Prasówka: Jak kupić antyPiSową kartę telefoniczną?

Posiadacze telefonów komórkowych, którzy nie chcą rejestrować swoich kart SIM, znajdują z łatwością na czarnym rynku karty zarejestrowane przez innych. Są one dostępne m.in. na serwisach aukcyjnych – czytamy na stronie internetowej WIRTUALNEJ POLSKI. Wiadomość powinna ucieszyć wszystkich niezadowolonych z niedawnego wejścia w życie drakońskiej ustawy antyterrorystycznej, stanowiącej nadmierną – w ocenie wielu osób – formę ingerencji w sferę prywatności Polaków.

– Sprzedam antyPiSowe karty prepaidowe, niewymagające rejestracji z waszej strony. Karta jest aktywna przez najbliższy rok. Cena za sztukę wynosi 100 zł – napisał Zbigniew Stonoga na swoim facebookowym profilu. Kontrowersyjny biznesmen nie jest jednak pierwszą osobą, która postanowiła zarobić na obowiązującej od dwóch miesięcy ustawie antyterrorystycznej.

Warto zatem przypomnieć, że kupione po 25 lipca br. startery należy rejestrować u operatora, bo inaczej nie będą działać. Wcześniej używane numery komórkowe w systemie „na kartę” trzeba natomiast oficjalnie zgłosić do 1 lutego 2017 roku, bo w przeciwnym razie zostaną wyłączone. Ustawodawca nie wziął jednak pod uwagę, że zgodnie z popularnym w naszym kraju powiedzeniem – nie ma takiego przepisu prawnego, którego sprytny i zapobiegliwy Polak nie zdołałby ominąć.

Czarnorynkowe oferty

W kraju powstał od razu czarny rynek kart SIM. O tym, jak łatwo kupić taką zarejestrowaną kartę, postanowił przekonać się portal Radiogdansk.pl. Oto treść ujawnionej przez niego oferty reklamowej jednego ze sprzedawców:

Jeśli cenisz sobie anonimowość, bądź z jakiegokolwiek innego względu nie chcesz rejestrować karty, to nasza oferta jest właśnie dla Ciebie! Nie pytamy o Twoje dane osobowe czy adresowe. Nie wnikamy, po co Ci karty, bo wiemy, że do dzwonienia i SMS-owania, a czasem do internetu. Twoja sprawa, co zrobisz z kartą. Ani my ani Ty nie łamiemy przepisów. Karty miały być zarejestrowane i są, tak jak wymaga tego ustawa, która nie mówi nic na temat tego, na kogo używane przez Ciebie karty mają być zapisane! (pisownia oryginalna).

W przypadku zakupu większej liczby kart można liczyć na zniżki – czytamy w tekście. I tak sprzedawcy, których na forum Allegro nie brakuje, mają niezły zarobek. Startery, które przed wejściem ustawy można było kupić w kiosku za 5 zł, dzisiaj kosztują ponad 15 zł. Tyle że płacimy nie tylko za samą kartę SIM, ale też za „usługę”, jaką jest rejestracja.

Sprawę można np. załatwić „na ulicy". Wystarczy w tym celu poszukać chętnego, który na swoje dane zarejestruje numer. Radiogdansk.pl informuje, że nietrudno znaleźć ochotników, którzy za około 20 zł przejdą się do operatora telefonii komórkowej z własnym dowodem osobistym.

Minister przestrzega

Wszystko to dzieje się w zgodzie z prawem, bo ustawa antyterrorystyczna nie wspomina nic o osobach sprzedających zarejestrowane karty. Takie transakcje nie zostały bynajmniej zabronione. W efekcie zarobek jest łatwy, choć nieco ryzykowny. Dlaczego? Nie wiadomo przecież, do jakiego celu zostaną potem wykorzystane karty SIM. Osoby sprzedające zarejestrowane karty SIM narażają się na odpowiedzialność prawną, gdyby karty zostały później użyte do przestępstwa – oświadczył minister Mariusz Błaszczak z MSWiA w rozmowie z wysłannikiem Polskiej Agencji Prasowej.

Ustawa antyterrorystyczna od początku budziła wiele kontrowersji i emocji. Jej przeciwnicy są przekonani, że twórcom tego aktu prawnego chodziło wyłącznie o inwigilację Polaków, a nie troskę o ich bezpieczeństwo – komentuje WIRTUALNA POLSKA.

Przeczytał i wynotował: (zl)

4 Comments on "Prasówka: Jak kupić antyPiSową kartę telefoniczną?"

  1. To jest przestepstwo.

  2. To jest stwarzanie zagrozenia państwa, co jest zagrozone wydoka kara z wiezieniem wlacznie.

  3. " To jest przestepstwo. "   " To jest stwarzanie zagrozenia państwa, co jest zagrozone wydoka kara z wiezieniem wlacznie. "

    Hahaha, nie wciskajcie ludziom kitu. Nie ma ustawy, która tego zabrania. 100% legal.

  4. to jest legalne w 100%

    ja kupilem na zarejestrowane-sim.pl i jestm zadowolony !

Leave a comment

Your email address will not be published.


*