Program Zygmunta Frankiewicza ? impresja

Konkrety i konsekwencja… Tak określa Zygmunt Frankiewicz swój program wyborczy na najbliższą kadencję. Jestem w stanie przyznać mu pewną konsekwencję, bowiem konsekwentnie uważa, że z niejaką swadą napisana wizja "Gliwic Obiecanych" po raz kolejny wystarczy gliwiczanom jako wyborcza mamałyga. Jeszcze konsekwentniej powtarza te same punkty programowe, które już w poprzednich dokumentach zawierał, wskazując wcześniej – a jakże! – powody, dla których nie zostały dotąd zrealizowane. Ale konkrety?

Cóż, w pierwszej części swojego programu urzędujący prezydent informuje nas, że najistotniejszym celem (a może raczej miernikiem?), będzie „duma mieszkańców”, której poczucie najwyraźniej ma być zasilone kolejnymi „powodami”. W tym celu oświadcza:

Będziemy niezmiennie pracować nad tym, aby nasze miasto nie tylko było coraz ładniejsze – czyste, kolorowe i zielone, ale aby stawało się coraz lepszym miejscem do życia.

Rewelacja! W programie wyborczym urzędujący prezydent informuje nas, że będzie wykonywał prawnie nałożone na niego obowiązki, za które jest wynagradzany. Tak, powinniśmy być dumni.

Potem, w 19 linijkach (czy może raczej strofach, bo brzmi to jak pean) Zygmunt Frankiewicz pisze o tym co zrobiliśmy i co jest aktualnie (gdzie tu program?), aby spuentować to oszałamiającym stwierdzeniem:

Udostępnimy je inwestorom, między innymi przez dalsze rozwijanie sieci dróg w mieście.

mając na myśli tereny wzdłuż autostrad. I w tym fragmencie to jedyne, co można nazwać sformułowaniem programowym, choć wybitnie mało konkretnym. Aż tyle zrobi pan prezydent tylko po to…

Aby przybywało miejsc pracy.

Potem zapewnia, że ma plan. Co więcej „gotowa jest koncepcja”. Chodzi o „Nowe Centrum” (małe daja vu, prawda?). Dowiadujemy się też, że

W ramach projektu „Nowe Centrum” mieści się plan powstania centralnego węzła przesiadkowego „Zachodnia Brama Metropolii Silesia”, na który złożyliśmy wniosek o 120 mln dotacji z pieniędzy unijnych.”

Będziemy starali się o dofinansowanie z pieniędzy zewnętrznych budowy połączenia ul. Tarnogórskiej z Placem Piastów tunelem pod torami kolejowymi.

Pamiętacie? To też już było…

Na koniec obiecano nam przebudowę placu Piastów. Za 200 mln. Rzeczywiście jakiś konkret. Swoją drogą autor tego programu chętnie pyta innych, skąd wezmą pieniądze na takie czy inne pomysły. My raczej pytać nie będziemy – pan prezydent na pytania zwykle nie odpowiada.

Oczywiście to wszytko po to…

Aby Gliwice były coraz nowocześniejsze.

To co oferuje Zygmunt Frankiewicz w związku z ruchem drogowym, komunikacją, DTŚ, zasługuje na wnikliwą lekturę ze strony wyborców. Pomijając takie kwiatki jak „dopilnowanie dotrzymania obietnic rządowych” (zapewne Gliwice, jako lider, zaproponują aglomeracji pakiet sankcji przeciwko Warszawie), warto postawić pytanie, co dla komunikacji miejskiej zrobił Zygmunt Frankiewicz przez ostatnie lata? Ot, na przykład realizując swój poprzedni program? Tak, wiemy, inteligentne oświetlenie…. Bez komentarza.

I wszystko, co nam obiecał pan prezydent w tej części programu po to…

Aby życie w mieście zyskiwało na jakości.

Potem prawdziwy szok! Oddajmy głos wizjonerowi:

Nie zrezygnowaliśmy z zamknięcia dla ruchu kołowego ul. Zwycięstwa na całej jej długości.

Absolutne zaskoczenie… Dalej dowiadujemy się, że Zygmunt Frankiewicz nie wycofuje się z planów wybudowania obwodnicy zachodniej! A jeśliby opozycja jeszcze podnosiła głowy, to kolejne stwierdzenie musi ją po prostu znokautować:

Wprowadzimy również zapowiadane strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum Gliwic.

Czapki z głów gliwiczanie! I to wszystko Aby w Gliwicach żyło się wygodniej i bezpieczniej.

Resztę wymienię, ale już hasłowo. Każdy niech sobie sam wyrobi opinię…

Komunalne budynki mieszkalne będą sukcesywnie modernizowane

W dalszym ciągu będziemy sprzedawać działki pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe

Dokończymy budowę kanalizacji w mieście

Sukcesywnie eliminujemy niską emisję

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozbudowuje sieć ciepłowniczą

Będziemy wspierać sport szkolny

Zmodernizujemy halę bokserską

 Będziemy organizować duże, masowe imprezy sportowe

Zintensyfikowany zostanie rozwój sieci ścieżek – nie tylko rekreacyjnych, ale także komunikacyjnych

Rozpoczniemy proces inwestycyjny zmierzający do wybudowania nowej siedziby Szkoły Muzycznej

Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej Gliwice. Wyłonimy odpowiedniego operatora, który zapewni jej optymalne wykorzystanie

Wybudujemy nowy obiekt przy Radiostacji. W Centrum Nauki będzie można „dotknąć wynalazków i zobaczyć, jak to działa”

Nie zaprzestaniemy starań o środki zewnętrzne na modernizację Ruin Teatru Victoria

Będziemy jak do tej pory wspierać i dofinansowywać z budżetu miasta setki wydarzeń i imprez kulturalnych

Jeśli jest w tych hasłach kilka konkretów, to prewencyjnie obwarowanych takimi kategoriami jak: „zintensyfikowanie”, „rozpoczęcie procesu inwestycyjnego”, „niezaprzestanie starań o środki zewnętrzne” „wspieranie i finansowanie jak do tej pory”. Są one mnie więcej tak obiecujące i precyzyjne jak „dopilnowanie aby rząd dotrzymał obietnic”.

To tylko krótka impresja na temat programu, który w większości sprowadza się do pochwalenia się tym co jest lub potwierdzenia, że gmina będzie wykonywała zadania nałożone na nią przez ustawę o samorządzie gminnym.

Zapraszam do dyskusji…

Dariusz Jezierski

17 Comments on "Program Zygmunta Frankiewicza ? impresja"

 1. No comment – the better commentary! (brak komentarza – najlepszym komentarzem)

 2. Do dyskusji, ale z kim / z czym?

  Co z tym rapartem NIK? Wtedy będzie odpowiedni temat do dyskusji.

  • Do dyskusji na temat…

   O raport NIK, proszę pytać NIK. Nic innego nie mogę dodać, niestety…

   • Pytać powinni głównie ci, którzy donieśli do NIK o tych przekrętach. Powinni to zrobić w trybie wyborczym, bo odpowiedzialny za przekręty startuje w wyborach. NIK powinien to uwzględnić i albo przekrętów nie było, to niech startuje, albo były i trzeba to wówczas szeroko upublicznić.

    Czy mi się zdaje, czy był jakiś þłmaratom wczoraj w Gliwicach? Ktoś go wygrał, albo przynajmniej ukończył? Ile kasy kosztowała mieszkańców ta impreza? Czy były jakieś wpadki, ktoś zasłabł, albo umarł z nadmiernego wysiłku?

    • Wygląda na to na celowe kunktatorstwo kogoś konkretnego w NIK. Dlatego kontrkandydaci winni natychmiast zainterweniować do samego Prezesa NIK oraz w PKW, z rozesłaniem kopiii do mediów, żeby też się tym odpowiedzialni urzędnicy zajęli i to możliwie jaknajszerzej nagłośnili. Zaniechanie takich działań przez kontrkandydatów Frankiewicza będzie świadczyć o nich i ich wiarygodności.

     • Nie jestem w stanie wypowiadać się za innych kontrkandydatów, ale z mojej strony zostały już podjęte różne kroki. Wątpię, czy jestem w stanie cokolwiek przyśpieszyć, bo wygląda na to, że wszystko dzieje się poza Katowicami, ale spróbować trzeba. Do Prezesa NIK już kiedyś występowałem – odpowiedź była jednoznaczna, Prezes nie ustosunkowuje się do takich wystąpień. Potrafię to nawet zrozumieć… Co do szczegółów i ewentualnych odpowiedzi – te wkrótce. 

       

      • Naciski w sprawie ujawnienia prawdy są zawsze ważne, nawet jeśli ktoś się nie ustosunkowuje. Urzędasy odpowiedzialne za ew. kunktatorstwo nie mogą czuć się komfortowo. To zawsze rzuca na nich cień podejrzeń. Prawdy domaga się opinia publiczna, wyborcy, którzy wiedzą dobrze, że rezultaty kontroli NIK  winny być dawno upublicznione. To też jest temat na kampanię wyborczą. Domysły i pytania dlaczego zwleka się z opublikowaniem prawdy samo w sobie jest czytelną informacją i wyraźną odpowiedzią.

       • Po za tym dziennikarz, który okazał się skuteczny w wyśledzeniu patologii i przekrętów Gliwicach może zechcieć wyśledzić takowe także w instytucjach kontronych itp. powołanych do ich ścigania. Podejrzenie o kunktatorstwo jest dobrym powodem, by zacząć zadawać pytania.

 3. socjetechnik obiecywacz | 20 października 2014 at 11:22 am | Odpowiedz

  Boże przenajświętszy.. Będę młody bogaty i piękny . Ścieżki rowerowe? A gdzie ?

  Gniot Podium zaakceptowany przez 5,92% Gliwiczan? Panie Prezydencie ! Nie działa CKiS jak powinien i nie potraficie znaleźć najemcy prawie na żaden obiekt. ! Zniszczyliście młodym i nie tylko dwa boiska przy szkole gdzie powstało CKiS. Na mieszkania komunalne czeka się do zakichanej….i czekać się będzie. Rozbudowa sieci ciepłowiczej nie jest żadnym plusem  programu  tylko obowiązkiem i interesem dla  spółki. Radzę o tym nie zapominać.Dokończenie kanalizacji też jest dla Miasta obowiązkiem i interesem . Nie w tym nic złego lecz ogłaszanie tego w programie jest  zamydlaniem oczu.

  Co się takiego nagle  stanie co nie stało się w 5 kadencjach? Jakieś oświecenie? Na jakości to życie w Gliwicach zyska jak Was się nie wybierze i pokaże drzwi .

   

 4. Lepiej by Franek dopilnował dotrzymania swoich własnych obietnic, zamiast się na rząd oglądać. 😉

 5. Komunalne budynki mieszkalne będą sukcesywnie modernizowane. Co roku przeznaczamy na ten cel ponad 30 mln zł i tak będzie nadal. Będziemy jak do tej pory uczestniczyć finansowo w remontach prowadzonych przez wspólnoty mieszkaniowe,

  Łaskę komuś robi? To przecież podstawowe obowiązki właściciela i współwłaściciela nieruchomości.

  Dokończymy budowę kanalizacji w mieście. Dwie ostatnie, nieskanalizowane do tej pory dzielnice – Ostropa i Bojków – zostaną podłączone do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, która została gruntownie zmodernizowana.

  To też żadna łaska tylko wymóg wynikający z dyrektywy unijnej i musi to zrobić do 2015 roku. Inne miasta juz dawno sie z tym uporały.

   W dalszym ciągu będziemy sprzedawać działki pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

  Znamy tą "indywidualną" sprzedaż działek. Na przykład obecna: http://bip.gliwice.eu/strona=10389,1718. 

  Zajęcie się tą sprawą będzie możliwe po zakończeniu dużych inwestycji drogowych w mieście i likwidacji przebiegu drogi krajowej 78 przez centrum (m.in. przez skrzyżowanie ulic Wyszyńskiego – Zwycięstwa), na co do tej pory ministerstwo nie wyrażało zgody. Po wybudowaniu obwodnicy zachodniej, z których to planów nie wycofujemy się, będzie można powtórzyć wniosek o likwidację przebiegu DK 78 przez środek miasta. Wprowadzimy również zapowiadane strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum Gliwic.

  Ministerstwo sie nie zgodziło (czytaj:PO) . A jaką alternatywną trasę dla dk78 zaproponował skoro zachodniej obwodnicy od 20 lat nie potrafi wybudować.

  Nie zaprzestaniemy starań o środki zewnętrzne na modernizację Ruin Teatru Victoria.

  Co to niby jest modernizacja ruin? Pudrowanie trupa?

   

  Ten program prezydentowi chyba jakiś kabareciarz pisał, ale jakoś mnie to nie bawi.

   

 6. Hmm. Czyste miasto haha widzimy je Panie Prezydencie każdej niedzieli w fontannie na  rynku w Gliwicach i czujemy na dworcu PKP na pks też czuliśmy ale wyprowadził go Pan z centrum gdzieś tam koło oś. Kopernika. Wszystko po to by w mieście było czysto, a ludziom żyło się wygodnie. Dba Pan tym samym o naszą kulturę fizyczną bo przejście z dworca PKP do pks z ciężkim bagazami to istny spacer farmera 🙂 w imieniu gliwiczan – dziękuję! A może jeśli jesteśmy przy tych czystych Gliwicach to może powie nam Pan gdzie w gminie bądź mieście składzie się wraki pojazdów i co robi miasto z problemem skupow złomu, które skupuja metal i skladuja go bez zezwoleń, a gwarantuję, że jest takich kilka. O innych ciekawych punktach programu nawet nie ma sensu pisać bo to woda na młyn. W kółko to samo Pan powtarza jak jakaś mantrę. Pozdrawiam…

 7. zniszczony przez sitwe | 20 października 2014 at 12:40 pm | Odpowiedz

  totalny  bełkot człowieka który obieca wszystko i wszystkim byle móc dalej czerpać bez opamiętania z samorządowego koryta. Ale teraz przynajmniej coraz więcej i częściej zaczyna się uważnie przyglądać rękom tego szemranego towarzystwa-mimo zaklinania rzeczywistości i tupania i przebierania nóżkami. wszystko kiedyś ma swój koniec,wasz właśnie nadchodzi.  Brakuje tylko inwektyw ,że po co wybory samorządowe, że to hucpa, że to skok na kasę, że to awanturnicy-jak było w przypadku demokratycznego referendum.

  • socjetechnik obiecywacz | 20 października 2014 at 5:53 pm | Odpowiedz

   Ano właśnie toż to hućpa niedemokratyczna. Skoro raz koronę mu wręczono to jak  lud może kombinować jej utratę? . Durne wybory

   Dobrze się stało, że wszystkie osoby, nieraz te najbardziej sfrustrowane czy upiorne, zebrały się w jednym miejscu, wystąpiły wspólnie. Sprawa jest jednoznaczna, zidentyfikowana… Prowadziły kampanię referendalną, która moim zdaniem przekroczyła wszelkie ramy przyzwoitości i co więcej, nie dotknęły te kłamliwe zarzuty głównie mnie – nie wiem dlaczego chociaż chodziło niby o moją osobę – tylko bliższych i dalszych współpracowników i myślę, że to zdecydowanie wykraczało nie tylko poza granicę dobrego smaku, ale również prostej przyzwoitości i prawa.
   Po raz kolejny okazało się, że wyborcy są mądrzejsi od tak zwanych polityków, nie pomogły duże pieniądze, tony kłamliwych ulotek, ani apel posła w imieniu rządzącej partii.

   Nie było żadnych nadużyć i tym bardziej korupcji i proponuję Państwu, żeby bardzo szczegółowo śledzić ciąg dalszy, dlatego, że to są puste słowa, za którymi nie szło i nie idzie nic. Będziemy mogli spotkać się ponownie i podsumować, znowu bez satysfakcji, że to były czyste oszczerstwa. I bardzo dobrze, niech to uprawnione służby, organy sprawdzą po to, żeby uciąć sprawę. Ja jestem za doprowadzaniem takich spraw do końca.

   OTO SŁOWO prezydenta 34% Gliwiczan. To trzeba mieć tupet.

   Osoby upiorne na wybory! Niech biorą ze sobą osoby sfrustrowane i podążają ku jednemu miejscu! Miejscu w którym My przekroczymy wszelkie ramy przyzwoitości i przegonimy najlepszych  zarządców. Wyborcy są mądrzejsi od ulotek i  pustych obietnic 21 latka.

    

 8. Konsekwentnie oklamuje ludzi. Gdyby nie klamstwo nie utzrymalby sie na stolku ani pol dnia.

 9. Niestety, Prezydent Frankiewicz nie musi nawet wychodzić ze swojego  zamku i żeby mieć pewność,że wygra wybory. Liczy na swój dobrze opłacany, twardy elektorat . Nie musi mieć programu, nie musi nic wyjaśniać ani na nic odpowiadać. Może , jak zwykle robic NIC i mieć za nic ustawy antykorupcyjne i kominowe. Wszysko jest wg nich ustalone dzięki  kolaboracji z PO. Zobaczymy.
   Ja jednak ciągle liczę na moich ulubionych chłopców z CBA. Wizyta w Gliwicach się należy.

 10. A na Facebookowym profilu Frankiewicza wydarzenia można by określić w skrócie: otwieranie, odsłanianie, przecięcie wstegi, otwieranie, otwieranie, odsłanianie, otwieranie, inauguracja,przecinanie wstęgi. A gdzie praca ? Czy prezydent Gliwic w obecnej kadencji pełni tylko rolę reprezentacyjną ?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*