Rajbowanie – Kto i jak odpowiada za reformy? (część druga)

Polska to duży kraj, bardzo duży… Na Polskę składa się wiele barwnych, zróżnicowanych regionów. Trzeba sporo czasu, żeby li tylko powierzchownie poznać te regiony – ich współczesność, ich przeszłość, ich cywilizację i ich kulturę. Ich perspektywy. Są bardzo, bardzo różne. Jako emeryt mam czas i środki, żeby podziwiać to bogactwo. A w życiu sporo widziałem – tam i siam. Trzeba być dziwnym człowiekiem, żeby nie dostrzec tej wielorakości, tego bogactwa w granicach Rzeczpospolitej.

Gołym okiem widać, że 50 lat próby zrobienia u nas jednego państwa, jednej partii, jednej klasy, jednego narodu i jednego kościoła spełzły na niczym.

Gołym okiem widać, że ludzie wolni od przeszło ćwierćwiecza pracują, pracują, pracują, bo pracować potrafią. To widać gołym okiem. Oczywiście nie wszyscy pracują. Ale ci, którzy pracują, to pracują tak i w takich warunkach, jakby ten przeklęty pozytywizm, ta przeklęta praca u podstaw nadal walczył z upiorem zbawców narodu, co to sami niczego nie wypracowali, ale innych chcą uszczęśliwić. Wbrew wszystkiemu ludzie pracują, stawiają domy, sadzą drzewa, płodzą, wychowują i kształcą dzieci.

Gołym okiem widać, że ludzie pracujący na siebie, na swoja rodzinę, na teraźniejszość, na podatki nie chcą być uszczęśliwiani wizjami nowych Chrystusów narodów. Dają sobie radę
i pomagają innym. Tak pracują, że nie mają czasu na rządzenie, bo czas pochłania im zarządzanie. Ci prostolinijni współobywatele wiedzą, że rewolucji i reform było już dosyć. Zwłaszcza tych centralnych. Były kosztowne i zdaje się, że będą jeszcze kosztowniejsze. A pamiętamy mosty i wiadukty zawieszone szczytnymi hasłami, które okazały się kosztownym pustosłowiem.

Budujemy bogatą przyszłość naszych dzieci! Tak to brzmiało. Potrzebne są zmiany! Tak to brzmiało. Reformujemy kraj1 Tak to brzmiało.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto ci wymyśli szkołę. Żeby wymyśleć szkołę, to trzeba znać swoją wieś, swoje miasto. Spróbuj. U mnie we wsi trudno byłoby się dogadać. A bez zgody… A tu jedna pani (kolejna zresztą), która zna może swoją wieś, chce zbudować system, dla tylu różnych regionów, dla tylu milionów ludzi, dla tylu wsi…? Śmiechu warte.

Bo Rzeczpospolita to duże i barwne państwo w granicach którego żyją miliony ludzi o poglądach odmiennych od centrali, ale płacących większe podatki niż pracownicy centrali. Ludzi korzystających z rozbudowanego systemu, korepetycji, lekcji prywatnych. Rodzin pracujących z dziećmi po godzinach lekcyjnych.

Na jakiej podstawie, na podstawie jakiej wiedzy falsyfikowanej, co należy zmienić, tego nikt nie wie. Ale kto dorwie się do ministerstwa, ten ma pomysła. Kosztownego  pomysła, za który nie on  płaci i nie on odpowiada.

Na jakiej podstawie, na podstawie jakiej wiedzy falsyfikowanej, co należy zmienić, tego nikt nie wie. Wiedza twarda, wiedza sprawdzona podkreśla przewagę dywersyfikacji nad unifikacją. Wiedza twarda, wiedza sprawdzona, podkreśla przewagę  działań podmiotów nad traktowaniem przedmiotowym.

Aleksander Lubina

Czytaj część pierwszą felietonu: 

http://info-poster.eu/rajbowanie-kto-i-jak-odpowiada-za-reformy-czesc-pierwsza/

1 Comment on "Rajbowanie – Kto i jak odpowiada za reformy? (część druga)"

  1. Podziwiam Cię za Twoje myślenie i działania na rzecz różnorodności, wielobarwności społecześtwa na Śląsku. Jednak nigdy nie będzie wspólnego działania na rzecz tego regionu gdy niewiemy, nierozumiemy i niewprowadzamy do wspólnego działania TOLERANCJI !!!! Rzeczy, która potrafiła łączyć społeczność zamieszkającą Śląsk pomiędzy XIV a początkiem XX wieku pomimo zdecydowanych działań czeskich, austriackich czy germańskich!. Rzeczy, która podzieliła społeczność zamieszkającą Śląsk w XX wieku, przy wydatnej pomocy akcji polonizacyjnej Państwa Polskiego – Ojczyzny Matki dla potomków społeczności zamieszkującej Śląsk od początku XX wieku.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*