Rudy plays Shakespeare

Wśród rudzkich buków unosi się lekko duch Shakespeare'a. Obserwuje, doradza, czasem coś krytycznie wtrąci i uśmiecha się życzliwie. Ma powody, bowiem dzieją się tutaj rzeczy magiczne. Piękna, stara leśniczówka Agaty, choć świadkiem niejednego wydarzenia była i wiele głów znaczących gościła przeobraziła się oto w helleńskie Ateny, a stare buki i polany w ateński las.

W rudzkim Amfiteatrze Buk ruszył właśnie projekt "Rudy plays Shakespeare".

Głosami rudzian oraz przyjaciół Buku na inaugurację programu wybrany został "Sen nocy letniej". W piątkowy, jeszcze nie letni, ale już wiosenny wieczór 05 kwietnia odbyła się tutaj premiera jednego z najbardziej znanych utworów Williama Shakespeare'a.

Pod wodzą pomysłodawców i zarazem twórców projektu Dariusza Jezierskiego oraz Anny Maksym niezwykłe otoczenie amfiteatru przeobraziło się w prawdziwie elżbietański teatr.

Nieprzypadkowo wybrana pora premiery pozwoliła wykorzystać ostatnie promienie słońca na wprowadzenie widzów w ateńską intrygę, by po zapadnięciu zmroku przenieść akcję (dosłownie) w "ateński" las, by na polanie, w świetle ognisk pozwolić knuć i swawolić Tytanii, Puckowi i elfom.

Ideą projektu było zaangażowanie w teatr jak największej ilości mieszkańców Rud, naturszczyków, ludzi różnych profesji, którzy teatr znają tylko z perspektywy widza. Czy się udało? Chyba tak, skoro trudno było ocenić, dla kogo z aktorów był to sceniczny debiut, a kto nie pierwszy raz stał na "deskach" sceny.

Nie sposób oczywiście nie zauważyć aktorskiego doświadczenia Anny Maksym w roli Heleny, Patryka Strojewskiego w roli Demetriusza, rewelacyjnego Damiana Krzyśki, czyli figlarnego Pucka czy Krzysztofa Surmy jako Spodka, którego w rudzkim teatrze widzieliśmy już wcześniej, w bardziej dramatycznej roli w adaptacji "Złodzieja" Wiesława Myśliwskiego, jednak reżyserski kunszt Dariusza Jezierskiego zdołał z każdego wyłuskać aktorski talent. Oby rozwijały się te talenty, oby ujawniały się kolejne w następnych adaptacjach szekspirowskich dzieł.

Wspomnę tu jeszcze o scenografii, tyleż wymownej, co minimalistyczej, ale czy teatr, w którym las i polana są sceną a scena – lasem i polaną wymaga rekwizytów, dekoracji?

Nie chcę zanudzać czytelnika swymi wrażeniami. Niech każdy sam przyjedzie, zobaczy i podda się duchowi Shakespeare'a i czarowi bukowego teatru. Póki na afiszu.

Twórcom zaś należy pogratulować pomysłu, realizacji, poczucia humoru i życzyć, by szekspirowski teatr w Buku rozwijał się i rósł w siłę.

A kolejny spektakl już 14 kwietnia o godz. 20.00

  Aleksandra Ścibich

William Shakespeare –  SEN NOCY LETNIEJ –   reż. Dariusz Jezierski

na scenie: Agata Środa, Agata Klimek, Magdalena Gogół, Jolanta Sobik-Szymura, Anna Maksym, Katarzyna Sowińska, Robert Pietrzela, Arkadiusz Bizok,  Damian Krzyśka, Jakub Łasut, Patryk Strojewski, Krzysztof Surma

Be the first to comment on "Rudy plays Shakespeare"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*