Ruiny Teatru – Izba Architektów RP pyta prezydenta Gliwic…

To pismo warto przeczytać. Świadczy ono o tym, jak naprawdę traktuje si kulturę w Gliwicach. Całkowity brak wrażliwości naszych władz w tych kwestiach, to już cokolwiek patologiczny stan rzeczy. Wszyscy jesteśmy, niestety, współwinni…

551-slor-2014 teatr muzyczny gliwic

14 Comments on "Ruiny Teatru – Izba Architektów RP pyta prezydenta Gliwic…"

 1. Może niech Zdzisiu Kręcina zajmie się Kulturą w Gliwicach. Od razu powinno ruszyć z kopyta. A teatr? Po co nam teatr, i to jeszcze jakieś ruiny. Zróbmy tam jakąś nowa spółkę. Pan Małysz na pewno nie odmówi prezesury. 

 2. Józef Antoni Haber | 31 lipca 2014 at 10:10 pm | Odpowiedz

  W mojej opinii rzecz jest bezprecedensowa, aby taki obiekt potraktować wbrew zasadom ochrony obiektów zabytkowych zgodnie z Ustawą z dnia 23lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (w szczególności artykuły 4 i 5 tejże ustawy) oraz w odniesieniu do podpisanej w 2010 a ratyfikowanej przez Rzeczpospolita Polska w 2011 roku (Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę dnia 13 maja 2011 r.) Konwencji o ochronie dziedzictwa architektonicznego Europy. Konwencja została sporzadzona w Granadzie dnia 3 października 1985 roku. Polska, przed podpisaniem tej konwencji znalazła sie w gronie pieciu państw, które nie podpisały tej umowy miedzynarodowej. Oprócz Polski to Albania, Islandia, Monako i San Marino. Widzę, że wiedza z zakresu umów majacych bezpośrednia moc wiążącą (zgodnie ze znowelizowanym tekstem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie jest mocna strona osób odpowiedzialnych za zabytki w mieście.

  • Szanowny PANIE.         

   "On " buduje GNIOTA PODIUM…

   Z kulturą Gliwice będą  zawsze na NIE. Radzę zauważyć że namaszczony przez Prezydenta Miasta Naj..lepszy Menadżer ,mecenas Sztuki Prezes Henryk Małysz odszedł z rynku kultury z powodów zdrowotnych.Szkoda bo miał doskonałe relacje ze sztuką pozyskiwania Środków….na kulturę

   Nie ma i nie będzie zamiennika a to  tragedia.

   Dlatego..ruiny trwać będą w Mieście o najlepszym ratingu,wiecznym Prezydencie,wiecznie Radnych

 3. Pytanie czy ktokolwiek to przeczyta czy też oleją jak inne pisma

 4. Frankiewicz tego rodzaju apele ma gdzieś. Jak kiedyś powiedział ma właśne przyziemne sposoby wyłaniania wykonawców projektów niż konkursy. I to jest ten sposób własnie. Tak samo zrobił w przypadku hali Podium.  Jednak takie przyziemne podejście ma znamiona ustawki.

 5. Mnie zastanawia, czy oni nie domyślają się, że prawdopodobnie zwycięzca już jest wybrany, a projekt, itd. ma już przygotowany? A może się domyślają i stąd pismo, bo jakoś nie zauważyłem, żeby to grono wcześniej pochylało się nad zabytkowymi ruderami w Gliwicach?

  Ale jeszcze bardziej ciekawi mnie, co nasi kaowcy będą w tych ruinach pokazywać? W GTM i w Bajce jest tak cienko, że trzecia scena kompletnie ich rozmyje. No, ale przynajmniej paru znajomych królika ponownie obniży procent bezrobocia.

  • Może warto wytypować beneficjanta tego przetargu?

   PEŁANOFA?

   • Hehe… oni ostatnio zabłysnęli wizją nowego szklanego centrum wokół Dworca PKP, poza tym z resume wynika, że artystycznie wyżywają się w halach produkcyjno-magazynowo-sprzedażowych, ale kto wie? Kiedy czytam skład rady nadzorczej tej spółki i znajduję nazwisko pewnego Miłosza, to mną wstrząsa, ale nie zmiesza, bo to zarząd powinien być zmieszany.

 6. Dokladnie to samo bylo i jest z hala Podium. Jak sie juz wydaje tak olbrzymie pieniadze, to projekt powinien powstac na drodze konkursu, a nie przetargu, tak jak zrobil to Frankiewicz. Frankiewicz tlumaczyl, ze tak jest taniej! Wina gliwiczan jest to, ze przez tyle lat utrzymuja Frankiewicza na stolku i go  toleruja. Frankiewicz przez to jest bezczelny, a Gliwice staly sie totalnym zasciankiem.

 7. Dlaczego ten lobuz nie uczcil powstania warszawskiego, podczas gdy w calej Polsce czczono?

 8. Czy już coś wiadomo o tym raporcie NIK miał być w sierpniu. Czyżby PO zamierzało się jak w Katowicach sprzymierzyć w Gliwicach z oligarchą i nie chcą ujawnić raportu?

 9. Raport maukazać się na przełomie sierpnie/wrześnie b.r. . pewnie nie bedzie samych pochwał…

 10. Ewa Strzelczyk w grobie się przewraca. Fantastyczna idea, pasja, z jaką podjęła pomysł ożywienia unikatowego obiektu w skali europejskiej, bo takim są ruiny gliwickiego teatru, od 20 lat nie znajduje w mieście szans na finalną realizację. No coż, jeśli ktoś nie rozumie co jest unikatowe i wyjątkowe, co wymaga traktowania jako priorytet, ten nie powinien zarządzać żadnym obiektem większym niż kiosk ruchu. Rewitalizacja ruin teatru Victoria w Gliwicach to jeden z wielu przykładów totalnej nieudolności lokalnych władz, które od lat nie mają na to żadnego pomysłu, a jak już coś wymyślą, to nie bardzo wiadomo czy się śmiać, czy płakać …

 11. Stefan Kisielewski kiedyś celnie określił taki typ człowieka.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*