Prasówka – Paweł Gabara oświadcza, że…

Dziennik Zachodni zamieścił oświadczenie byłego dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego, Pawła Gabary. Ponieważ na łamach Info-Postera dyskutujemy o byłej, obecnej i przyszłej kondycji teatru w Gliwicach, wypada także Panu Gabarze udostępnić łamy.

Nie mogę jednak zgodzić się z tym, że obecny szef Gliwickiego Teatru Muzycznego Grzegorz Krawczyk (którego notabene przyjąłem do pracy w GTM w 2004 roku i potem na 5 lat uczyniłem swoim zastępcą) próbuje teraz zanegować całą 15-letnią działalność tej sceny, uderzając przy tym nie tylko we mnie, ale również w cały wspaniały zespół artystyczny i pozostałych, oddanych teatrowi ludzi.
(…)
Mieliśmy świetną frekwencję (około 100 tysięcy widzów w sezonie) i bardzo duże wpływy z biletów. Prezentowaliśmy operetki, opery, musicale, widowiska taneczne, spektakle dla młodych widzów, widowiska muzyczne, transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, National Theatre w Londynie i Teatru Wielkiego w Moskwie oraz rozmaite nietypowe formy.
(…)
Lekceważenie przez obecnego dyrektora kilkudziesięcioletniej tradycji operetkowej w Gliwicach jest zaskakujące zwłaszcza w kontekście przygotowywania przez niego wystawy o historii operetki oraz zlecenia napisania książki na ten temat.
(…)
Rok 2014 zamknęliśmy stratą rzeczywistą 509.927,42 zł, co jest częstym wynikiem w polskiej rzeczywistości teatralnej i, co ważne – przy zachowaniu płynności finansowej. (Niewiele osób wie, iż wykazaną w bilansie stratę na działalności w kwocie 1.415.460, 72 zł należy pomniejszyć o kwotę amortyzacji 905.533,30 zł, która jest kosztem ale nie jest wydatkiem.) Strata rzeczywista świadczy o niedofinansowaniu instytucji. Dotacja Organizatora 8.396.499,93 zł pokrywała niemal wyłącznie koszty osobowe wraz z pochodnymi: 8.191.366,72 zł. Wypracowane przez GTM przychody to kwota 5.305.918,66 zł. Koszty ogółem to 15.405.332,40 zł. Zatem udział dotacji Organizatora w pokryciu działalności bieżącej teatru wynosił 54,5%. Jest to w skali kraju wynik znakomity, przy średniej udziału dotacji organizatora w kosztach na poziomie 75 – 85% i świadczy o ogromnej sprawności ekonomicznej teatru.

Czytaj więcej:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/pawel-gabara-pisanie-o-wielkim-zadluzeniu-teatru-jest-nieprawdziwe,9970934/3/

 

To tylko fragmenty obszernej wypowiedzi byłego dyrektora. Chciałoby się odpowiedzieć, ale w końcu to nie ja jestem stroną w tym przypadku. Jeśli zainteresowani nie zabiorą głosu, być może się zdecyduję. Poczekamy, zobaczymy…

 Dariusz Jezierski

 

 

 

 

 

2 Comments on "Prasówka – Paweł Gabara oświadcza, że…"

  1. Wnikliwy obserwator | 9 maja 2016 at 8:44 pm | Odpowiedz

    W jednym Gabara ma z pewnością rację. To prawda, że Krawczyk (jego następca) próbuje rzeczywiście zlekceważyć kilkudziesięcioletnią tradycję operetkową w Gliwicach. Nie potrafię zrozumieć, kto mu dał takie prawo. Czy on sam uznał się za człowieka uprawnionego do radykalnego przeobrażenia profilu i charakteru teatru w naszym mieście? Myślę, że najpiew należałoby przeprowadzić w tej sprawie rzetelne referendum wśród mieszkańców miasta. Czy gliwiczanie faktycznie chcą uśmiercenia teatru MUZYCZNEGO i utworzenia na jego miejscu teatru DRAMATYCZNEGO im, Różewicza? Jak to jest, że Krawczyk w sposób arbitralny zdecydował, że GTM musi umrzeć po to, by w Gliwicach narodził się nowy teatr BEZ PRZYMIOTNIKÓW, jak sam to określił w kuriozalnym wywiadzie udzielonym Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu? Czy Krawczyk jest teatralnym autorytetem dla gliwiczan? Dla mnie z pewnością nie. Absolutnie nie zasłużyłem sobie na taki autorytet…

  2. Pod nickiem Wnikliwy obserwator Gabara sam sobie komentarze pisze 🙂 Wkleja gdzie sie da ten sam tekst.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*