Nietykalni – światowy fenomen w Kinie AMOK

Ponad 290 mln dolarów, zarobionych w samej Europie, 52% Francuzów, którzy uznali ten film za największe wydarzenie kulturalne 2011 roku, Omar Sy (jeden z głównych bohaterów), który zdobył Cezara, pokonując Jeana Dujardina (zdobywca Oscara)! Wszystkie te osiągnięcia mogą przypisać sobie twórcy filmu ?Nietykalni?.
Film Erica Toledano i Oliviera Nakache to historia dwóch mężczyzn, których losy splotą się przez całkowicie przypadkowe wydarzenia.
Sparaliżowany od szyi w dół, milioner, postanawia zatrudnić czarnoskórego, młodego chłopaka, który dopiero co wyszedł z więzienia, jako swojego opiekuna. Początkowo niechętni wobec siebie mężczyźni, z czasem stają się przyjaciółmi, których połączy wyjątkowa więź. Pochodzą z dwóch różnych światów. Driss (Omar Sy), były więzień, nigdy nie zaznał luksusu. Pochodzi z biednej rodziny z paryskich przedmieść. Philippe (François Cluzet), to milioner, posiadający wszystko, prócz władzy nad własnym ciałem. Na pozór są to ludzie, których nic nigdy nie połączy, a jednak każdemu z nich czegoś brak, każdy z nich posiada coś, czego brak drugiemu. Razem tworzą całość. Przeżywają liczne przygody, których żaden z nich nie mógłby przeżyć osobno. Ich relacja, daje im drugą szansę na skorzystanie z uroków życia, pomimo wspomnienia więziennych murów jednego z nich i pomimo paraliżu niemal całego ciała, drugiego.
Historia, mogłoby się wydawać ckliwa, patetyczna, wzruszająca. Są to jednak mylne obawy. Jest to komedia, doceniana, przez krytyków na całym świecie. Zaskakuje prostotą, lekkością, świetną, naturalną grą aktorów, bogatym humorem i pięknymi zdjęciami.

Film porusza również kwestie wielkiej przepaści jaka dzieli wykwint bogatych Francuzów i biedę imigracyjnego plebsu. Jest to zatem dzieło niezwykle wartościowe pod wieloma względami.
?To film, który jest ?lekiem na całe zło?. Dawka szczęścia w pigułce. O ?Nietykalnych? niezręcznie jest opowiadać ? bo kolejne, silące się na precyzję, zestawienia słów oddalają się tylko coraz bardziej od rdzenia tej produkcji, zbudowanego z emocjonalnej prawdy, spontaniczności i mądrości.? ? Anna Tatarska, krytyk filmowy.

Mary DuLait

Film miał w Polsce premierę 13 kwietnia 2012r ? Od 1 do 10 maja, oraz 16 maja możemy go oglądać w Kinie AMOK

1 Comment on "Nietykalni – światowy fenomen w Kinie AMOK"

  1. gogol przejazdem | 2 maja 2012 at 12:48 pm | Odpowiedz

    „Film porusza również kwestie wielkiej przepaści jaka dzieli wykwint bogatych francuzów i biedę imigracyjnego plebsu. Jest to zatem dzieło niezwykle wartościowe pod wieloma względami.”

    Dziś na kolację obowiązkowo ślimaki i film

    ryzyk fizyk

Leave a comment

Your email address will not be published.


*