wbrew ciążącym na nich obowiązkom – naraziła mnie na podobne szykany. To będzie precedens, ale wiem już na pewno, że swój interes prawny wywiodę.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

To, co już zdołałem udowodnić, to wierzchołek góry lodowej. Niezwykle skuteczny, perfekcyjnie i w zgodzie z prawem działający system naszej gospodarki komunalnej okazał się mitem. W najbliższych tygodniach będę ujawniał kolejne fakty, które dla niektórych spółek będą katastrofalne w skutkach. Moja dotychczasowa praca powinna być wystarczającą rękojmią wagi i znaczenia tego, co napisałem teraz. Za tym wszystkim stoją, niestety, prezydent Zygmunt Frankiewicz i działający w jego imieniu zastępca prezydenta – Piotr Wieczorek. Wszystkie moje działania od początku zmierzają do tego aby ukarać właściwych winnych. To, że nie udawało się to tak długo, wynikało z bezczynności organów, o których wspomniałem, ale również z Waszego milczenia w obliczu faktów.

Nie stawiacie niewygodnych pytań. Nie powtarzacie moich, które podsuwam Wam gotowe. Czas to zmienić. Obserwujecie, jak od tygodni, łamiąc ustawy i ryzykując kary zasądzone przez sąd administracyjny, zarząd GKS PIAST SA odmawia mi udzielenia jawnych informacji, łamiąc prawo prasowe, a także prawo dostępu do informacji publicznej. Dlaczego na to pozwalacie? Dlaczego do zarządu tej spółki nie trafiają Wasze pytania? Czas to zmienić.

Chcę jeszcze na coś zwrócić uwagę. Wiedza, którą przekazywałem Radzie Miejskiej, politykom i mediom, zacznie być ciężka do udźwignięcia. W pewnym momencie, nieubłaganie, milczenie stanie się współuczestnictwem w ukrywaniu przestępstw. Wtedy moralna odpowiedzialność zmieni się w faktyczną i dotyczy to przede wszystkim naszych lokalnych polityków. Uważam, że jako środowisko gliwickich dziennikarzy nie powinniśmy w tym uczestniczyć.

Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie, które dotąd mi okazali, za materiały, które jednak do mediów trafiły. Proszę wszystkich zainteresowanych o pomoc w informowaniu mieszkańców o faktach wielkiej wagi tak, jak na to zasługują. Proszę o zadawanie pytań – o nic więcej. Jednocześnie wyrażam zgodę na wykorzystywanie w dowolny sposób wszelkich materiałów zamieszczonych na portalu info-poster.eu.

Wasz Kolega, Dariusz Jezierski

9 Comments on "Nie powinniśmy w tym uczestniczyć! – List otwarty do gliwickich mediów"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 19 lipca 2013 at 9:48 am | Odpowiedz

  „…Czas to zmienić. …”
  ————————————————————
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/f6d46be213.png
  ————————————————————-
  SPOKO !
  ————————————————————-
  http://www.youtube.com/watch?v=tn0ZE5IaKSg
  ————————————————————–

  ***********************************
  GOGOL PRZEJAZDEM
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

 2. To będzie precedens, ale wiem już na pewno, że swój interes prawny wywiodę.

  • Trzeba także sprawić, żeby ów „precedens” był odpowiednio nagłośniony. Jeśli nie w lokalnych mediach, to choćby w regionlanych i ogólnopolskich.

 3. Zadne gliwickie media nie stana przeciw Frankiewiczowi. Za duzo maja do stracenia. Gdyby media pisaly o nim tylko prawde, nie wygralby zadnych wyborow.

 4. marianandrzejczak | 19 lipca 2013 at 3:08 pm | Odpowiedz

  Dominia Miejskie.. czyli JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE MIASTA GLIWICE

  Pokażcie mi jedną osobę z tam pracujących która odważy się ujawnić i prowadzić głośną krytykę Prezydenta?
  Jedną ….

  To potęga…Tak stworzono System a dopasowano do tego narzędzie SSące.
  Obalić to to obalić tysiące zależnych ludzi.
  Mrówek systemu SSaczy ..

  http://bip.gliwice.eu/strona=10439

  http://bip.gliwice.eu/strona=10438

  Domy dziecka
  Dom Dziecka Nr 1
  Dom Dziecka Nr 2
  Dom Dziecka Nr 3 im. Astrid Lindgren
  Żłobki
  Żłobki Miejskie
  Przedszkola miejskie
  Przedszkole Miejskie Nr 3
  Przedszkole Miejskie Nr 4
  Przedszkole Miejskie Nr 5
  Przedszkole Miejskie Nr 6
  Przedszkole Miejskie Nr 7
  Przedszkole Miejskie Nr 8
  Przedszkole Miejskie Nr 16
  Przedszkole Miejskie Nr 18
  Przedszkole Miejskie Nr 20
  Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi Nr 21
  Przedszkole Miejskie Nr 22
  Przedszkole Miejskie Nr 23
  Przedszkole Miejskie Nr 25
  Przedszkole Miejskie Nr 27
  Przedszkole Miejskie Nr 28
  Przedszkole Miejskie Nr 29
  Przedszkole Miejskie Nr 31
  Przedszkole Miejskie Nr 33
  Przedszkole Miejskie Nr 34 im. Kubusia Puchatka
  Przedszkole Miejskie Nr 36
  Przedszkole Miejskie Nr 37
  Przedszkole Miejskie Nr 38
  Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi Nr 40
  Przedszkole Miejskie Nr 41
  Przedszkole Miejskie nr 42
  Przedszkole Miejskie Nr 43
  Szkoły podstawowe
  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Gliwicach
  Szkoła Podstawowa Nr 2
  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. Arki Bożka
  Szkoła Podstawowa Nr 5
  Szkoła Podstawowa nr 7
  Szkoła Podstawowa Nr 8
  Szkoła Podstawowa Nr 9
  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 10 im. Juliusza Słowackiego w Gliwicach
  Szkoła Podstawowa nr 11 im.Hugona Kołłątaja w Gliwicach
  Szkoła Podstawowa Nr 13
  Szkoła Podstawowa nr 14
  Szkoła Podstawowa Nr 18 im.Jana Pawła II
  Szkoła Podstawowa nr 20 im. Powstańców Śląskich
  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 21 im. H. Sienkiewicza
  Szkoła Podstawowa Nr 23
  Szkoła Podstawowa Nr 28 im. Witolda Budryka
  Szkoła Podstawowa Nr 29
  Szkoła Podstawowa Nr 32 im. Wojska Polskiego
  Szkoła Podstawowa Nr 36
  Szkoła Podstawowa Nr 38
  Szkoła Podstawowa Nr 39
  Szkoła Podstawowa Nr 41 im. Władysława Broniewskiego
  Gimnazja
  Gimnazjum Nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach
  Gimnazjum Nr 4 im.Józefa Pukowca
  Gimnazjum Nr 10 im. I. J. Paderewskiego
  Gimnazjum nr 19 im. Powstańców Śląskich
  Licea ogólnokształcące
  III Liceum Ogólnokształcące
  Zespoły szkół
  Górnośląskie Centrum Edukacyjne
  Zespół Kształcenia Zawodowego
  Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2
  Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1
  Zespół Szkół Budowlano-Ceramicznych
  Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach
  Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego
  Zespół Szkół Gimnazjalnych w Gliwicach
  Zespół Szkół Łączności im. prof. Stanisława Fryzego
  Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych
  Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. UE
  Zespół Szkół Samochodowych
  Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
  Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gliwicach
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Piastów Śląskich
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 6
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 10
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 12
  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 13
  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14
  Inne jednostki oświatowe
  Gliwicki Ośrodek Metodyczny
  Młodzieżowy Dom Kultury
  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii
  Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia
  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
  Służba zdrowia
  Szpital Miejski Nr 4 z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gliwicach
  Pomoc społeczna
  Dom Pomocy Społecznej „NASZ DOM”
  Dom Pomocy Społecznej „Opoka”
  Ośrodek Pomocy Społecznej
  Inne jednostki
  Centrum Ratownictwa Gliwice
  Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych
  Gliwicki Teatr Muzyczny
  Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
  Muzeum
  Miejski Zespół ds.Orzekania o Niepełnosprawności w Gliwicach
  Miejski Zarząd Usług Komunalnych
  Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
  Powiatowy Urząd Pracy
  Straż Miejska w Gliwicach
  Zarząd Dróg Miejskich
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

  Kto to uczyni?

  HMMMMMMMMMMMMMMM

  Brawo Redaktorze…Pan powoli to czyni….

  • Dlatego właśnie nie było frekwencji w referendach. Frankiewicz wrzeszczał, że referendum to hućpa i awantura i że nikt porządny nie powinien brać w nim udziału. W ten sposób zastraszył ludzi. A i tak z tych co poszli, to tylko ok. 10% opowiedziało się za Frankiewiczem. Gdyby nie zastraszył mieszkańców, już dawno by go tu ni ebyło.

 5. marianandrzejczak | 20 lipca 2013 at 3:44 pm | Odpowiedz

  Czas przed burzą??

  Burza po apelu premiera, który nawoływał warszawiaków do bojkotu referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Donald Tusk trzęsie portkami, paraliżuje go strach przed demokracją – uważa Zbigniew Ziobro (SP). – To kolejna wpadka premiera, która rykoszetem odbije się i wróci jak bumerang. Ludzie są wkurzeni na Donalda Tuska i Hannę Gronkiewicz-Waltz – mówi Eugeniusz Kłopotek (PSL).

  Biedni Ci warszawiacy….zacz nie wiedzą co czynią bo Gliwice Miasto Sukcesu przeżyło już dwukrotnie szkodnicze ataki frustratów i Prezydent portkami nie trząsł.
  Chyba dlatego że nie reprezentował żadnej partii a miejskie DOMINIA w mieście gdzie demokracja normalna jest wówczas gdy reprezentuje interesy Dominium.

  Całe szczęście że ludzie nie DALI SIĘ NABRAĆ na te głupoty.

  To nie jest normalna demokracja, to co tutaj się działo. Całe szczęście, że ludzie nie dali się nabrać na takie pomówienia, fałsz i zlekceważyli to referendum. Pierwszy wniosek z tego jest taki, że ten negatywny elektorat jest niewielki a podejrzewam, że to właśnie przeciwnicy się zmobilizowali. Mam do czynienia, jak chyba każda władza w każdym mieście i w każdym kraju, również z ludźmi, którzy negują wszystko, każdą inicjatywę.

  Dobrze się stało, że wszystkie osoby, nieraz te najbardziej sfrustrowane czy upiorne, zebrały się w jednym miejscu, wystąpiły wspólnie. Sprawa jest jednoznaczna, zidentyfikowana… Prowadziły kampanię referendalną, która moim zdaniem przekroczyła wszelkie ramy przyzwoitości i co więcej, nie dotknęły te kłamliwe zarzuty głównie mnie – nie wiem dlaczego chociaż chodziło niby o moją osobę – tylko bliższych i dalszych współpracowników i myślę, że to zdecydowanie wykraczało nie tylko poza granicę dobrego smaku, ale również prostej przyzwoitości i prawa.
  Po raz kolejny okazało się, że wyborcy są mądrzejsi od tak zwanych polityków, nie pomogły duże pieniądze, tony kłamliwych ulotek, ani apel posła w imieniu rządzącej partii.

 6. W najbliższym czasie powstanie strona internetowa, na której będzie można wpisywać i dyskutować, co Frankiewicz zrobił dobrego dla mieszkańców i miasta.

 7. PO musi przestać rządzić Polską, a wtedy Frankiewicz przestanie rządzić Gliwicami.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*