Rozmowa z Patrykiem Hodurą

Zarzuca się Panu złamanie kodeksu wyborczego, poprzez niezgodne z jego zapisami prowadzenie kampanii wyborczej. Poczuwa się Pan do winy?

Kodeks Wyborczy w żadnym punkcie nie był złamany. Twierdzenia te są kłamliwe i nie oparte na faktach. Cała kampania prowadzona była w zgodzie z instrukcją KW PO RP.

 

Miał Pan ponoć ukrywać się przed interweniującą Strażą Miejską… Ustosunkuje się Pan do tych doniesień?

Są to insynuacje. Nie miałem potrzeby "ukrywania się" jako, iż nie było wszczęte przeciwko mnie żadne postępowanie w trybie kodeksu wyborczego ani też administracyjne.

 

W czwartek zarząd gliwickich struktur PO wnioskował o Pana wykluczenie z partii, a dziś Pan poinformował o jej opuszczeniu. To przemyślana decyzja czy raczej emocje?

O wniosku o moje wykluczenie dowiedziałem się z Internetu. Trudno uznać takie postępowanie lokalnego zarządu struktur PO za uczciwe. Pozbawiono mnie tym samym możliwości obrony, dając wiarę nieprawdziwym informacjom.

 

Działał Pan w Młodych Demokratach, zatem niejako naturalnie przygotowywał się Pan do kadrowego wzmocnienia PO, tymczasem rozstanie nastąpiło u początku drogi. Czuje się Pan zawiedziony?

Działałem nie tylko w MD, ale również w strukturach PO RP. Miałem inne wyobrażenie o solidarności partyjnej i pojęciu demokracji. Na początku drogi przekonałem się, iż wg niektórych działaczy ważniejsza jest "wysługa lat", niż realne działania. Stąd moja decyzja o wyjściu z partii.

 

Jest Pan bardzo młodym radnym. Pojawiają się głosy, że zbyt młodym. Jak Pan to skomentuje?

Trudno mi komentować pojęcie "zbyt młody". Zacytuję tutaj naszego wieszcza "Trzeba z młodymi naprzód iść, po życie sięgać nowe…". Poza tym skomentowali to moi Wyborcy dając wyraz w głosowaniu, w którym zdobyłem mandat radnego.

 

Rozważa Pan złożenie mandatu w związku z tą sytuacją, czy ma zamiar pozostać radnym niezależnym?

Nie mogę zawieść tych wyborców, którzy okazali mi swoje zaufanie oddając na mnie głos. Byłoby to nieuczciwe względem nich. Całą moją działalność poświęcić bowiem chcę tym, którzy mi zaufali. Będę radnym niezależnym.

 

Pańskie zarzuty odnośnie rzeczywistych Pana zdaniem motywów kierujących starszymi kolegami w związku z chęcią wykluczenia Pana z PO są bardzo poważne. Ma Pan podstawy do ich formułowania?

Zachowanie moich antagonistów samo daje podstawy do wyciągania takich wniosków.

 

Jakie zadanie stawia Pan przed sobą na tę kadencję RM? Siłą rzeczy będzie Pan "samotnym strzelcem"…

Określenie "samotny strzelec" jest bardzo romantyczne, jednakże moje wyobrażenie o funkcjonowaniu Rady Miasta opiera się na jej uprawnieniach i obowiązkach względem mieszkańców, wynikających z Konstytucji RP oraz ustaw szczególnych o samorządach. Będę popierał to, co korzystne dla mieszkańców, bo dla nich działa Rada Miasta.

rozmawiał: Dariusz Jezierski

24 Comments on "Rozmowa z Patrykiem Hodurą"

 1. Cytuję:

  "Będę popierał to, co korzystne dla mieszkańców, bo dla nich działa Rada Miasta".

  Brawo, oby tak było, a ja będę sprawdzał.

   

 2. Gdzie on pasuje do gliwickiej PO. Młody, inteligentny, skuteczny i na dodatek przystojny. Smutne jest to, że przetrącono by go w każdej partii sitwy nie wyłączając. Tam obowiązuje ciągle reguła BMW (bierny,mierny, ale wierny)

  • Proszę się tak nie martwić, przejmie go Franek i sie odrodzi.

  • Kompletnie bez sensu jest stawianie zarzutu, że p.Hodura jest za młody. Skoro bierne prawo wyborcze przysługuje osobie, która ukończyła 18 lat, to nic nikomu do tego, że został wybrany ktoś, kto ma lat 20. Sam się nie wybrał. Skoro wyborcy zdecydowali, że się nadaje, to widocznie tak jest. Tak samo nie wiem, co ma znaczyć tekst, że "oszukał wyborców", bo powiesił za dużo plakatów i billboardów przez co zagłosowali na Niego, bo się opatrzył. Jeżeli nawet by tak było, to chyba coś nie tak jest tylko z wyborcami, którzy wybierają do reprezentowania ich przez 4 lata kogoś tylko dlatego, że akurat było go więcej po drodze do lokalu wyborczego. Nie sądzę, żeby ponad 600 osób kierowało się tylko tym, a wręcz uważam, że to niemożliwe. Pan Hodura mimo młodego wieku działa już dość mocno społecznie, więc chyba nie jest zaskoczeniem, że wiele osób poznało Go od strony Jego działalności, a nie dlatego, że ładna buźka mignęła z billboardu. A jeśli ponoć gliwickie struktury PO już wielokrotnie przed wyborami zwracały p.Hodurze uwagę na to, że łamie prawo wyborcze, to czemu nie wyrzuciły Go od razu z partii? Czyżby czekano aż "nachapie" głosów dla listy PO, a dopiero potem się Go usunie?

 3. Są jednak osoby, które zgłosiły na policję łamanie ciszy wyborczej przez Pana Hodurę. Są też zdjęcia, które to potwierdzają. Od początku kampanii wyborczej Mkw dostawała sygnały o niewłaściwym zachowaniu Pana Hodury. Sądzę więc, że nie jest do końca tak jak mówi.

 4. Ale jednak naruszenie ciszy wyborczej w niedzielę pod kościołem na Koperniku było… :/

 5. http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/436288,2,Limity-finansowe-dla-komitetow-wyborczych.html

   

   

   

   

  W wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw limit wydatków oblicza się, mnożąc kwotę przypadającą na jeden mandat radnego, ustaloną oddzielnie dla każdej z kategorii rad, przez liczbę mandatów w okręgu lub okręgach, w których komitet wyborczy zarejestrował kandydatów, bez względu na liczbę kandydatów zgłoszonych przez dany komitet, a następnie dodaniu tych kwot.

  Kwota określona w Ordynacji samorządowej, przypadająca na jeden mandat radnego wynosi w wyborach do:

  1) rady gminy w gminach do 20 tys. mieszkańców – 750 zł,

  2) rady gminy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy – 1000 zł,

  3) rady powiatu – 2000 zł,

  4) rady miasta w miastach na prawach powiatu – 3000 zł,

  5) sejmiku województwa – 5000 zł.

  Komentując – limit na kandydata poniżej 3 miejsca wynosił 550 zł. Nie uwierzę, że te wszystkie materiały wyborcze kandydata Hodury zmieściły się w tej kwocie.

  Dodatkowo: "Kandydacie! Nie wolno Ci prowadzić kampanii samodzielnie. Fundusze pozyskujesz wyłącznie z darowizn od osób fizycznych, obywateli RP zamieszkałych na terenie RP. Nie wolno Ci dokonywać zakupów jakichkolwiek towarów i usług za własne pieniądze, bez zamówienia wystawionego i podpisanego przez Pełnomocnika Finansowego, i zatajać tego przed Komitetem Wyborczym. Możesz częstować wyborców ZA DARMO np. czekoladkami lub kaszanką, ale MUSI NA TO BYĆ RACHUNEK LUB FAKTURA w dokumentach" – to tylko niektóre zasady, jakie są w instrukcji na temat prowadzenia kampanii. 

  Dodatkowym problemem są odnotowane indydenty łamiania ciszy wyborczej. Jak z tego się pan Hodura wytłumaczy na tym portalu, chlubiącym się promowaniem praworządności to pojęcia nie mam.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  • Małgorzata Bajka | 22 listopada 2014 at 4:36 pm | Odpowiedz

   Coś mi tu nie gra. U nas w SLD komitet opacał 1000 ulotek dla każdego kandydata. Jeżeli chciałeś więcej, wpłacałeś własną kwotę na dodatkowe ulotki: 100 zł za 1500 ulotek. Dlatego, jeżeli cię nie stać na tysiące ulotek, plakatów i innych materiałów to nie masz szans i dlatego czuję się nieszczególnie równa wobec pana Hodury w swym biernym prawie wyborczym.

 6. Jak smarkacz moze byc radnym? Jak sama nazwa wskazuje, rada ma radzic, a co on moze poradzic przy braku doswiadczenia? Najwyzej gdzie kupic szpanerskie buty.

  • marianandrzejczak | 22 listopada 2014 at 4:44 pm | Odpowiedz

   A kiedy to ma owe doświadczenie zdobyć? Jak będzie w moim wieku(62 lata) Kompletnie nie rozumiem takich uwag.Jaki wiek jest dobry określ. Ostatnio pewien 25 latek nauczył mnie więcej niż ja stary cymbał przez 36 lat mogłem sam pojąć( różnica wieku) Powiedział mi dlaczego zawsze przegrywam. Uczynił jednogodzinny  wywód którego słuchałem niczym najlepszego przemówienia, I wiesz co? ten młokos miał i ma rację. A on mi to mówił już cztery lata temu. Chodziło o sprawę wygrywania wyborów przez Krystynę Sowę i jej zwiększające się poparcie. Strategia,strategia której mi zawsze brakowało. Nie tylko kasa się liczy. Ja nie mam ambicji politycznych ale młodych wesprę w Łabędach .Wiem że KS to jedyna sprawna organizacyjnie w Łabędach osoba. Mam dla niej za to wielki szacunek. Jednak nie uznaję  Wiecznie Radnych . Brak jest nowej krwi. KRWI Młodych..

 7. Po 6 dniach od wyborow nadal nie ma wynikow. Czy Frankiewicz rzeczywiscie wygral i to w I turze? A moze sie okaze, ze dostal 99,99% glosow?

  http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/frekwencja/powiaty/view/2466/17_30

 8. Darku, to chyba pierwszy w twojej karierze tak wyślizgany wywiad.

 9. Jeśli ten młody cynik chce być ucziwym radnym, to dobrze, że chce. Bo jak na razie oszukał wyborców nie tylko podczas kampanii, ale także odpowiadając na pytanie nr 1. Nie tylko złamał ciszę wyborczą (na co są świadkowie), przyjazd przyczepy itd. Sprawa druga – ilość jego plakatów, bilbboard (!!!), przyczepy. Jego dawni koledzy z Platformy wycenili te działania na skormne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pytanie – komu zależało na tym, żeby studenta wprowadzić do Rady? I dlaczego? I kto był jego sponsorem rzeczywistym? Bo w to, że pan Hodura zarobił sobie na kampanię zbierając truskawki latem chyba nikt nie uwierzy. Dlatego napisałem, że jest młodym cynikiem, ponieważ już po jego wypowiedziach widać, że to osoba, dla której cel uświęca środki i dla której za pieniądze można zrobić i kupić wszystko. Nawet poparcie w wyborach przez wyborców, którzy "kupili" jego wizerunek. Był wszędzie – "gęba" się opatrzyła, więc go wybrali. Jak dla mnie – najgorszy przykład cynicznej zabawy w lokalną politykę.

  • Jest wychowankiem PO. Miejcie pretensje do siebie. Trzeba samemu mieć moralny kręgosłup aby wychowac prawych ludzi. To radni PO sa Srażnikami Łamania Prawa w UM Gliwicach a nie słyszałam o żadnym ,potępiającym ten proceder ,oświadczeniu gliwickiej PO. Oburzacie się o coś ,co sami od dawna sankcjonujecie. Ta choroba to schizofrenia.

 10. Ludzie bez wyobrażni muszą na własnej skórze doświadczyć niegodziwości , którymi sami raczą innych obficie.

 11. Pewnie taki sam niezależny jak niejaki Klenczon co to z PO stał się niezależnym a teraz jest w ugrupowaniu oligarchy.

 12. marianandrzejczak | 23 listopada 2014 at 3:38 pm | Odpowiedz

  Polskie piekełko czas zacząć. Do dzieła…Inni będą dalej Ssali ale na tapecie jest Hodura. Już wszyscy wiedzą z kim bedzie co będzie i jaki będzie. Skąd ja to znam. Byłem już agentem SB,I Sekretarzem PZPR. Komendantem Policji,miałem nieślubne dzieci i wszyscy wiedzieli zanim ja się dowiedziałem. Uwaga skupianie się na innych jest wygodne Systemowi Ssalni. Nie zapominajcie o tym że system trwa…..i Ssa…

 13. Mirella Czajkowska-Turek | 24 listopada 2014 at 11:02 am | Odpowiedz

  Bardzo gładkie i oględne są słowa pana Hodury. Jeśli złamał prawo wyborcze to powinien za to odpowiedzieć- inaczej będzie trudno zacząć pracę w RM z takim balastem. Ale istnieje zasada domniemania niewinności 🙂 Apóki co mamy słowo przeciwko słowu. Inna sprawa, że „starsi” kloedzy z PO mogli zdenerwować się na tak dobry wynik młokosa 🙂 I już zupełnie serio- czy te oczy mogą kłamać 🙂 🙂 🙂

 14. Niestety, Pan Patryk Hodura bardzo nieładnie zaczął – i podtrzymuję swoje wcześniejsze słowa – w dniu wyborów, tj. 16.11.2014 roku ok. godz. 19:00 pod Kościołem MatkiBożej Kochawińskiej ktoś z jego sztabu podjechał samochodem z bannerem… który cały czas się przemieszczał – interweniowała Straż Miejska!

  Podobnych przypadków naruszeń ze strony sztabu Pana Hodury z informacji przeze mnie uzyskanych było więcej.

  Nie będę komentował zasad Platformy Obywatelskiej… bo szkoda słów, ale niestety – wypadałoby zamiast podnosić wysoko głowę… po prostu przeprosić. 

 15. Moim zdaniem ww Pan powinien zrezygnować z mandatu radnego ( jest to jedyne wyjście aby zachować jakiekolwiek ostatki godności ). Ciekawy jestem jak chce spojrzeć w oczy ludziom których nabił w tzw. butelkę ( ale w sumie to i tak nie przebywa w Gliwicach tylko w Krakowie – szkoda mi tylko jego rodziców, ale pewnie ma ich gdzieś jak i wyborców )  

 16. Czy kandydaci sprawdza uczciwosc wyborow w Gliwicach, czy tez przyjma to co im Frankiewicz zorganizowal? Dziwne, ze tak niepopularny prezydent dostaje ponad 50% i nie ma drugiej tury…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*