PSPACE – czyli o przestrzeni

Do 1 września w Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej (ul. Rynek 11) można oglądać wystawę „PSPACE”, na której prezentowane są zdjęcia Michała Pietrzaka.

Michał Pietrzak, artysta pochodzący z Bystrzycy Kłodzkiej, jest absolwentem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Poza fotografią zajmuje się także tworzeniem video. Według niego zdjęcia nie są odzwierciedleniem rzeczywistości – pozwalają ją kreować, nadając jej zupełnie nową jakość.

Tematem przewodnim wystawy „PSPACE” jest przestrzeń. Kilka zestawów fotografii, składających się na ekspozycję, w różny sposób nawiązuje do tematu. Szczególną uwagę warto zwrócić na „Habitat 2” – rozwinięcie cyklu, zapoczątkowanego przez pracę „Habitat” (2006 rok).

„Habitat 2” to kompozycja, w skład której wchodzi film video (technika animacji poklatkowej) oraz dziewiętnaście fotografii, tworzących jeden obraz o wymiarach 2,1 m/3 m. Wszystkie zdjęcia wykonane są w tym samym miejscu, ale w różnym czasie. Na pierwszy plan wyłaniają się sylwetki ludzi – celem pracy jest zdefiniowanie miejsca człowieka we współczesnym świecie.

Prace Michała Pietrzaka można obejrzeć michalpietrzak.com. Stamtąd pochodzi też wykorzystane w artykule zdjęcie.

1 Comment on "PSPACE – czyli o przestrzeni"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 26 sierpnia 2012 at 4:47 pm | Odpowiedz

  „…Według niego zdjęcia nie są odzwierciedleniem rzeczywistości – pozwalają ją kreować, nadając jej zupełnie nową jakość… …Wszystkie zdjęcia wykonane są w tym samym miejscu, ale w różnym czasie. Na pierwszy plan wyłaniają się sylwetki ludzi – celem pracy jest zdefiniowanie miejsca człowieka we współczesnym świecie. …”
  Jasne. I powstaje swoisty „wiraż codzienności”. To jest piękne
  Szanujmy sobie ARTYSTÓW.
  Bo to za chwilę będzie przeszłość .
  Życie tak pędzi ,że ludziska „załatwią co mają załatwić” ,i zanim artysta naciśnie migawkę i przyłoży oko ludzie wrócą w to samo miejsce. (prędkość światła)
  I co wtedy ???????

Leave a comment

Your email address will not be published.


*