Prasówka – Jerzy Stępień o patologiach w samorządach

Całość po prostu trzeba przeczytać. Gorzki wywiad jednego z ojców polskiej reformy samorządowej… A po lekturze raz jeszcze przeczytać jak nasi rodzimi kacykowie samorządowi wypowiadają się pogardliwie o organach państwa, o rządzie, prawie. Dzisiejsze Nowiny Gliwickie przekonały nas, że wolno to robić nawet członkowi rady nadzorczej podrzędnej, głęboko spatologizowanej przy wydatnym udziale samorządu miasta, spółki. O tym jednak jutro. Teraz namawiam do lektury. Parę fragmentów na zachętę:

JERZY STĘPIEŃ: Rozziew pomiędzy pierwotną wizją a obrazem dzisiejszej Polski lokalnej jest tak ogromny, że chwilami powątpiewam, czy plan i jego realizacja mają ze sobą coś wspólnego.To samodzierżawie w samorządach doprowadziło do nepotyzmu i całkowitej utraty wiary przez społeczności lokalne, zwłaszcza te mniejsze, w możliwość zmiany.– Są takie badania dotyczące gmin do 5 tys. mieszkańców. Wójt w takiej gminie kontroluje – bezpośrednio lub pośrednio – do 300 stanowisk: w urzędzie gminy, jej spółkach oraz w różnego rodzaju podmiotach uzależnionych od gminy, także gospodarczo. Jak się tę liczbę stanowisk pomnoży przez członków rodzin, to zatrudnianych przez wójta wyjdzie z tysiąc osób. Do głosowania w takiej gminie jest uprawnionych ok. dwóch trzecich mieszkańców, przy frekwencji 40 proc. głosuje 2 tys. osób. W tej grupie jest ten tysiąc uzależniony od wójta. Ta grupa tworzy taki ludzki kokon zorganizowany wokół wójta, który nie jest zainteresowany żadnymi zmianami, a już w żadnym wypadku zmianą wójta. W tym upatruję największą klęskę samorządu.

Cały tekst: 

http://wyborcza.pl/politykaekstra/1,142106,16950708,Stepien__Samorzad_nam_sie_wykoslawil.html#ixzz3Is4rztw2

3 Comments on "Prasówka – Jerzy Stępień o patologiach w samorządach"

  1. http://wiadomosci.onet.pl/nauka/pierwsze-w-historii-ladowanie-na-komecie/z30vm

    A dla Frankiewicza nie do przeskoczenia jest wprowadzić ograniczenie prędkości na Kłodnickiej, czy wyprowadzić tiry na A4.

    • Już jest za to prawdziwe ograniczenie prędkości na Kłodnicy – Hala Podium, DTŚ, Wydział Nowych Techologi Pol.Śl.

      Jak tylko się rozleje fala powodziowa to będzie miała już nareszcie na czym wyhamować.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*