Oczy szeroko otwarte (3) – Dawniej LOK, teraz szok…

Piękny, bardzo ciekawy architektoniczne i charakterystyczny budynek (dawniej siedziba LOK) przy Al. Korfantego 6, ma już swoje lata. Doprowadzony został do bardzo złego stanu technicznego. Szczególnie ucierpiała drewniana loggia, która jak widać na zdjęciu, została zabita dechami. Zapewne jest już w stanie przedagonalnym.
Całość zdecydowanie wymaga generalnego remontu, w przeciwnym razie budynek czeka nieuchronne wyburzenie.

Tymczasem Gmina Gliwice, właściciel obiektu, stoi najwyraźniej na stanowisku, że jedynym rozwiązaniem są kolejne przetargi na sprzedaż tej nieruchomości. Z przyczyn oczywistych nieznajdujące chętnych nabywców.

przetarg 2014.02.17.

Przyjęto zadziwiający sposób postępowania – doprowadzenie nieruchomości do stanu bliskiego ruinie – nikt nie interweniował, nie robił remontów – a potem próba obarczenia ogromnymi kosztami ewentualnego nabywcy. Kto daje się nabrać? Obserwując efekty „sprzedaży” nieruchomości przy Chorzowskiej, Piwnej i wielu innych, można udzielić bardzo jednoznacznej odpowiedzi….

Dariusz Jezierski

8 Comments on "Oczy szeroko otwarte (3) – Dawniej LOK, teraz szok…"

 1. Te budowle, które Dariusz Jezierski prezentuje w swoim cyklu "Oczy szeroko otwarte" powinny być już dawno wpisane do rejestru zabytków i z wielkim pietyzmem chronione. Tej świadomości brakuje prezydentowi, który z pięknego miasta przez 20 lat zrobił swój biznes. Potzrbuje pieniędzy na zbędne inwestycje, które nigdy się nie zwrócą, takie jak ta bezsensowna hala Podium. Za pieniądze wyrzucone na nią możnaby było z Gliwic zrobić naprawdę europejskie miasto z komunikacją ekologiczną, z zielenią, z pięknie odnowioną zabudową, a nawet z nowymi wspólczenymi osiedlami. Ale trzeba było chyba dać zarobić komuś spoza Gliwic, bo do jej zrealizowania wybrano firmy, które nawet podatków tu nie zapłacą, jakby na miejscu na Śląsku nie było odpowiednich wykonawców. Nie dość tego, że nasze pieniądze się wyrzuca w błoto (bo nawet budują ją na dodatek na terenach powodziowych) to jeszcze inne obce gminy dofinansowujemy 🙁 Pytanie chyba istotne: Czyżby dlatego zlecono to podwarszawskiej firmie, że prezydent miał w tym swój osobisty cel? Może tracąc poparcie w regione szukał go w stolicy?

  • czytająca uważnie | 11 września 2014 at 8:32 am | Odpowiedz

   zgadzam się

   • Oczywiscie zawsze będą wmawiać, że wybrano wykonawcę w przetargu, zgodnie z ustawą itp., ale jak uczy codzienność, na tego rodzaju łakome kąski nie są to najczęsciej jacyś przypadkowi oferenci. Czasem nawet na "śmieciowe" zadanka robiono ustawki tu i tam.

 2. to jest…brak słów, jak można.  Na cholere mi jakies kolejne( w planach UM ZBM i inne dziwne instutucje_ badziwne malowidlo na ZUSie, czy innej instytucji na temat ktorej mam swoje zdanie (chociaz to z ta wypływajacą woda hehe do ZUSu pasuje idealnie)  wracajac do tematu SZCZERZE…ktos powinien za to "beknąć" ktos …wladze miasta z pania demolka tfu KONSERWATOR na czele ta kobieta dziala z pełną premedytacja na niekorzyśc wszystkich…wszystkich ciekawych ba nawet zabytkowych budynkow, budowli w mieście
  LUDZIE JA WAS NIE PROSZĘ, JA WAS BŁAGAM ZROBMY COS DLA GLIWIC 16 LISTOPADA NAPRAWDĘ, JESLI GLIWICE DOSTANA NOWEGO DUCHA MY TEZ ZACZNIEMY ODDYCHAC ŚWIEŻYM POWIETRZEM, ale jesli bedzie to co zawsze, że z tego szlachetnego przywileju jakim jest możliwosc oddania glosu nie skorzystamy albo skorzystamy na zasadzie "a przez 20 lat juz nakradl teraz juz nie ma co" bedzie gorzej coraz gorzej, pisze to jako Gliwiczanka nie zwolennik kandydata nr 1, 2, 3,  blagam zmienmy cos bo życie w tym miescie jest coraz gorsze a ten wieczny syf ( w koncu ryba psuje sie od glowy), jest nie do zniesienia pozdrawiam 🙂

  • Jak powiedział Albert Einstein „Robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych rezultatów jest definicją szaleństwa”.

   • praktyczny poradnik | 11 września 2014 at 12:27 pm | Odpowiedz

    W związku z powyższym nic się nie zmieni jeśli:

    – frekwencja w wyborach nie będzie znacząco wyższa

    – głosować będziemy tak samo jak dotąd, mimo wiedzy o kompromitacji kandydatów (radni PiS przyzwolili na zadłużenie miasta, poseł Gałażewski naubliżał Ślązakom, Frankiewicz patronuje wszystkim znanym powszechnie patologiom w mieście, a radni SLD podobnie do frankiewiczowskich tyko jego popierają)

    – opozycja znów będzie rozbita przez piątą kolumnę podszywającą się pod przeciwników dotychczasowej władzy

 3. Nadchodzi czas rozliczeń i odliczeń.

   

 4. W takich właśnie miejscach jak ta kamieniczka, czy wcześniej opisany szpital miejski powinny być komisje wyborcze, żeby wyborcom unaocznić jaką władzę powinni sobie wybrać.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*