Profesora Berezowskiego konkurs „z jajem”

Wiele osób zbulwersowała w zamyśle żartobliwa sonda (http://vod.gazetapolska.pl/4021-najbardziej-przerazajacy-film-w-necie), obnażająca stan wiedzy – i to tej z gatunku podstawowej – polskich gimnazjalistów. Musimy przyznać, że nas również.

sowa

Dlatego właśnie z radością przyjęliśmy propozycję profesora Marka Berezowskiego zorganizowania konkursu, w którym należy odpowiedzieć na następujące pytanie, wraz z uzasadnieniem:

Aby ugotować jedno jajko na twardo, należy gotować je 10 minut. Ile czasu potrzeba, aby ugotować N jajek na twardo?”

Odpowiedzi należy przysyłać na adres: redakcja@info-poster.eu lub zamieszczać je pod postem w formie komentarza.

Pierwsza poprawna odpowiedź, właściwie uzasadniona, nagrodzona zostanie ufundowaną przez prof. Berezowskiego dowolną książką znajdującą się w ofercie księgarni Matras w Gliwicach do kwoty 50 zł! Zwycięzca konkursu poproszony zostanie o wskazanie odpowiedniego tytułu.

W konkursie może brać udział wyłącznie młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

12 Comments on "Profesora Berezowskiego konkurs „z jajem”"

 1. W zasadzie odpowiedź powinna brzmieć 10 minut, chyba, że każde jajko gotujemy osobno wtedy będzie 10xN Jednak strata ciepła po włożeniu większej ilości jajek do tej samej ilości wody jest większa, więc różnica może być kilkusekundowa przy każdym dodanym jajku, szczególnie, jeśli wykładane są jedno po drugim. Twardość jajka będzie jednak nieznaczna jeśli będziemy gotować wszystkie 10 minut 🙂 Emilka lat 7 z pomocą Taty 🙂

 2. Jak jedno jajko gotować trzeba 10 minut to na pewno więcej jajek trochę dłużej bo sie nie zgotuja tak szybko. Tak myśle ze na każde jajko by trzeba dodać po pol minuty. No to 3 jajka by było 11 i pół minuty, 6 jajek 13 minut. Ale nie wiem do końca

 3. Na razie tylko małe dzieci spróbowały rozwiązać problem. Wstyd. Żyjemy w mieście, gdzie dr hab. inż. Zygmunt Frankiewicz, 20 letni prezydent Gliwic (20 lat rządzi miastem), głosi publicznie, że komunikacja tramwajowa jest nieekologiczna.

 4. Dobrze byloby zamieszczac tutaj tylko odpowiedzi konkursowe, a nie zasmiecac tego innymi wpisami nie na temat.

 5. A ja mówię z własnego doświadczenia 15-20 min ale obstawiam 17 min. od momentu nastawienia 🙂 I mam prośbę aby po zakończeniu konkursu podać poprawną odpowiedz na stronie i wysłać ja na e-mail 😉

 6. Marek Berezowski | 26 maja 2013 at 11:37 pm | Odpowiedz

  Niedługo przedstawię rozwiązanie. Ogólnie problem jest trudny. Podpowiem, że Zosia i Emilka idą w dobrym kierunku (mimo, że z pomocą Taty:-)

 7. Marek Berezowski | 9 czerwca 2013 at 6:06 pm | Odpowiedz

  W związku z uzyskanymi odpowiedziami nagrodzone zostają: Emilka lat 7 i Zosia lat 9. Proszę, żeby w/w zwyciężczynie przyszły na Plac Krakowski w czwartek 13 czerwca między godz. 16.00 a 16.30, kiedy to odbywać się będzie impreza popularno – naukowa pod nazwą Dzień Sierpińskiego, podeszły do mnie lub któregoś z organizatorów i podały tytuły książek, które chcą otrzymać.
  Więcej informacji na temat Dnia Sierpińskiego można znaleźć tutaj:
  http://fraktal.polsl.pl/

 8. GOGOL PRZEJAZDEM | 10 czerwca 2013 at 4:05 pm | Odpowiedz

  ??W związku z uzyskanymi odpowiedziami nagrodzone zostają: Emilka lat 7 i Zosia lat 9??
  SZCZERE GRATULACJE !
  Widać czytają też młodzi.
  Wiadomo.
  ?Czym skorupka za młodu??

 9. Miejmy nadzieje, ze Emilka i Zosia przeczytaly takze ten komunikat i popedzily juz do ksiegarni wybrac sobie ksiazki?

 10. Marek Berezowski | 10 czerwca 2013 at 7:53 pm | Odpowiedz

  Niestety, zero zainteresowanie gliwickich mediów Dniem Sierpińskiego:
  http://fraktal.polsl.pl/
  Niedawno było ogłoszenie w gazetach, że szukają pracowników na bramkach na A4. Wystarczy znajomość tabliczki mnożenia. Autentyczne i wiele tłumaczy.

 11. Emilka przeczytała 🙂 Będziemy dziś na Placu Krakowskim. Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.


*