Prasówka: Zdzicho nie znosi Bońka

W najbliższy piątek, 28 października, rozstrzygną się wybory prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wyłoniony w tym dniu szef piłkarskiej federacji będzie sprawował swoją funkcję w kadencji 2016-2020. Konkurentem ubiegającego się o reelekcję Zbigniewa Bońka będzie zamożny biznesmen – Józef Wojciechowski, zajmujący 26. miejsce na liście stu najbogatszych Polaków według magazynu FORBES.

Szefem sztabu wyborczego Wojciechowskiego został natomiast – jak można usłyszeć w środowisku piłkarskim – Zdzisław Kręcina, były sekretarz generalny PZPN, który w latach 2014-2015 pełnił funkcję dyrektora klubu Piast Gliwice. Po sromotnej porażce sierpniowej o fotel prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach (stosunkiem głosów 52:71 przegrał wtedy z Henrykiem Kulą) postanowił znaleźć dla siebie atrakcyjne miejsce w przyszłych  władzach ogólnopolskiej federacji.

zdzislaw-krecina

W tym celu przyłączył się do obozu 69-letniego Józefa Wojciechowskiego, który w rodzimym futbolu zaistniał niegdyś jako właściciel Polonii Warszawa. Stołeczna drużyna nazywana popularnie „Czarnymi Koszulami” należała do niego w latach 2006-2012. Biznesmen aspirujący teraz do roli prezesa PZPN został w ostatnim czasie sponsorem trzecioligowej Stali Rzeszów. W jej barwach wystartuje w piątkowych wyborach władz federacji. Kręcina dzielnie mu zaś sekunduje w tych staraniach.

Zaciętą rywalizacją pretendentów do piłkarskiego tronu zajął się ogólnopolski tygodnik „wSieci”.  W obszernym tekście pt. „Konkurent Bońka”, opublikowanym w 42 numerze pisma z 17 października br., czytamy m.in.: „Dlaczego Wojciechowski, który dobiega już siedemdziesiątki, postanowił przejąć stery w polskiej piłce? Wątpliwe, aby sam wpadł na ten pomysł. Raczej został namówiony przez grupę chętnych stawić czoła Bońkowi, ale w tym momencie „niewybieralnych”.

jozef-wojciechowski

–  Znam Zbyszka od lat. Uwierzcie mi, że od kiedy Józef zgłosił swoją kandydaturę, prezes PZPN ma problemy ze spokojnym snem – żartował były sekretarz generalny związku, Zdzisław Kręcina, dziś w ścisłym sztabie Wojciechowskiego. Za kontrkandydatem obecnego prezesa stoją też m.in. Cezary Kucharski i znajomy Wojciechowskiego z czasów Polonii były bramkarz, a obecnie celebryta Radosław Majdan.

Podobno jest też wielu innych, ale się nie ujawniają. Trwa nerwowe oczekiwanie na przebieg wydarzeń. Na wyobraźnię wielu ludzi z tzw. terenu działa stan konta biznesmena, który szacuje się na jakieś 1,3 mld zł. Jeśli prawdą jest jednak, że pieniądze w piłce nie grają, to znowu zwycięży Zbigniew Boniek. Ale pewności nie ma” – konkluduje Cezary Michalski, autor tekstu zamieszczonego w „największym konserwatywnym tygodniku opinii w Polsce”, jak głosi anons widniejący co tydzień obok tytułowej winiety periodyku.

zbigniew-boniek

Przeczytał i wynotował: Zbigniew Lubowski

Be the first to comment on "Prasówka: Zdzicho nie znosi Bońka"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*