Prasówka – sankcje UE wobec Polski?

Siedziba Parlamentu Europejskiego

Większość z siedmiorga kandydatów ubiegających się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wypowiedziała się w trakcie środowej debaty za nałożeniem na Polskę sankcji, jeśli polski rząd nie wypełni zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie przestrzegania zasad praworządności – czytamy w serwisie informacyjnym WIRTUALNEJ POLSKI.

Na pytanie prowadzącego dyskusję, czy Polska powinna zostać ukarana w świetle zarzutów Komisji Europejskiej o łamanie zasad rządów prawa, kandydaci mogli odpowiedzieć jedynie „TAK” lub „NIE”, bez udzielania dodatkowych komentarzy. Był to tylko jeden z wątków półtoragodzinnej debaty zorganizowanej przez wydawcę portalu informacyjnego „Politico”. Wybory przewodniczącego PE odbędą się 17 stycznia.

Zdecydowanie przeciwko sankcjom wobec Polski wypowiedział się jedynie rumuński eurodeputowany Laurentiu Rebega, kandydat małej eurosceptycznej frakcji „Europa Narodów i Wolności”. Twierdząco na to pytanie odpowiedziała natomiast kandydatka Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), belgijska głuchoniema europosłanka Helga Stevens, co zaskoczyło uczestników debaty, gdyż do jej frakcji należą polscy europosłowie PiS. – Jeśli zasady rządów prawa zostaną złamane, sankcje powinny być nałożone –- oświadczyła Stevens

Po debacie europosłanka wyjaśniła dziennikarzom, że trzeba poczekać na wnioski Komisji Europejskiej, która wciąż prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie przestrzegania zasad praworządności. – W tej chwili, jak rozumiem, Komisja Europejska prowadzi postępowanie w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie nie wiem, jakie są konkluzje tego postępowania. Ale ogólnie uważam, że jeśli kraj UE łamie zasady rządów prawa, niezależnie od tego, czy chodzi o Polskę, czy o inny kraj unijny, a postępowanie KE wykaże, że tak jest w rzeczywistości, to wówczas należy nałożyć sankcje. To jednak zadanie KE i Rady UE – zastrzegła Stevens.

Za sankcjami wobec Polski w przypadku niewypełnienia zaleceń KE opowiedział się kandydat liberałów, Belg Guy Verhofstadt. Tak samo wypowiedziały się kandydatki Zielonych – Brytyjka Jean Lambert i Zjednoczonej Lewicy Europejskiej – Włoszka Eleonora Forenza. Kandydaci dwóch największych frakcji w PE – socjalista Gianni Pittella oraz Antonio Tajani z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – udzielili zaś następujących odpowiedzi: – Tak, jeśli spełnione będą przesłanki, a nie, jeśli nie będą spełnione – oznajmili.

Nałożenie sankcji na kraj UE za łamanie zasad rządów prawa, w tym zawieszenie prawa głosu takiego kraju w strukturach unijnych, umożliwia artykuł 7 unijnego traktatu. Decyzja taka byłaby jednak ostatecznością i wymagałaby jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady praworządności są naruszane. O zastosowanie w praktyce artykułu 7 może wystąpić Komisja Europejska albo Parlament Europejski, ale decyzja w tej sprawie należy do rządów poszczególnych państw UE.

Od stycznia zeszłego roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę przestrzegania zasad praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i bezwzględne zastosowanie się do nich.

Polski rząd odpowiedział 27 października w ubiegłym roku na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia. 21 grudnia KE wydała dodatkowe rekomendacje, oczekując  od polskich władz stosownej odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy. Rekomendacje KE były drugim etapem procedury przestrzegania zasad praworządności. W trzecim etapie możliwe jest uruchomienie artykułu 7 traktatu UE – napisano w tekście zamieszczonym w serwisie informacyjnym WIRTUALNEJ POLSKI.

Przeczytał i odnotował: (zl)

1 Comment on "Prasówka – sankcje UE wobec Polski?"

  1. Wole wyjść z Unii , być biednym , ale bezpiecznym , gdzie dziecko swobodnie bawi się na dworze .
    Gdzie kobiety dostają kwiaty , a nie cios w twarz i w bonusie gwałt .
    Nie ma możliwość łączenia kultury arabskiej ( Islamu ) , na to się nie zgodzimy !
    W Hiszpanii stoją setki tysiące pustych mieszkań po kryzysie , niech tam ich ulokują ( film dostępny an YT )

     

Leave a comment

Your email address will not be published.


*