Powrót „Rodziny Addamsów”

Brawurowy powrót musicalu o nietypowej rodzinie. Spektaklu nagrodzonego Złotą Maską za reżyserię i Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategoriach: NAJLEPSZY SPEKTAKL i NAJLEPSZY SCENOGRAF. Pomysł na ciekawy wieczór dla żywych, martwych i niezdecydowanych…

Morticia piękna jak sopel lodu; Gomez – obdarzony hiszpańskim temperamentem pożeracz serc, w przenośni i dosłownie… Smutna, ale demoniczna Wednesday i jej braciszek Pugsley, słodki słodyczą Kuby Rozpruwacza… Wuj Fester, o złotym sercu, anielskich oczach i zabójczych instynktach… Babcia o aparycji wiedźmy i duszy hippiski oraz ich wierny kamerdyner Lurch o gołębim sercu i ciele Golema… Uwielbiamy ich wszyscy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie odwracać się do któregokolwiek z nich plecami. Zwłaszcza gdy nie ma świadków.

Tak o Rodzinie Addamsów pisał jej twórca, rysownik Charles Addams:

„Gomez i Pugsley tryskają entuzjazmem. Morticia jest zawsze chętna do pomocy, milcząca, dowcipna, czasem lekko przerażająca. Babcia Frump to z kolei trochę przygłupawa trzpiotka. Wednesday pod każdym względem przypomina matkę. Głową tej bardzo ze sobą zżytej rodziny jest tak naprawdę Morticia, która krótko trzyma jej członków, choć każdy z nich ma temperament, z wyjątkiem babci, która łatwo daje sobą sterować. Zresztą, to właśnie z niezgrabności babci, mającej słaby charakter, najczęściej wynikają rodzinne tarapaty. Dom oczywiście jest zapuszczony, ale to i tak obiekt dumy całej rodziny, która stara się reperować każdą skrzypiącą klapę w podłodze. Pieniądze nie stanowią problemu”.

Zaczęło się od rysunków w „The New Yorkerze”, popularnym amerykańskim tygodniku. Później był serial telewizyjny, emitowany w latach 1964-1965. W 1991 roku powstał słynny film „Rodzina Addamsów”, w którym zagrali m.in. Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz młodziutka Christina Ricci. Z kolei w 2010 roku Addamsowie zawędrowali na Broadway jako musical, przyciągając tłumy widzów gwiazdorską obsadą (Bebe Neuwirth jako Morticia i Nathan Lane w roli Gomeza), przebojową muzyką i lekko upiornym wdziękiem. W marcu 2015 roku – trzynastego w piątek – w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbyła się polska prapremiera tego właśnie musicalu.

Wednesday Addams, ku zgrozie i przerażeniu domowników, zakochuje się w normalnym chłopcu. Sama ze zdziwieniem odkrywa, że dzieje się z nią coś dziwnego: zamiast wrzasku torturowanego brata woli słuchać śpiewu ptaków, a jej ulubionym kolorem w miejsce czerni staje się… róż. Członkowie rodziny Addamsów nie wiedzą, czy cieszyć się szczęściem dorastającej latorośli, czy też spróbować wyleczyć ją z niebezpiecznych fanaberii. Tymczasem Wednesday zaprasza do rodzinnego zamku rodziców swojego wybranka – Alice i Mala, typowych Amerykanów z Ohio. Jak zareagują na dziwactwa makabrycznych Addamsów? Czy uda im się spędzić noc w domostwie, w którym każda deska skrzypi jękiem potępionych dusz, a dawno umarli przodkowie czują się swobodnie jak czarownice na Łysej Górze?

NAGRODY:

Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla „Rodziny Addamsów” w kategoriach:

– NAJLEPSZY SPEKTAKL

– NAJLEPSZY SCENOGRAF – Grzegorz Policiński

Złota Maska za reżyserię dla Jacka Mikołajczyka.

Muzyka i teksty piosenek: Andrew Lippa

Libretto: Marshall Brickman i Rick Elice

Spektakl oparty na postaciach stworzonych przez Charlesa Addamsa

Przedstawienie zrealizowano dzięki porozumieniu z Theatrical Rights Worldwide, 570 Seventh Ave., #2100 Nowy Jork NY 10018, www.theatricalrights.com

Reżyseria i przekład: Jacek Mikołajczyk

Kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek

Choreografia i ruch sceniczny: Ewelina Adamska-Porczyk

Scenografia: Grzegorz Policiński

Kostiumy: Ilona Binarsch

Przygotowanie wokalne: Dominika Płonka

Reżyseria świateł: Wacław Czarnecki

Kierownictwo produkcji: Łukasz Mitka

Asystenci reżysera: Katarzyna Wysłucha i Marcin Zawada

Asystent kierownika muzycznego: Paweł Pietruszewski

Asystent choreografa: Kamila Święcicka

Polska prapremiera: 13 marca 2015

CZAS: 20.10, (czw.), g. 18:30; 21.10, (pt.), g.10:00, 18:30; 22.10, (sob.), g. 14:30, 18:30; 23.10, (niedz.), g. 17:00

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 40 minut (1 przerwa)

MIEJSCE: Duża Scena (Teatr Miejski w Gliwicach), ul. Nowy Świat 55/57

1 Comment on "Powrót „Rodziny Addamsów”"

 1. To już podobno ostatni set "Rodziny…"

  Teraz będzie już tylko lepiej…

  Póki co, dziś piątek czynu ku chwale oszczędności Grzegorza z Muzeum 🙂

  Pracownicy techniczni teatru remontowali już i malowali m. in. pomieszczenia, w których, w ramach oszczędności oczywiście, przesiadują 2 asystentki dyrektora artystycznego (!), zaś dziś grabią liście (w ramach oszczędności oczywiście).

  Nie wolno już wietrzyć pomieszczeń bez zakręcania kaloryferów, bo skutkować to będzie donosem do dyrektora i konsekwencjami dyscyplinarnymi (!)…

  Dobra zmiana zagościła w Teatrze. Koryto to samo, choć w zasadzie bogatsze ciut… Ci co mogli, mogą nadal… A i paru znajomym tzw. Królika też cos skapnie.

  Grzegorzu i Łukaszu! Brawo Wy!!!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*