O co chodzi w Dialogu Sukcesu? – rozmowa z Dariuszem Jaszczem

Pomysłodawcą Dialogu Sukcesu jest Dariusz Jaszcz. Info-Poster.eu objął patronatem kolejne wydarzenie z tego cyklu. Ideę przedsięwzięcia postaramy się przybliżyć, rozmawiając z pomysłodawcą…

PlakatDialogluty

Na czym polega inicjatywa Dialogu Sukcesu?

Celem priorytetowym projektu jest przekazanie idei wartych rozpowszechniania oraz dostarczenie publiczności bodźców do aktywnego działania. Projekt składa się z dwóch etapów – wystąpień prelegentów, które trwają 20 minut oraz panelu dyskusyjnego z publicznością. 

Pomysł na Dialog Sukcesu zrodził się na studiach. Zawsze brakowało mi miejsc, które mogą zaoferować mi coś więcej niż tylko podziwianie twórczości artystycznej, czy kolejne szkolenia z którch poziomem bywa bardzo różnie. Moim i przyjaciół z którymi współpracuję celem stało się stworzenie takiego miejsca, które będzie przyciągać wszystkie osoby bez względu na to czy studiują czy pracują, aby mogły podzielić się swoim doświadczeniem, sugestiami i pokazać inny sposób myślenia o danym problemie. Stworzyliśmy zatem doskonałe miejsce, żeby posłuchać o różnym sposobie myślenia i podchodzenia do konkretnego tematu, poruszanego w Dialogu Sukcesu. Te podejścia sprawdziły się i naszym prelegentom przyniosły sukces zawodowy, czy szerzej życiowy.

Chcemy pokazać, że o kreatywności, inteligencji, relacjach społecznych itd. można mówić różnym językiem i pod różnym kątem (społecznym, zawodowym, rozwojowym). U nas na jednej scenie spotkać można tego samego dnia księdza, coacha, dr nauk humanistycznych itd. Fascynująca jest różnorodność i możliwość obcowania z tak wieloma poglądami, a do  tego dochodzi możliwość rozmowy ze wszystkimi prelegentami po ich prelekcjach. Ten projekt jest zatem czymś więcej. Jest miejscem, w którym bez względu na różne podejścia prelegenci spotykają się na jednej scenie, żeby wspólnie rozmawiać z publicznością. A wtedy bywa bardzo ciekawie 😉

Wychodzimy również z propozycjami do organizacji pozarządowych, dając im możliwość promocji w naszym projekcie, a nasi trenerzy chętnie i bezpłatnie odwiedzają takie miejsca, by doradzać, wspierać i szkolić.

Ile takich spotkań już się odbyło?

20 lutego odbędzie się już 5 edycja. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy realizować ten projekt, a ludzie chcą nam pomagać w jego realizacji. Nawet utworzył się już team Dialogu Sukcesu 🙂

Kto współpracuje w tym przedsięwzięciu?

Bardzo różnie. Zależy głównie od tego, gdzie realizujemy kolejny Dialog. Spotkania odbyły się już w kinie Roma, klubie Okrąglak, Multikinie a teraz w Fortepianarium w Zabrzu (Kopalnia Sztuki). Głównymi osobami, które ten projekt od początku realizowały byłem ja sam i Grzegorz Cieślik. Teraz pomaga nam nasz team Dialogu Sukcesu.

Jak sądzisz, czy młodzi ludzie w Polsce są gotowi na sukces?

Tak, ale nie powinniśmy rozpatrywać pojęcia sukcesu pod kątem młodych i starych. Każdy ma szasnę by w każdej chwili go odnieść. Tu nie chodzi o to, że od razu będziemy mieć jacht, willę na przedmieściu itd. Największym sukcesem jest postawienie pierwszego „kroku” do przodu i podnoszenie się po porażkach, które będą zawsze nam towarzyszyły. Sukcesem wśród młodych ludzi jest to, że zaczęli już coś robić i mają plan na przyszłość – im się uda! Prowadziłem rozmowę z gimnazjalistami i jeden z nich powiedział, że ma plan by zostać ratownikiem wodnym, teraz uczy pływać dzieci, chodzi na kurs pływacki i ciężko trenuje. To jest jego sukces. Zrobił coś dla siebie i innych – to właśnie jego sukces.

A czym w ogóle jest sukces?

Zależy jak rozpatrujemy hasło „sukces”, jest ono w końcu bardzo pojemne. Sukcesem może być to, że wstaniemy z łóżka, a może być nim wejście na Kilimandżaro. Sukces tkwi po prostu w pokonywaniu przeszkód i progresie. Pojawia się również wtedy gdy możemy szczególnie sobie szczerze czegoś pogratulować, a później podzielić się tym szczęściem z innymi. Każdy jest gotowy na sukces, nic nie stoi na przeszkodzi by go osiągać w różnym wymiarach i obszarach. Dialog jest takim kierunkowskazem, który wskazuje możliwe drogi do jego osiągnięcia i pozwala się nim podzielić z innymi. Należy pamiętać również o tym, że sukces nie wiąże się tylko z czymś materialnym i o tym, że żeby go osiągnąć należy posiadać zasoby: umiejętności, wiedzę. Nie można inaczej. To przekazujemy na naszych spotkaniach.

I przewrotne pytanie – żyjemy w dobie rywalizacji i pogoni za sukcesem. Czy dialog jest tu możliwy?

Oczywiście, że tak! Tylko musi być otwarty, bez uprzedzeń, z poszanowaniem poglądów innych. A o to niestety jeszcze nie jest łatwo. Nasz Dialog Sukcesu jest pod tym względem wyzwaniem. Niestety są osoby, które nie do końca rozumieją jeszcze sensu otwartego dialogu. Nie ze wszystkimi opiniami musimy się zgadzać i po to jest właśnie panel dyskusyjny. Możemy również pokazać inny punkt spojrzenia i podzielić się własnym doświadczeniem z prelegentami, ale i z samą publicznością. Nie chcemy zamykać się w jednym obszarze i zapraszać prelegentów o takich samych przekonaniach i wartościach. Świat ma różne odcienia barw i nie jest tylko czarny, albo biały. Szukajmy nowych ścieżek, inspiracji, możliwości rozwoju – doświadczajmy!  

rozmawiał: Dariusz Jezierski

1 Comment on "O co chodzi w Dialogu Sukcesu? – rozmowa z Dariuszem Jaszczem"

  1. Wspaniale. Tylko że dialog sukcesu z tego co wiem nie stworzył Pan Dariusz Jaszcz tylko dwóch innych trenerów rozwoju a Pan Dariusz podebrał im pomysł. Nawet nazwa nie jest jego bo kiedyś z nimi rozmawiałem i wymyśliły ją dwie osoby a nie Pan Dariusz. Wygląda na to że mamy znów jak to w tym kraju do czynienia z "kradzieżą". Kolejny człowiek sukcesu jadący na czyimś pomyśle?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*