Piłkarze z Górnego Śląska

Z okazji organizowanych przez Polskę i Ukrainę w 2012 roku Mistrzostw Europy, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował publikację pt.: ?Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej. Sport i polityka na Górnym Śląsku?. Pokazujemy tym, że temat polsko-niemieckich powiązań w sporcie pozostaje wciąż aktualny, wzbudza emocje w obu narodach oraz stanowi wspólny punkt odniesienia dla wielokulturowej tożsamości mieszkańców regionu.
 Publikacja została wydana w języku polskim i niemieckim. Dostępna jest w cenie 20 zł
Kontakt: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice), 44-100 Gliwice
Tel.: 32 461 2070
Fax.: 32 461 2071
haus@haus.pl
www.haus.pl
pilkarze-publikacja-okladki-Pl-De-2012-druk
Zapraszamy także na wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej ? wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku” w Chorzowskim Centrum Kultury. Wystawę można zwiedzać do 14 sierpnia. Stanowi ona próbę przedstawienia zawiłych losów Górnoślązaków w XX wieku oraz ukazania wielowątkowej i trudnej historii Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich przez pryzmat historii sportu. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć i pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradella), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy – np. Miroslav Klose i Lukas Podolski czy też Sebastian Boenisch ? symbolizują nasz region oraz jego mieszkańców w doskonały i fascynujący sposób.
Czas trwania wystawy: do 14 sierpnia 2012 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 ? 17.00
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Henryka Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów

1 Comment on "Piłkarze z Górnego Śląska"

  1. gogol przejazdem | 31 lipca 2012 at 5:18 pm | Odpowiedz

    „…ukazania wielowątkowej i trudnej historii Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich przez pryzmat historii sportu….

    Piłka jest okrągła.Nie ?

    Połowa jest polska, płowa piłki niemiecka.
    Jakie to ma znaczenie podczas meczu i to na Śląsku.?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*