O kobietach w Polsce – kobiety

W Dniu Kobiet będziemy jak zwykle mówić i słuchać o kobietach w bardzo różny sposób. A ja chciałem, żeby w Info-Posterze przemówiły same kobiety… Zapytałem o to, jak wiedzie się kobietom w Polsce? Odpowiedziały Danuta Jagoda – psycholog, Monika Winnicka – malarka i  Marta Obuch – pisarka. Wszystkie trzy, to kobiety aktywne, atrakcyjne i na wskroś nowoczesne. A jednak ich odpowiedzi – całkiem inne…

Danuta Jagoda

dj

Moim zdaniem pod względem „formalnym” wachlarz możliwości dla kobiet w dzisiejszej Polsce jest ogromny i rośnie z roku na rok. Możliwości pracy, dotacje dla kobiet powracających na rynek pracy, rozrywka, hobby, sporty ekstremalne, literatura, programy tematyczne… Niewiele kobiet jednak z tego korzysta, bo dalej nie wierzą w siebie, boją się przełamać stare schematy „matki Polki” i „gospodyni domu”. Często czują się winne, gdy zaczynają dbać o siebie i realizować swoje marzenia. Co zatem trzeba zmienić? Poszerzać świadomość! Poprzez edukację psychologiczną i rozwój osobisty – nie tylko kobiet ale również ich mężów, partnerów, sąsiadów, pracodawców, pracowników, współpracowników, kolegów… Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni zrozumieć, że świat się zmienia, a nowych ról społecznych trzeba się nauczyć – samo nie przyjdzie!

Monika Winnicka

mw

Pierwsze skojarzenie jakie mam, to słynne manifesty Ewy Partum, pionierki feminizmu w sztuce polskiej.
?Kobieta żyje w obcej sobie strukturze społecznej. Jej model nieaktualny wobec jej roli obecnie, został stworzony przez mężczyzn i na ich użytek. Kobieta może funkcjonować w obcej sobie strukturze społecznej, jeśli opanuje szkołę kamuflażu i pominie własną osobowość. W momencie odkrycia własnej świadomości, może nie mającej wiele wspólnego z realiami jej życia obecnie, wynika problem społeczny i kulturowy. Nie mieszcząc się w strukturze społecznej stworzonej przez mężczyzn, stworzy nową??
Czy to przesłanie, jak i wiele podobnych wygłaszanych w latach siedemdziesiątych, jest aktualne dzisiaj? Całe szczęście już nie. Ja żyję w przestrzeni, w której mogę być wolna od zniewalających umysł nakazów. Nagość Ewy Partum i moja nagość nabierają już całkiem innego znaczenia, a minęło zaledwie 30 lat. Ja już nie muszę uwalniać się od pełnienia niszczących moją indywidualność ról społecznych. Mogę nie być żoną, mogę nie być matką, mogę nie być ofiarą systemów religijnych. Mogę sama decydować o sobie.
Myślę, że świadomość tego, że ?mogę? jest największą wartością jaką daje mi mieszkanie w Polsce. Mimo wielu jeszcze problemów, uważam, że Polska jest krajem, w którym kobieta może w pełni realizować się artystycznie, może myśleć samodzielnie i decydować o swoim losie.

Marta Obuch

mo

Kobietom wiedzie się na pewno różnie, ale ta ,,niższa” średnia jest żałosna. Bo żyjemy w kraju, który był regularnie okupowany i łupiony. Dziś również ma to miejsce, choć niektórzy wkładają wiele wysiłku w to, żeby utrzymywać Polaków w przekonaniu, że tak nie jest. Aktualnie okupuje nas Europa i to jej się sprzedajemy. Myślę że mnóstwo kobiet w Polsce to heroiny. Bo wyżywić rodzinę i przetrwać, kiedy ma się głodową pensję, jest trudno. A kiedy się nie wyżywi… A kogo to obchodzi? W Polsce można nie mieć środków do życia i jest dobrze. W innych krajach byłoby to nie do pomyślenia. Kobiety muszą wkładać mnóstwo wysiłku w to, by godnie żyć. Tak nie powinno być.

Be the first to comment on "O kobietach w Polsce – kobiety"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*