Petycja w sprawie likwidacji Gliwickiego Magazynu Kulturalnego

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczam proponowany tekst petycji. Bardzo proszę o jej udostępnianie. Proponuję zbieranie podpisów zakończyć podczas Art Nocy 7 czerwca, stąd data jej przekazania – 8 czerwca 2014 roku.

Osobom zainteresowanym rozpowszechnieniem petycji i pomocą w zbieraniu podpisów prześlę oczywiście również formularze do ich zbierania.

Proszę o kontakt w tej sprawie bezpośrednio na adres naczelny@info-poster.eu

dj

Gliwice, 08.06.2014 r.

 

Rada Miejska w Gliwicach
do wiadomości:
Pan Paweł Gabara
dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego
Pan Krystian Tomala
zastępca prezydenta Gliwic

 

Szanowni Państwo,

informacja o planowanej likwidacji zasłużonego dla gliwickiej kultury miesięcznika „Gliwicki Magazyn Kulturalny” wprawiła wszystkich w zdumienie. Magazyn – od swego powstania w 1995 roku – jest częścią kultury naszego miasta. Od początku pełni rolę łącznika pomiędzy twórcami i adresatami ich pracy. Porusza się w sferze ducha i wartości niewymiernych. Nie wszyscy muszą się zgadzać z każdym słowem w nim umieszczonym, ale wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, że jego kontynuacja leży we wspólnym interesie.

Sztywne aspekty ekonomiczne, wyliczenia, argumenty i wykresy nie są odwzorowaniem znaczenia Gliwickiego Magazynu Kulturalnego. Nie wiemy jakie są uwarunkowania podjętej decyzji. Potencjalne zrekompensowanie straty nie wydaje się jednak możliwe w przyszłości. W tym kontekście uważamy za zasadne wycofanie „protezy” finansowania tego wydawnictwa. Gliwicki Magazyn Kulturalny powinien stać się samodzielnym podmiotem, w pełni finansowanym przez samorząd miejski. Dotychczasowy sposób jego prowadzenia i finansowania („dotacja celowa” dla Gliwickiego Teatru Muzycznego) jest niejasny i pozwala – jak widać – na doraźne zmiany decyzji co do jego dalszego rozwoju.

W naszym odczuciu pochopnie podjęta została decyzja o wycofaniu z miejskiej rzeczywistości wartości, która przez blisko 20 lat stała się częścią kultury lokalnej. Nie jest to jedynie materialna forma dialogu pomiędzy wąskimi, „wymierającymi” grupami. Nie może być także tak, by zniknęła ostatnia forma publikowanego mecenatu nad początkującymi, czy też „nieinstytucjonalnymi” twórcami.

Domagamy się natychmiastowego odstąpienia od decyzji o likwidacji „Gliwickiego Magazynu Kulturalnego”.

Z poważaniem
Dariusz Jezierski
(i – mam nadzieję – liczna grupa myślących podobnie)

9 Comments on "Petycja w sprawie likwidacji Gliwickiego Magazynu Kulturalnego"

 1. Iwona Uznańska | 20 maja 2014 at 11:08 am | Odpowiedz

  Podpisuję się pod każdym słowem proponowanej petycji.

 2. Na temat zasadności tego czy istnieje sens instnienia "Gliwickiego Magazynu …" warto może zagadnąć osoby i instytucje zajmujące się w Gliwicach kulturą. Być może w miejsce GMK pojawi się inny, jeszcze lepszy pomysł na inwestowanie publicznych środków. Być może warto porozmawiać z osobami kompetnentnymi – kierownictwem Muzeum, Teatru Muzycznego, Amoku, Fabryki Drutu, Jazz Clubu, Jazzowii, 4 Artu, Towarzystwa Kulturalnego Fuga, Empiku, Księgarni Elvis etc.Przecież okazać się może, że wydawnictwo GMK nie przynosi gliwiczanom korzyści i nie wzbudza już zainteresowania. Że rolę tę przemjują całkiem nieźle inne media. Może się przecież okazać, że w dobie sukcesów gospodarczych, w których pławią się Gliwice kultura zaczyna być zagadnieniem niszowym i ekstrawaganckim konsumowanym przez marginalną i pomijalną liczbę zblazowanych gliwiczan. Po co komu kultura skoro praktyka dowodzi, że nie mając z nią najmniejszego związku można przez lata skutecznie i sprawnie zarządzać miastem, budować stadiony, hale, place, drogi i jak trzeba lotniska? Jaki jest sens trwonienia publicznych środków na kulturę, skoro środki te można przeznaczyć na kupno jakiegoś klubu piłkarskiego może żużlowego albo hippicznego, wytwórni betonu czy też jakiegoś niezbędnego dla miasta regionalnego centrum logistyki, które mieszkańcom miasta przynoszą daleko większą radość, satysfakcję i pożytek nisz kultura będąca dziś opium dla mas? Skąd chybiony pomysł na zastępowanie światłych i nieomylnych decyzji prezydenta bzdurnymi, oszołomskimi i populistycznymi petycjami? Jak komuś brakuje kultury to niech sobie wyjeżdża do Krakowa czy innej Warszawy po gładkich drogach budowanych z rozmachem dla tych osób, którym w Gliwicach się nie podoba. My tu w mieście takich mękoł nie potrzebujemu. Nie podobają się Gliwice, nie pododba się nasz prezydent to do widzenia. Płakać nie będziemy. Nie płakaliśmy gdy 20 tysięcy marud opuściło Gliwice w ostatnich latach to i nię będziemy lamentować kiedy sobie wyjedzie 20 tysięcy następnych. I tak będziecie się jeszcze prosić o przyjazd do Gliwic jak Piast Gliwice wejdzie do Ligi "Miszczów" a w PODIUM odbędzie się rewia na lodzie!

 3. Musisz Wojtku popracowac jeszcze nad poczuciem humoru. Zwłaszcza nad momentami, kiedy z niego korzystasz. Nie każdy jest dobry.  A w sprawie. Dlaczego "miasto" nie podjęło próby innego rozwiązania niż zamknięcie? Przecież ta dotacja to miniej niz toy-toye przy stadionie. Nie znam szczegółów finansowania GMK. Jeżeli miasto dotuje, to ta dotacja jest jedynym źródłem zasilania?  

 4. Lesław Nowara | 20 maja 2014 at 1:37 pm | Odpowiedz

  Kultura nie powinna być tematem tabu i nic w kulturze nie jest wieczne. Pomysł likwidacji pisma być może jest uzasadniony, ale – nie wiadomo z jakich powodów? Finansowych?  Być może Gliwicki Magazyn Kulturalny wyczerpał swoją formułę, być może trzeba by zmienić układ i zawartość periodyku, sposób dystrybucji. Ale każda taka decyzja powinna zostać poprzedzona dyskusją w gronie kompetentych osób – zawsze z udziałem najbardziej zainteresowanych tzn. ludzi związanych z gliwicką kulturą, twórców. A tego, jak zawsze w Gliwicach, ewidentnie zabrakło … Likwidować zawsze jest najłatwiej, ale to najgorsze wyjście, bo mówiąc językiem kabaretowym: "łatwiej kijek pocienkować, niż go potem pogrubasić" 🙂  Dlatego – w ciemno – głosuję przeciwko likwidacji GMK.

 5. Małgorzata Sobocińska | 20 maja 2014 at 2:38 pm | Odpowiedz

  Nie widzę potrzeby zmieniania Magazynu Kulturalnego, bo zawsze mam wtedy niejasne odczucia, że komuś za tę zmianę trzeba słono zapłacić, a tym bardziej potrzeby zaprzestania jego edycji.

  Magazyn Kulturalny ma zostać jako zwięzłe, wyczerpujące, poręczne i estetyczne kompedium informacji o wydarzeniach kulturalnych w Gliwicach i tyle na ten temat.

 6. Wnikliwy obserwator | 20 maja 2014 at 3:40 pm | Odpowiedz

  Mam przeczucie, że za tą zdumiewającą decyzją likwidatorską stoją dwie osobliwe urzędniczki magistrackie – Nina Drzewiecka i Katarzyna Łosicka. Wydaje mi się, że to one wpadły na kuriozalny pomysł zlikwidowania GLIWICKIEGO MAGAZYNU KULTURALNEGO. Skandaliczna koncepcja zyskała, niestety, akceptację zwierzchnika obu urzędniczek – Krystina Tomali, wiceprezydenta miasta. Nie pozwólmy na takie działania! Nie wolno nam dopuścić do uśmiercenia pożytecznego miesięcznika kulturalnego, redagowanego bardzo ciekawie od wielu lat przez Małgorzatę Zemłę. Tylko ludzie złej woli mogli wpaść na taki wyjątkowo szkodliwy dla gliwickiego życia kulturalnego pomysł. Przyjrzyjcie się tym destrukcyjnym pomysłodawom – Katarzynie Łosickiej, szefowej Wydziału Kultury UM, mieszkającej na co dzień w maleńkiej wiosce Kopienica (gmina Zbrosławice) oraz Krystianowi Tomali, zastępcy prezydenta Gliwic, który mieszka na stałe we wsi Dziergowice (gmina Bierawa na Opolszczyźnie), Tacy ludzie o wiejskiej mentalności decydują o gliwickiej kulturze!!! Jakie oni mają moralne prawo do skazywania na śmierć GMK? Przecież za niespełna pół roku może ich już nie być w gliwickim magistracie (16 listopada – wybory prezydenckie w mieście). Po jesiennym usunięciu z Gliwic wiejskiego duetu kopiencko-dziergowickiego nię będzie tak łatwo reaktywować zlikwidowane pismo kulturalne. Trzeba teraz zrobić wszystko, co tylko możliwe, by wiejskim decydentom nie pozwolić na unicestwienie GMK!

 7. A gdzie można ją podpisać.

 8. Odpalili racę i dali Redaktorowi robotę – ciekawe tylko co się kryje w dymie i co chcą ukryć (?)

  PS. Stać ich na Podium za 300 baniek, to i stać na utrzymanie Magazynu do wyborów (ile to – 3 czy 4 miesiace?). Jakby cicieli likwidację zrobić cicho – zrobiliby ją po wyborach, a jeśli wybory przegrają – Magazyn i dotacje to "cudzy" problem. Historia ma niewątpliwie drugie dno – więc niech Redaktor będzie jak czujny jak Tommy Lee Jones w "Ściganym" …

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. Dwie petycje złożone! | Info-Poster.eu

Leave a comment

Your email address will not be published.


*