Noc Muzeów 2012

Materiał nadesłany z Działu Upowszechniania Muzeum w Gliwicach

Czasem nie warto spać. Na pewno nie w Noc Muzeów. To cykliczna impreza, podczas której podwoje tych szacownych instytucji  pozostają otwarte do późnych godzin wieczornych. W salach wystawowych czekają wtedy na zwiedzających nie tylko eksponaty, ale pokazy, warsztaty i prelekcje. Tegoroczna Noc w Muzeum w Gliwicach zapowiada się  wyjątkowo. Patronuje jej natura, piękno i sztuka.  Nie zabraknie pokazu mody – tej najnowszej, pochodzącej z kolekcji współczesnej projektantki, jak i wizyty w pracowni XIX-wiecznej krawcowej. Poznamy tajemnice stroju i ozdób kobiet epoki neolitu i brązu, weźmiemy udział w pokazie wyrobu biżuterii miedzianej.  Artystyczna fascynacja światem przyrody to motyw, który w Willi Caro spajać będzie przygotowane przez organizatorów wydarzenia  –  warsztaty wikliniarskie,  tworzenie recyklingowych lamp i wykład projektanta o trendzie eko w biżuterii. Tej Nocy pożegnamy również kapcia muzealnego, który zostanie uroczyście wyprowadzony z Willi Caro.

Wyprowadzenie kapcia

Czekał ukryty w drewnianej, przepastnej skrzyni. Nigdy nie miał pary. Dzięki niemu zwiedzający sunęli po lśniących parkietach sal wystawowych niczym po tafli jeziora… tylko czasem plątały im się nogi. Któż bowiem znalazł kiedyś kapcia na miarę? Kapeć muzealny z istoty swej jest niedopasowany. A teraz odchodzi.

Żegnać tego rezydenta Muzeum  będziemy wielkim stylu. Przewidziano portretowanie kapcia – pastelami, na brystolu, a dla tych, którym zawsze marzyło się niekonwencjonalne wykorzystanie tego atrybutu błyszczących parkietów – konkurencję: rzut kapciem do celu. Do zdobycia złoty, srebrny bądź brązowy kapeć. Po raz ostatni będzie też można odczuć niepowtarzalną atmosferę,  jaką rodzi obcowanie  ze sztuką i zabytkami w filcowych kapciach. Muzealnicy wszystkich zainteresowanych zabiorą na Ostatnie Zwiedzanie w Kapciach.  Uroczyste wyprowadzeniu kapcia, przy dźwiękach poloneza, nastąpi o 19.15. Choć kapeć miał w Muzeum dosyć prozaiczne zadanie – i wcale nie chodzi o utrudnianie życia zwiedzającym – okazało się, że również on może stanowić źródło twórczej inspiracji. By godnie go pożegnać artyści – literat, muzyk, rysownik, malarz – stworzyli oryginalne wariacje na jego temat. Powstał Kapeć Muzyczny, kapeć Liryczny, kapeć stał się bohaterem komiksu… Te niezwykłe prace będzie można zakupić na aukcji podczas  Nocy Muzeów. Za uzyskany z niej dochód kupimy poduchy do siedzenia, które służyć będą uczniom, by nieco wygodniej spędzali czas  lekcji muzealnych i zachowali kapcia we wdzięcznej pamięci.

 Nocna wyliczanka

19 maja w każdym z Oddziałów Muzeum – Willi Caro wraz z Czytelnią Sztuki, Zamku Piastowskim, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji – na nocnych zwiedzających od godziny 17.00 do północy czekają atrakcje i niespodzianki. 

 Willa Caro:

Pomiędzy godziną 17.15 a 19.15 odbędą się  warsztaty plecionkarskie prowadzone przez  Stowarzyszenie Serfenta – ich uczestnicy poznają sztukę wyplatania z wikliny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32 335 44 03.

Pomiędzy godziną 17.00 a 19.15 – uroczyste pożegnanie i wyprowadzenie kapcia muzealnego 

O godzinie 19.30 przyjrzymy się procesowi wyrobu biżuterii miedzianej –  wybrane egzemplarze będzie można zakupić do własnej kolekcji. Pokaz przeprowadzi projektantka odzieży i biżuterii Dominika Syczyńska. Jej twórczość jest wyrazem ciągłych poszukiwań inspiracji, form, niestandardowych zestawień materiałów i technologii, a wykonane przez nią prace znalazły się w  galeriach Polski, Szkocji i Anglii.

O godz. 20.00 Karolina Gronicka, wychowanka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru Krakowskich Szkół Artystycznych,  przeprowadzi pokaz drapowania tkanin, przedstawiając równocześnie swoją kolekcję „Niente”. Inspiracją dla tej nieco mrocznej, klimatycznej kolekcji, grającej kontrastami zwiewnych szyfonów i ciężkich flauszów, była  architektura i przestrzeń miejską.

O godz. 21.00  Jakub Żeligowski, projektant biżuterii współczesnej, opowie podczas wykładu o Eko-biżuterii

Do północy zwiedzać można w Willi Caro wystawę stałą – XIX-wieczne wnętrza  mieszkalne górnośląskich przemysłowców i wystawy czasowe:

„STFZ. Eko – wystawa biżuterii ekologicznej”, „Grzebienie jak kwiaty” i „Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląsku 1871–1945” oraz obejrzeć wystawę wielkoformatowych zdjęć Stowarzyszenia Serfenta „Niech się plecie”.

Oprowadzania z przewodnikiem po XIX-wiecznych wnętrzach  Willi Caro: 17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00

Prowadzona będzie również promocyjna sprzedaż wydawnictw muzealnych.

 Czytelnia Sztuki:

Od godziny 18.30 do 20.00 będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia recyclingowych lamp, które prowadzić będzie rzeźbiarka Małgorzata Łojko, dla której największą inspiracją – jak sama przyznaje – pozostaje natura.  Do północy dla wszystkich dostępna będzie wystawa „Parekia  czyli kilka anegdot o relacji człowieka z rośliną”, na której znalazły się również instalacje Małgorzaty Łojko.

 Zamek Piastowski:

O godzinie 17.00 na wieży Zamku Piastowskiego otwarta zostanie wystawa Suknia pani Chrambach – z wizytą w pracowni krawieckiej przełomu wieków, na której nie zabraknie maszyny Singera i która przybliży nam kanony mody końca XIX i początku XX wieku.  Dowiemy się także co nieco o kobietach z dwudziestolecia międzywojennego i czasów PRL. Preferencje kobiet starszych o kilka tysiącleci, lecz równie wymagających w kwestii stroju i wyglądu, zaprezentuje ekspozycja przygotowana przez zamkowych archeologów.  Modowe gusty epoki neolitu i brązu poznany bliżej dzięki wystawie Nie tylko płótno… strój i biżuteria kobiet w pradziejach.

Do północy na Zamku Piastowskim  zwiedzać można także wystawy stałe  i wystawę czasową: „Archeologia gliwickiego Rynku”.

Oprowadzania z przewodnikiem po Zamku Piastowskim: 17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00

 Oddział Odlewnictwa Artystycznego:

Od godziny 18.00 do godziny 21.00 zapraszamy starszych i młodszych miłośników biżuterii na warsztaty, podczas których  z pomocą  artystki plastyk – Barbary Wójtowicz-Flądro przekonamy się , że modelina, dzięki swemu bogactwu barw, jest równie wdzięcznym materiałem jubilerskim, jak szlachetne kruszce. Do północy zwiedzać można wystawę Słusznie słyną dziś Gliwice…  prezentującą żeliwne skarby z kolekcji Muzeum w Gliwicach.

Oprowadzania z przewodnikiem po Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:  17.00, 19.00

Oddział Odlewnictwa w Noc Muzeów jest czynny od godziny 17.00 do godziny 21.00.

Radiostacja: Radio Retro

Od godziny 17.00 do 22.00 wszystkich zainteresowanych tym,  jak zmieniały się radioodbiorniki w pierwszych trzech dziesięcioleciach swojej historii, jak dokonywał się postęp techniczny w tej dziedzinie i czym było radio dla naszych pradziadków  zapraszamy na wystawę odbiorników radiowych z lat 20-tych, 30-tych i 40-tych XX wieku – Radio Retro.

Zobaczymy nie  tylko radioodbiorniki, ale również  ulotki i plakaty reklamowe znanych producentów radioodbiorników z epoki – zgromadzone  eksponaty pochodzą z kolekcji  Eugeniusza Szczygła oraz  Henryka Berezowskiego.  Obecny podczas Nocy Muzeów Eugeniusz Szczygieł, posiadacz jednej z największych w kraju kolekcji starych radioodbiorników, wprowadzi nas w ich fascynujący świat.

Odwiedzający Radiostację będą mogli również zobaczyć film Uwaga! Tu Gliwice Teresy Kudyby, rekonstruujący wydarzenia prowokacji gliwickiej. Projekcje  odbywać się będą o pełnej godzinie pomiędzy  17.00 a 21.00.

Noc Muzeów w Radiostacji odbywa się od godziny 17.00 do godziny 22.00.

Na Rynku dostępna będzie wystawa plenerowa „Źle urodzone”, prezentująca  ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u w obiektywie Filipa Springera .

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Organizator:  Muzeum w Gliwicach

1 Comment on "Noc Muzeów 2012"

  1. gogol przejazdem | 17 maja 2012 at 6:44 am | Odpowiedz

    Dobra akcja na wiosnę.
    Bo jak w Gliwicach jesienią, o 18.00 wyłączą śiatło na ulicy, to WSZYSCY mamy noc w muzeum.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*