Pytania z niszy wg prez. Frankiewicza

W telewizji itv wsytąpił Prezydent Zygmunt Frankiewicz (http://itv.gliwice.pl/artykul.php?id=5474). Pierwsze zadane mu pytanie brzmiało następująco (nie ja je zadałem): Panie Prezydencie czy nie uważa Pan, że reklamowanie się na stronie internetowej wiceprezydenta Tomali może rodzić podejrzenie, że robi się to po to, aby zyskać przychylność tego pracownika samorządu w przyszłych kontaktach biznesowych?

Pan Prezydent albo nie zrozumiał pytania naprawdę ? redaktor Sołtysek próbował go naprowadzić ? albo za przeproszeniem zagrał kiepską komedię. Obstawiam to drugie, bowiem na pytanie nie odpowiedział, żeby było ciekawiej, ?odpowiadając? dość długo. Przytaczam tę wypowiedź z nieistotnymi skrótami, bo nie wszyscy do obrazu dotrą. Ponieważ jednak jest dostępna, nie stanie się nic złego, jeśli komentował będę na bieżąco, przeplatając komentarzami wypowiedź Prezydenta. A zatem Prezydent Zygmunt Frankiewicz na czerwono, moje komentarze na niebiesko:

Chodzi o taką pasję Pana Prezydenta Tomali, który kocha samochody i założył stronę internetową KlassikAuto.pl. Tak, dokładnie o tę ?pasję? chodzi, tę która już nie tylko zamieniła się w biznes, o czym poniżej, ale w sposób bezpośredni zaczyna się łączyć z wydawaniem publicznych pieniędzy (również nieco dalej). Jemu tam różne rzeczy próbowano zarzucać, że to niezgodne z prawem, że łamie ustawę jakąś. Tę Panie Prezydencie, której samorządowcy bardzo nie lubią. Tak, właśnie tę o ograniczeniu działalności gospodarczej osób zajmujących stanowiska publiczne. Zaskakuje mnie Pańskie bagatelizowanie tej ?jakiejś? ustawy. No więc z tego, co wiem, nie łamie. Dobrze, że Pan to zaznaczył, bo Pan nie wie i niżej raz jeszcze powtórzę, w którym miejscu zachodzi co najmniej poważne podejrzenie, że łamie. Sprawdził to człowiek zanim założył tę stronę, sprawdził to i w Urzędzie Skarbowym i u prawnika i u księgowej i jest to naturalne. Naturalne, że sprawdził, czy naturalne takie działanie? Choć w zasadzie oba aspekty są naturalne, także chęć powiększenia zysku i właśnie po to powstała ?jakaś ustawa?, aby tę naturalną chęć utemperować. Wpisał co więcej w takie miejsce, które prowadzi komisarz wyborczy czyli Rejestr Korzyści, że dzierżawi tę stronę, czyli on sam tam niczego nie udostępnia reklamodawcom, tylko dzierżawi stronę. Niestety nie wydzierżawia strony internetowej, ale tylko jej fragment, jeśli mamy być precyzyjni. Nie zmienia to jednak faktu, że będąc właścicielem obraża artykuł 4, punkt 6 ?jakiejś ustawy?, a tym co robi, zdecydowanie to potwierdza.  I to trzeba już naprawdę strasznie wymyślać, żeby znaleźć taką niszę, którą można zahaczyć. Ta ?nisza? jak ją Pan nazywa Panie Prezydencie, to prawdziwa czarna dziura, w której lądują i mogą nadal lądować poważne pieniądze. Tak więc szkoda czasu na to, to aż szkoda komentować. Zapewniam Pana, że jako dysponent własnego czasu nie żałuję go bynajmniej, a nie na komentarze czekam, tylko na konkretne działania wyjaśniające. Dodam również, że w misję mediów wpisana jest w systemie demokratycznym funkcja kontrolna względem władzy. Jeżeli byłby konflikt interesów, to to powinno być zgłoszone. Z takiej sprawy osoba, która jest w konflikcie interesów powinna się wyłączyć i takie rzeczy tutaj się dzieją. Mimo, że nie o przypadki konfliktu interesów jedynie tu chodzi, zostańmy przy nich. Nie zawsze ?takie rzeczy się dzieją?, bowiem jako dyrektor MZUK  pan Krystian Tomala nie powinien brać pod uwagę swojego przyjaciela, który teraz tak solidnie z nim współpracuje jako dzierżawca, a także wykonał jego hobbystyczną stronę, jako zleceniobiorcy prac związanych z nowym serwisem MZUK. (?) Naprawdę w cywilizowanym świecie takie problemy dawno rozwiązano. W cywilizowanym tak, Panie Prezydencie i dlatego proszę wziąć pod uwagę, że poniższe dane nie biorą się z niczego:

?W tym roku Wskaźnik Percepcji Korupcji (CPI) wyniósł w Polsce 5,3, tyle samo co w Kostaryce i Omanie. W 2009 r. Polska zajmowała w zestawieniu niższe, 49. miejsce ze wskaźnikiem 5,0. Im bardziej przeżarte korupcją państwo, tym mniejszy wskaźnik CPI w skali od 0 do 10. Polska zajęła 18. miejsce w Unii Europejskiej?.

Jeżeli można, to ja trochę szerzej o tym pytaniu i takich pytaniach chciałbym coś powiedzieć. One są wszystkie z takich kompletnych jakichś nisz (?) Nie spotkałem się jeszcze, żeby mnie ludzie zapytali o stronę internetową, która kompletnie jest nieznana w ramach hobby jednego z  moich wiceprezydentów. Otóż strona jest znana ? promowała się na plakatach imprezy, na którą Pana zastępca zatwierdził z publicznych pieniędzy grubo ponad 20 tysięcy złotych, a całkiem niedawno kierowniczka Promocji Nina Drzewiecka (zatrudniona przez Pana zastępcę) wraz z Łukaszem Fedorczykiem (realizującym intratne zlecenie na serwis tv UM) wykonali film reklamowy tę stronę promujący.  Tak więc ja nie wierzę, że tym ludzie żyją w Gliwicach. To nie ma nic wspólnego z wiarą. Pan po prostu nie wie, że tym żyje coraz więcej ludzi w Gliwicach. No ale rozumiem, że takie pytania Państwo zadali więc trudno, odpowiadam. Grzecznie odpowiadam. Tylko dlaczego taka nerwowa końcówka?

Pozostało jeszcze Panie Prezydencie uświadomić Panu jaki tak naprawdę na tę chwilę dochód generuje zgodnie z cennikiem strona hobbystyczna Pana zastępcy, ta zupełnie nieznana, mała itd.

Na portalu widnieją trzy reklamy, co do których można mieć pewność, że mają taki charakter. Nie ma pewności w przypadku tzw. ?partnerów?. Zgodnie z cennikiem (bo dla kogóż miałby on być, jak nie dla tak możnych podmiotów jak te, o których mowa), za miesiąc ich ?wiszenia? na hobbystycznej stronie uzyska się przychód: 3 x 2000 zł, czyli razem minimum 6000, bo nie wiemy jak jest z ?partnerami? i ile tak naprawdę płaci np. Tritech (na centralnym miejscu na górze, w randze patrona strony). Odejmijmy ?wakacje? ? wyjdzie nam 60 tysięcy złotych rocznie! Prawie dwa razy tyle, ile zarabiał Pan Tomala w radzie nadzorczej ŚCL. Proszę teraz raz jeszcze spojrzeć na sumę i jednak spróbować zrozumieć pytanie, które postawił internauta. Naprawdę nie wydaje się Panu, że to całkiem sporo jak na wynajmowaną powierzchnię reklamową na hobbystycznym portalu? Naprawdę nie dziwi Pana, że reklamują się takie firmy jak Tritech z Mikołowa (jeszcze nawet dobrze nie wystartowała!), czy Kar-Tel Zbigniewa Kałuży? (bo Opel przynajmniej z branży). Czy naprawdę nie uważa Pan, że jest cokolwiek nieetyczne, żeby Pana zastępca był właścicielem i twarzą portalu, z którego ciągnie się takie zyski? To nie mieszkania prezydenta Gdańska! To strona na której Pana zastępca pisze, której użycza twarzy, którą reklamuje za pośrednictwem imprez, na które sam zatwierdza środki z budżetu, na której łamie zatem art. 4 pkt 6 Ustawy. Dla mnie to jest jasne i czytelne. A jeśli Pan nie zrozumiał pytania, które zadano na początku i nie widzi Pan zasadności pytań zadanych przed chwilą, jeśli nie potrafi Pan dostrzec że mamy do czynienia z prawnym wybiegiem mającym na celu ominięcie Ustawy. Jeśli przy tym wszystkim akceptuje Pan, poza aspektem prawnym, wątpliwą etyczną stronę tego procederu. Jeśli tak, to zwyczajnie nie może Pan już być prezydentem miasta.

Na koniec zadedykuję Panu piosenkę Jaromira Nohavicy. Gorzka ironia ? Jarek nie bardzo wierzy w możność prezydenta. My już też nie wierzymy?

http://youtu.be/mTS4jeNbN4I

Dariusz Jezierski

11 Comments on "Pytania z niszy wg prez. Frankiewicza"

 1. Czy Fedorczyk, to ten, który podpisuje się na forach „Kocham Gliwice”? Czy to ten, który założył internetową petycję nawołującą do usunięcia referendystów?

 2. coraz bardziej mi się to wszystko podoba….brawa dla Darka

 3. Pewnie ten sam ciekawe może warto byłoby sprawdzić także teczkę Frankiewicza o ile przyjaciele z PO nie oddali mu jej skoro teraz stosują brudne chwyty typu teczki i nagłaśnianie ewentualnego żydowskiego lub niemieckiego pochodzenia właściciela DAKO może warto byłoby sprawdzić ich karty.

 4. Jest sobie na przykład taka stronka hobbystyczna.
  Bo chyba hobbystyczna http://www.v10.pl/
  I tak patrząc na ceny reklam …. http://www.v10.pl/Reklama,194.html
  I tak porównując…

 5. gogol przejazdem | 2 sierpnia 2012 at 8:58 am | Odpowiedz

  ??zagrał kiepską komedię??

  Teraz będzie duuuużo roboty !
  POLECAM !
  Używane przez najwyższych oficjeli w kraju?

  http://fotozrzut.pl/zdjecia/30ae8e5afd.jpg

  + nowy gadżet, trendy
  W zestawie- dla słuchaczy :(odpłatnie)

  http://fotozrzut.pl/zdjecia/b1a92b6886.png

  Przykład zastosowania:

  http://fotozrzut.pl/zdjecia/406050289a.png

  S P R A W D Z O N E !

 6. Ani jednego swojego pomyslu jeszcze z waszej strony nie poznalem. To pokazuje jak narod potrafi byc bezmyslny. Ida w ciemno jak te.. nie powiem co, nie wiedzac nawet za kim.

 7. Pralki służą do prania .Jedni gacie piorą inni pościel a jeszcze inni inne segmenty życia.

 8. najlepsze jest to ze Franek pominął całkowicie inne ważne kwestie . Zresztą jak zawsze. Co do odpowiedzi na te pytanie to uciekł od od odpowiedzi. Mam nadzieje ze dostanie po dupie. (fragment wypowiedzi usunięto)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*