Piast nie ma na wypłaty!

Na to wygląda, bowiem niedawno Piast zmuszony był zaciągnąć pożyczkę w kwocie 500 tysięcy zł od… ZBM I w Gliwicach. Jak się dowiedzieliśmy, pożyczka została przeznaczona na wypłatę wynagrodzeń w klubie. Okazuje się, że nie rozwiązuje to problemu innych zobowiązań Piasta Gliwice.

piast

Ciekawe jest to, że termin zwrotu pożyczki upływa 30 czerwca. Oczywiście prowokuje to kolejne pytania. Skąd klub pozyska niezbędną kwotę jeszcze w pierwszym półroczu? Czy nastąpi przyspieszenie drugiej transzy dotacji z budżetu miasta? Mało prawdopodobne. A może wpłyną pieniądze z transmisji? Chyba też za wcześnie. Są zatem dwie możliwości: albo Piast będzie aplikował o jakieś dodatkowe pieniądze z UM, albo… zaciągnie pożyczkę na spłacenie pożyczki chociażby od ZBM II. Pokrzepiające jest to, że spółek z większościowym udziałem miasta jest oprócz Piasta aż 12, czyli tyle, ile miesięcy w roku! I można tak pożyczać i oddawać w nieskończoność. Tylko co to ma wspólnego z racjonalnym gospodarowaniem i konkurowaniem na rynku? Pomijam już fakt, że problem zacznie się, jak do owych 500 tysięcy zł trzeba będzie dobrać kolejne. A potem… kolejne. Coś tu nie działa, prawda? Chyba czas najwyższy odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest. I zmienić TO.

Dodatkowym pytaniem jest to, czy właściwymi podmiotami do wyciągania Piasta z kłopotów są spółki komunalne przeznaczone do realizacji zupełnie innych celów? Czy taki sam mechanizm będzie funkcjonował w przypadku Podium, kiedy już powstanie? Jeśli tak, to te 12 spółek może nie podołać…

dj

5 Comments on "Piast nie ma na wypłaty!"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 20 maja 2013 at 3:05 pm | Odpowiedz

  „…Ciekawe jest to, że termin zwrotu pożyczki upływa 30 czerwca. …”
  Kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera.
  A w ogóle co to za kwota ?
  Opłaty się podniesie ludziom i dalej będą śpiewać do szafy…
  ***********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

 2. Nie pojmuję uwag.
  Jest Rada miejska i priorytety.
  Zawsze mogą dać darowiznę i znaleźć jakieś wytłumaczenie.
  Piłka jest przecie okrągła.
  Tyle się w tym mieście rozdaje,umarza a wielu ssaczy przy okazji rozmarza .
  Mnie nic kompletnie nie dziwi.
  Co to zresztą za kwota dla klasy niektórych miejskich prezesiątek?

  Piast zbankrutuje to ktoś go kupi za 100000zł.
  Piłka jest okrągła..
  Zawsze można np z jakiejś miejskiej spółeczki i jej prezesiątka zrobić ratownika – namiestnika Piasta.

 3. A czy udzielenie takiej pożyczki jest legalne i zgodne z prawem. Na stronie ZBM I dowiedziałam się, że przedmiotem działalności tej spółki jest:
  § Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi;
  § Zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi;
  § Wznoszenie kompletnych obiektów budowlanych lub ich części;
  § Wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków;
  § Sprzątanie i czyszczenie obiektów;
  § Pozostała działalność komercyjna;
  § Wywóz śmieci i odpadów;
  § Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

  lichwa w tym kraju jest zabroniona, a udzielanie pożyczek… można podciągnąć do pozostałej działalności komercyjnej, ale wtedy to ta spółka nie powinna być miejska…
  granda…

 4. gLIWICKIEprzestworza | 29 maja 2013 at 12:56 am | Odpowiedz

  No to teraz wiadomo, na co idą podwyżki czynszowe w TBS. Od 2004 roku stawka czynszowa w tej instytucji wzrosła z 7,05 zl do 11,76 zł ( mogą być lekkie przekłamania w groszach, bo pamięć ludzka bywa zawodna). A budynki się sypią, doprosić o nic się nie można, za to czynsz z roku na rok wzrasta. Kiedyś Malik (na szczęście już zniknął z tej fantastycznej instytucji) powiedział, że TBSy są dla burżujów – wtedy to może jeszcze nie były, bo stanowiły jedyną szansę dla młodych małżeństw na „własne” lokum, ale teraz… sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. Najgorsze, że Ci którzy się zdecydowali na zamieszkanie w tych społecznych tworach, teraz raczej nie mają wyjścia i bez względu na wysokość czynszu, większość tyra w nadgodzinach, żeby go po prostu opłacić.

  Może IP też by coś napisał na ten temat, to zaczyna być zwykły bandytyzm czynszowy – i stanowi jeden z kluczowych problemów gliwickich TBSiarzy, to skandaliczne, że nie robi się nic, by remontować powoli sypiące się raptem 12 letnie bloki i z roku na rok podnosić stawki czynszowe. BANDYTYZM SPOŁECZNY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zwłaszcza w tak trudnych czasach, jak teraz, gdzie mnóstwo ludzi traci pracę.

  Pozdrawiam Zarząd ZBM I TBS Sp. z o.o. w Gliwicach
  Tak 3majcie panoczki, w końcu Was ten problem nie dotyczy 🙁

 5. a w tym czasie jak piast pożyczał pieniądze od ZBM-u ,to w tym czasie dostało wypowiedzenie 10 ludzi po prostu straciło prace ….czyżby taką drogą poszedł prezes w zbemie aby ukryć fakt pożyczania pieniędzy dla kopaczy…..

Leave a comment

Your email address will not be published.


*