Rajbowanie – Hanek mi pedzioł…

Hanek mi pedzioł, coby niy chcioł robić za rechtora.

 

Nojsompiyrw, kery to je Hanek:

Hankowi wierzyć nie trzeba, ale słuchać wypada uważnie i z szacunkiem. Ból i żal przemycał zgrabnie w dowcipach i wulgaryzmach – życie takie właśnie bywa. O wszystkim zdanie swoje miał, ale rzadko upierał się przy swoim.

Przykazań dziesięć to jego fundament – budowle stawia na nich trwałe i piękne. Przykazanie miłości to dla niego ideał ludzkości. Co wbrew niemu, to już nawet nie barbarzyństwo – to barborske.

Jedno, co mosz, to to, coś rozdoł. Niy styknie sie dzielić – wszyjsko trza dać. Tela Twojigo. Tela weźmiesz na tamtyn świat.

Żeby dować, to trza mieć. Trza mieć serce i gowa. Piniōndze tyż.

Biydny, to niyszczynśliwy, a niyszczynśliwy, to gupi.

Niy mosz piniyndzy, to czym sie chesz dzielić? Ino robotōm! A robota to
i piniōndz i szczynście.

Nie mogōm być dwie prowdy, jyno jedna. Niy może być robota byle jako.

Robota mo być z sercym i z gowōm. Robota mo mieć dusza.

Taki je Hanek, a tyn Hanek mo litoś do rechtorōw. Rechtor, a terozki i rechtorki moc mo ôdpowiedzialnoś, bajtli mu edukować, frelki i karlusōw tyż, świat im mo rozewrzyć, ducha, serce a gowa!

Przedstow se, iże bajtli, frelki i karlusōw kminisz.

Inksze co suchajōm ôd Cia, inksze ôd Ôjcōw a Starzikōw.

To niy je dobre do dziecka. Do nikogo to niy je dobre. Prowda je dobro – niyprowda niy je dobro.

Kerymu majōm dować wiara – Ciebie eli familije?

Przedstwo se, co szacunku uczysz ino do swojich!

To jako terozki taki rechtor, eli tako rechtorka mo robić coby roboty niy stracić, a gupot niy godać?

Bajtli, frelki i karlusy to wielgo ôdpowiedzialnoś!

Taki je Hanek, ôpisany we buchu: Mimry z mamrami. Hanek i oni (elwry, lebry, pampōnie, sorōnie, hadziaje i barbory) – albo ô mojich przodkach i zadkach.

Aleksander Lubina

*Za zgodność z ortografią śląską pan Anrzej Rczniok

6 Comments on "Rajbowanie – Hanek mi pedzioł…"

  1. … no więc powinienem podziekować temu Lubinie, za tego Hanka i hankową filozofię, za tę mądrość, za postrzeganie życia takim jakim jest, za prawdziwe postrzeganie. Tu w IP wyrywki tylko tych Mamrów, a zachcialo mi sie więcej, bo coś mnie do tego pociagało, ale nie wiem co. Więc polazłem do tej Kawki na Wieczorka, bo lubie ją i jej przepastne półki i bezbłednie trafiłem na tę, na której te właśnie Mamry znalazłem i dwa tomiki poezji Lubiny również. Nie obyło sie i bez szerszego nieco sznupania. Kupiłem sobie zatem te Mamry i mam w całości i nie musze już czekać na Lubinowy wybór na IP. Mamry "zjadłem" w ciagu jednego wieczoru bo to "tylko" 80 stron z tekstem zgrabnie podzielonym na 100 "konskow", jakby 100 rozmów z tym Hankiem, rozmów pełnych owej madrości, o której juz wspominalem. Nie, nie da sie tak za jeden wieczór, bo warto czasem sie zatrzymać, zastanowić czy w jaką zadumę wpaść. Więc od poczatku – już tym razem "ze smakowaniem", które lubię, z wyszukiwaniem tego co mnie interesuje lub wkurwia czyli z postrzeganiem ale i dostrzeganiem jednocześnie. Bez wątpienia proces ten uprzyjemniają prześlicznej roboty akwarele Grzegorza Chudego, a nastrój prozy podtrzymujące. No to mam tego Lubinę i … i mogę sobie pokosztowac ile chcę i kiedy … no więc powinienem podziękować temu Lubinie, powinienem … dziekuję …

    • I-P będzie kontynuował prezentację „Mimrów z mamrami”. Tym samym będzie to pierwsza książka prezentowana tu w całości… Książkę można również nabyć (między innymi przez Internet).

  2. Hanek tysz Wom piyknie dziynkuje za te dobra słowa.

    We 2017 bydom jeszcze dwa Hanki i szlus, bo wiela do sie pedzieć o Hankowym świecie?

    • … tagech se tyż pomyśloł, bo na pirszej stronie naszkribane co to band 1 więc i inne bydom. Bede czekoł, bo mi sie tyn Hanek pierzyńsko podobo, keby mój Opa albo Dziadek jak inne nazywajom. Tyż se lubioł pojeść, fajka zakurzyć a i małym sznapskiem nie pogardził i tyż łosprawioł a tuplikowoł. Byde czakoł …

Leave a comment

Your email address will not be published.


*