Protest w deszczu

Liczbę protestujących przeciwko płatnej na odcinku stanowiącym obwodnicę Gliwic autostradzie ocenić można na nieco poniżej 150 osób. Trudno zatem nazwać marsz, który przeszedł ulicami Gliwic protestem masowym. Zawinił tylko rzęsisty deszcz, czy może raczej zwykłe ludzkie lenistwo i niechęć do działania?

 Organizatorzy protestu, Stowarzyszenie Gliwiczanie Razem, podkreślali, że inicjatywa ma całkowicie niepolityczny charakter i służy znalezieniu rozwiązania tej kwestii ponad wszelkimi podziałami. Zbigniew Lubowski Redaktor Naczelny periodyku „Gliwiczanie Razem” odczytał petycję, którą przekazał posłowi Andrzejowi Gałażewskiemu (PO), który zapewnił, że przekaże ją premierowi Tuskowi.

W proteście wzięli udział politycy z różnych ugrupowań. Przybyli między innymi Aleksander Chłopek (Solidarna Polska), Marek Widuch (SLD) a także działacze społeczni, między innymi niedawna kandydatka w wyborach na prezydenta miasta Katarzyna Lisowska, radny poprzedniej kadencji Andrzej Jarczewski. Grupa protestujących przemaszerowała spod Dworca PKP ulicą Zwycięstwa, kończąc niespełna półgodzinną manifestację na Rynku.

Jakie efekty przyniesie protest póki co nie wiadomo. Pewne jest jednak, że siedząc w domach i czekając na decyzje nie osiągniemy niczego.

Oto tekst petycji skierowanej do Premiera RP:

Społeczeństwo Gliwic kategorycznie protestuje przeciwko planowanemu wprowadzeniu opłat za korzystanie z autostradowych obwodnic. Wszyscy kierowcy powinni mieć bezwzględną możliwość bezpłatnego przejazdu trasami A1 i A4 w obrębie naszego miasta. Podobne rozwiązania przyjęto już zresztą w niektórych ośrodkach metropolitalnych w naszym kraju, w tym m.in. we Wrocławiu. Nie widzimy powodów ustanawiania odmiennych reguł w Gliwicach. Stanowczo domagamy się przestrzegania konstytucyjnej zasady równego traktowania wszystkich obywateli przez władze publiczne. Uważamy, że gliwiczanie nie mogą być karani za korzystanie z istniejących obwodnic drogowych. Nie możemy pogodzić się z możliwością zignorowania składanych wcześniej obietnic politycznych, dotyczących bezpłatnego dostępu mieszkańców miast aglomeracji górnośląskiej do autostradowych obwodnic. Zapowiadane wprowadzenie opłat w tym względzie przyczyni się tylko do dalszej degradacji zatłoczonego śródmieścia Gliwic, które będzie się borykać ze skutkami wzmożonego ruchu drogowego. Apelujemy więc o podjęcie stanowczych działań na rzecz bezpłatnego przejazdu autostradowymi obwodnicami miasta.

Be the first to comment on "Protest w deszczu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*