Profesor Marek Berezowski proponuje gimnastykę umysłu…

Wraz z zaproszeniem na kolejną Noc Naukowców, które pozwolę sobie opublikować jutro, otrzymaliśmy od profesora Marka Berezowskiego dwa bardzo ciekawe teksty, ale… napisane w bardzo szczególny sposób. Oto krótki wstęp, ktory przesłał profesor Berezowski:

Przesłany przeze mnie tekst tak zapisany jest przykładem na to, w jaki sposób pracuje nasz mózg. Okazuje się bowiem, że jeśli tylko pierwsza i ostatnia litera w danym słowie znajdują się na swoich miejscach, to pozostałe litery mogą być dowolnie wymieszanie, a i tak czytamy słowo bez większych problemów. Świadczy to, że mózg czyta obrazowo, słowo jako całość, a nie litera po literze. Zjawisko to odkryli naukowcy brytyjscy.


Jest to pozytywna cecha mózgu, pozwala na szybsze czytanie i lepsze zrozumienie tekstu. Może być jednak także niebezpieczna. Może się bowiem zdarzyć, że nasz mózg zmusi nas do zinterpretowania czegoś, czego de facto nie ma, co jest szczególnie niebezpieczne np. w zeznaniach sądowych, gdzie świadek jest przekonany, że widział to czy inne zdarzenie, którego tak naprawdę nie było (ciekawe, czy polskie sądy biorą to pod uwagę?).


Najtrudniejszy do odczytania jest przypadek, gdy wewnętrzne litery w słowie nie są wymieszane, tylko ich kolejność jest dokładnie odwrotna. Natomiast bardzo trudny do odczytania jest tekst (w zasadzie niemożliwy do odczytania), gdy wewnętrzne litery w słowach są we właściwej kolejności, ale zamienione miejscami zostały pierwsza z ostatnią.


Dołączony przeze mnie artykuł dotyczy powiązania mózgu z komputerem oraz problemu obcej cywilizacji. Litery w słowach wymieszałem odwzorowaniem chaotycznym, ale to nie ma większego znaczenia.

P.S. Może warto byłoby pisać w ten sposób do urzędników, licząc na ich większe zrozumienie tego co się do nich pisze?

A oto tekstymózg

red.

1 Comment on "Profesor Marek Berezowski proponuje gimnastykę umysłu…"

  1. Arcy ciekawy wywiad z wybitnym fizykiem i matematykiem Regerem Penrosem:

    http://4766c.skroc.pl

Leave a comment

Your email address will not be published.


*