Prywatny bojkot prezydencki – Maja Chmura

Prezydent demokratycznego państwa odmawia udziału w poprawnie (wedle demokratycznych procedur) przeprowadzonym referendum. Bojkotuje referendum, ale nie zrzeka się urzędu, pozostaje przecież osobą publiczną, której ‚prywatne’ opinie mają swoją siłę oddziaływania na społeczeństwo – poparcie dla jego prezydentury oscyluje w okolicach 70%. Mówi: nie pójdę, bo uważam, że to referendum jest czymś niewłaściwym, ponieważ walka polityczna nie powinna mieć miejsca na poziomie samorządów. Ustawa dot. referendów jest wadliwa, i to referendum zaistniało tylko dzięki wadzie ustawy.

maja

Teza prezydenta RP jest taka: należy zmienić ustawę, ponieważ w obecnej postaci legitymizuje ona takie referendum, które, jeśli osiągnie wystarczającą frekwencję, może zagrozić frakcji rządzącej.

Jako prezydent demokratycznego państwa B. Komorowski postępuje więc zgodnie z ustawą, której projekt dopiero obmyśla; poprawnie, wedle aktualnie obowiązujących przepisów przeprowadzone referendum, naszego prezydenta, noszącego się z myślami o nowej ustawie, nie dotyczy.
Innymi słowy, prezydent bojkotuje strukturę, która pozwala w ogóle zaistnieć opozycji. Chciałby usunąć możliwość walki politycznej ze struktur samorządowych. Ale dlaczego? Może dlatego, że struktura samorządowa, której rzecz dotyczy, jest politycznie określona przez jego własną partię.
Najlepsza byłaby więc, uściślijmy to, taka organizacja państwa, w której opozycja nie miałaby głosu na żadnym z poziomów, a partycypacja w instytucjach demokratycznych byłaby głowy państwa i jego najwyższych reprezentantów sprawą prywatną.

Maja Chmura

2 Comments on "Prywatny bojkot prezydencki – Maja Chmura"

 1. Biorąc pod uwagę to co się działo w Gliwicach nie dziwię się temu

 2. marianandrzejczak | 9 sierpnia 2013 at 12:31 pm | Odpowiedz

  Towarzysze i Obywatele.
  Komuniści i Pacyfiści.
  Homofoby i Nieroby.
  Liberały i banały.
  Ssacze i niewolnicy.

  Polska jest krajem demokratycznym tylko w czasie wyborów.
  SSAcz musi bronić SSacza od którego zależy wydajność własnej SSalni.
  To naczynia połączone..takie prawo zachowania energii…

  Wtedy SSacze partyjniackie i samorządowe bojąc się utraty…
  kłaniają się nam w pas,kłamią i mamią byle dalej przy …..
  Nie wszyscy rzecz oczywista bo i w partiach politycznych i samorządach bywają „wariaci i oszołomy”

  Po efektach ich poznacie..

  KORYTO JEST NAJWAŻNIEJSZE
  http://www.youtube.com/watch?v=7gmrEIgbhzY

Leave a comment

Your email address will not be published.


*