POLSKA PRAPREMIERA: „Aparat, który dała mi matka” – Spektakl ponad granicami

środa 9 listopada o godzinie 19:00

plakat-akdmm

Co się dzieje?

 

Przedstawienie na podstawie prozy Susanny Kaysen, to nie przedstawienie jedno z wielu. To przede wszystkim poważny eksperyment teatralny i kulturowy.

Monodram pod tym tytułem powstaje jednocześnie w trzech miejscach i grają w nim w trzech językach trzy różne aktorki. Są to: Mińsk na Białorusi, Świętochłowice w Polsce i Moskwa w Rosji.

Te realizacje łączy ten sam tekst, którego adaptacji scenicznej dokonał reżyser, ta sama skomponowana przez Jacka Panka, genialnie współgrająca z przedstawieniem muzyka i ten sam reżyser – Dariusz Jezierski. Reszta jest eksperymentem – inna wrażliwość aktorek i publiczności, inne konwencje, inne rozwiązania sceniczne.

Spektakl ma także drugi plan. Jego naturalną kontynuacją są anonimowe ankiety rozdawane kobietom, które oglądały spektakl. Posłużą one jako materiał dla analizy socjologicznej różnic w sytuacji kobiet w trzech krajach, w których odbywa się projekt.

 

Trzy kraje – trzy aktorki

 

Białoruś – Anastasia Bobrova (foto: Christina Grekova)

11

Znany także w Polsce krytyk teatralny Andrej Moskwin nazwał ją jedną z największych aktorek Białorusi średniego pokolenia.

 

Polska – Anna Maksym (foto: Łukasz Gawin)

po-pr-3

Znana z kilku spektakularnych inscenizacji Teatru Nowej Sztuki, mająca już liczne grono fanów swojego talentu.

Rosja – Irina Czesnokova (foto: archiwum aktorki)

iri

Gwiazda rosyjskiej telewizji, znana z popularnych programów, występująca w filmie i na scenie.

 

Pierwszy etap za nami!

Za nami jest już białoruska premiera spektaklu. Odbyła się 28 października 2016 roku na scenie Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku. Zainaugurowała wspólny projekt CSW i Teatru Nowej Sztuki pod nazwą HomoCosmos, na który złoży się cykl przedstawień, które łączy jedno – podróż w niezmierzone, nieco zapomniane przestrzenie człowieczeństwa, z jego najpiękniejszymi zakątkami i najmroczniej skrywanymi sekretami.

 

Odbyły się już 4 pokazy spektaklu, każdy z nadkompletem widzów.

 

Spektakl został przez największy portal białoruski TUT.by określony najbardziej skandalizującą premierą sezonu w Mińsku:

http://news.tut.by/culture/517989.html

Portal bycard.by określił nazwał go natomiast objawieniem sezonu:

http://www.bycard.by/news/2232/kamera

 

 

Premiera doczekała się już kilkunastu recenzji, prezentacji telwizyjnych i wywiadów:

http://www.svaboda.org/a/kamera-jakuju-dala-mnie-maci/28081452.html

http://www.bycard.by/news/2218/ezerskiy

http://novychas.by/kultura/karotkuju-lekcyju-pa-hinekalohii

http://belsat.eu/news/u-pohvy-yosts-metafara-kustava-pra-kameru-yakuyu-dala-mne-matsi/

https://www.youtube.com/watch?v=IGQx8Y_bN-c&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=Ylub2cXWm90&feature=youtu.be

odzyw

Na swoich profilach przedstawienie ocenili czołowi krytycy, dramaturdzy, aktorzy Białorusi. W ogromnej większości entuzjastycznie.

Omówienie premiery na TYT.by pobiło wszelkie rekordy oglądalności posta poświęconego teatrowi. Autor relacji Denis Martinovich (tut.by) poinformował na swoim profilu Fb, że po dwóch dniach liczba odsłon artykułu przekroczyła 90 000!

 

Jak będzie w Polsce?

Prapremiera polska odbędzie się w Teatrze ŚwiętochłOFFice. To wyraz szacunku reżysera dla naprawdę ogromnej i wielce cennej inicjatywy, która niedawno zaczęła się w tym mieście. Grzegorz Kempinsky i władze Świętochłowic udowadniają że jest możliwy dialog w przestrzeni kultury.

W spektaklu wystąpi dobrze już znana świętochłowickiej publiczności Anna Maksym. Rola będzie dla aktorki ogromnym wyzwaniem. Mówienie o kobiecości bez zahamowań i wprost do widzów, z całą pewnością nie będzie proste.

Podkreślić należy geniusz Suusanny Kaysen, znanej nam z głośnej ekranizacji innej jej powieści, w Polsce pokazywanej pod tytułem "Przerwana lekcja muzyki". Autorka w swoim tekście sięga wyżyn humoru. Jej autoironia i sposób w jaki opowiada o rzeczach najtrudniejszych, świadczą o absolutnym kunszcie pisarskim. Adaptacja Dariusza Jezierskiego zachowała te zalety. Publiczność czekają zatem salwy śmiechu, ale i chwile skupionej refleksji.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wielkim teatralnym wydarzeniu. Taka okazja zdarza się raz na wiele lat…..

 

bilety do nabycia przed spektaklem
Bilety 20 zł
seniorski 15 zł
REZERWACJE
CENTRUM KULTURY ŚLĄSKIEJ
(CKŚ)
ul. Krauzego 1
Świętochłowice
tel. 32 34 52 160
wt-czw 10-18
pt 10-15
lub
sekretariat@cks.org.pl

 

Be the first to comment on "POLSKA PRAPREMIERA: „Aparat, który dała mi matka” – Spektakl ponad granicami"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*