Prasówka: Szybka kolej za 200 milionów?

Przemysław Jedlecki tym razem o ożywionym po raz kolejny projekcie szybkiej kolei do Łabęd. Oto fragment tekstu, w którym rzecznik Marek Jarzębowski, przy okazji niejako, nazywa Łabędy 20-tysięczną sypialnią…​:

– Łabędy to spore miasteczko, niemal 20-tysięczna tzw. sypialnia. Wiele osób mieszka też w Sośnicy – mówi rzecznik. 

Wyjaśnia, że do stworzenia nowego połączenia można wykorzystać już istniejące tory. Ale i tak konieczne będą ogromne inwestycje. Trzeba by wybudować m.in. przystanek na osiedlu Kopernika i wyremontować ten w Sośnicy. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na parkingi czy system informacji. To nie byłoby szczególnie drogie, ale Gliwice chcą też, by w ramach projektu został kupiony nowy szynobus lub pociąg, który woziłby mieszkańców. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że jeżeli na trasie pojawi się stary skład, pozbawiony np. klimatyzacji, to kierowcy niechętnie porzucą swoje samochody. 

– Dlatego koszt całej inwestycji szacujemy na blisko 200 mln zł. Obejmuje nie tylko kolej, ale też zakup nowych autobusów i rozbudowę systemu zarządzania ruchem. Przy czym nie jest to projekt zamknięty, bo w razie potrzeby będzie go można rozszerzać poza Gliwice, np. doprowadzić połączenie do Pyskowic – dodaje Marek Jarzębowski. 

Cały tekst:

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,72739,17228049,Gliwice_pozbyly_sie_tramwaju__Teraz_chca_szybkiej.html#ixzz3OJc3LzrD

red.

7 Comments on "Prasówka: Szybka kolej za 200 milionów?"

 1. marianandrzejczak | 9 stycznia 2015 at 2:04 pm | Odpowiedz

  Jak będzie się nazywała spółka która zapewne zostanie w tem celu powołana?  Ilu będzie miała Członków Rada Nadzorcza ? Kto będzie Rzecznikiem(niedorzecznikiem) podmiotu?Kto będzie Prezesiątkiem  spólki? Jaki udział procentowy będzie miało miasteczko gliwice w nowej spólce pod nazwą Szybki DOJAZD od- do SYPIALNI.

  Panie Jarzębowski! Sypialnię to może Pan ma w swoje chałupie. Łabędy to niegdyś było trzecie z najbogatszych miejsc w Polsce i jako Rzecznik Pan winien to wiedzieć. Gliwice zaś lata całe wysysały tę Dzielnicę z wszystkiego co miało wartość. Bumar ,Huta Kopalnia płaciły by Gliwice się rozwijały . Teraz gdy powalono Łabędy na kolana ,gdy wyssano przy pomocy lokalnej V kolumny wszystkie soki Pan bezczelnie nazywa nas SYPIALNIĄ?

  Tak samo dzieje się z całym Śląskiem.  Warszawa wyssała tę ziemię z wszystkiego. Buzek to likwidował to restrukturyzował to restrukturyzował to likwidował i…….. Wylądował w Brukseli.

  Rozumicie dlaczego zawsze chciałem Wolnych Łabęd i nadal chcę?                                                    Rozumicie dlaczego chciałbym niezależnego od Warszawy  Śląska?

  Pan Jarzębowski przyznał  że Łabędy to miasteczko ……….tylko ciągle pod protektoratem .

   

   

 2. Który to już raz wciska się nam ten sam kit? Już lata temu miało to zostać zrealizowane.
  W artykule pomylono Łabędy z Sośnicą, która ma 20 tys. mieszkańców.
  Przystanek w Sośnicy jest zlokalizowany w tak skrajnym miejscu dzielnicy i w tak dużej odległości od dużych osiedli, że obsłużone byłoby mniej niż 20% mieszkańców. Rozwiązaniem byłoby przedłużenie trasy w okolice osiedla Żeromskiego. Do tego wcześniej przystanek na os. Bema.
   

 3. Tory są własnością PKP, a właściciel decyduje co po torach jeździ.

   

 4. Inż. Prowadzący | 10 stycznia 2015 at 10:44 am | Odpowiedz

  A na Mickiewicza rozpoczęła się wycinka lip. Nieciekawie to wygląda…

 5. Szympans chce wozić kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy ludzi jednym nowym pojazdem? Nie dostał banana, czy zabrali mu "małpkę"?

 6. A ja powiem krótko. Przy takich cenach biletów na przejazd to ja wsiadam w swoje auto zlokalizowane pod domem i prawie dojeżdzam pod cel. A osiedle Żeromskiego jest tak daleko zlokalizowane od torów PKP, że rzecznik UM to chyba nie wie o czym mówi. To absurd mysleć, iż taka kolej mogłaby slużyć tym mieszkańcom. To samo dotyczy  os.Kopernik.Mnie uczono, że jak mam się głupio odzywać to lepiej milczeć.

 7. Taka kolej przeciez jest i zawsze byla. Frankiewicz przychodzi na gotowe i zagarnia jako swoje? Poza tym, po co komu polaczenie Sosnicy z Labedami? Komunikacja tramwajowa potrzebna jest w wewnatrz miasta. Ale i to mu sie nie uda. Temu czlowiekowi jeszczed nic nie wyszlo. Nie potrafi nawet rozwiazac problemu parkowania w miascie. Kiedy bredzil o taksowce powietrznej z wykorzystaniem lotniska gliwickiego! Obwodnica konczy sie doslownie w polu. Teraz bredzi o centrum nauki. Jeszcze nikt nigdy nie widzial w realizacji jego wyimaginowanych pomyslow.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*