Sensacyjne oświadczenie Schetyny w Gdańsku: Zlikwidujemy IPN oraz CBA

 

Mało słuchaliśmy ludzi, ale zapłaciliśmy za to wielką cenę: przegraliśmy wybory – oznajmił z absolutną szczerością Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej podczas zorganizowanej w Gdańsku w niedzielę, 2 października, Konwencji Krajowej PO. Wyznanie to nie było jednak najciekawszym elementem gdańskiego spotkania. Sensacyjny bez wątpienia charakter miała natomiast zapowiedź Schetyny, który oznajmił, że PO w razie zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2019 roku zlikwiduje Instytut Pamięci Narodowej i Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz doprowadzi do istotnych zmian w obecnym programie rządowym 500+.

Przeprosiny lidera PO

Lider PO przeprosił Polaków za zły w przeszłości „styl uprawiania polityki” przez ludzi Platformy Obywatelskiej. Było to z jego strony bezpośrednie nawiązanie do wcześniejszego wystąpienia byłego prezydenta RP, Lecha Wałęsy, który zwracając się do ok. 1,5 tysiąca osób zgromadzonych w niedzielę w sali budynku Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej powiedział bez osłonek: Właściwe przegraliście na własne życzenie.

Działacze PO i zaproszeni goście z całego kraju usłyszeli też z ust Wałęsy: – Największym waszym błędem było to, że codziennie wasi ministrowie nie tłumaczyli w telewizji, co robicie. Oddaliście pole na demagogię i populizm oraz opowiadanie głupot. To zafunkcjonowało w narodzie. Macie teraz straszliwą odpowiedzialność i nie możecie się od niej uchylić. Musicie się wziąć do roboty – apelował były prezydent RP.

Schetyna podniósł rękawicę rzuconą przez historycznego przywódcę „Solidarności”. Nie uchylał się od odpowiedzialności za błędy PO z minionych lat. – Każdy z nas słyszy, że zawiedliśmy, że mieliśmy swój czas na zbudowanie takiej Polski, że mieliśmy 8 lat i tego nie zrobiliśmy. To prawda, nie zrobiliśmy wszystkiego, co zaplanowaliśmy, nie zrobiliśmy wszystkiego, co zapisaliśmy w naszych programach wyborczych. Wiem, że na tym polu niektórzy z nas po prostu zawiedli. Chcę za to w imieniu Platformy powiedzieć publicznie: PRZEPRASZAM – wyznał lider PO.

W trosce o kobiety i rodziny

Stwierdził jednak, że nie należy teraz skupiać się na „politycznym upadaniu”, ale na tym, jak wyjść z opresji. Przedstawił zestaw zamierzeń i planów, które mają być zrealizowane po ewentualnym zwycięstwie wyborczym jego partii w 2019 roku.

Lider PO chce m.in. wpisać obowiązujący obecnie kompromis aborcyjny z 1993 roku do Konstytucji RP. Schetyna dobitnie podkreślił, że nie wolno skazywać polskich kobiet na egzystencję w represyjnym systemie prawnym, przewidującym drastyczne kary za aborcję. Nie można dopuścić do zaostrzenia aktualnych przepisów określających tryb i zasady przeprowadzania legalnych zabiegów aborcyjnych w naszym kraju – zakomunikował.

Zajął się również programem 500+, dotyczącym finansowania rodzin z dziećmi. – Nie ma powodów, by program nie obejmował wszystkich dzieci. Każde dziecko w każdej polskiej rodzinie powinno korzystać z dobrodziejstw tego programu. Pieniądze winny też trafiać do matek samotnie wychowujących dzieci. Zrealizujemy to po wygraniu wyborów – zapowiedział Grzegorz Schetyna.

Nie manipulować faktami

Tłumaczył, że likwidacja IPN jest ważna i konieczna, bo nie wolno manipulować faktami historycznymi. Odniósł się w ten sposób m.in. do sprawy siedzącego na widowni w pierwszym rzędzie Lecha Wałęsy, którego Prawo i Sprawiedliwość oskarża o współpracę z PRL-owskimi służbami specjalnymi.

Badanie historii nie może służyć manipulowaniu faktami, niegodnemu wykorzystywaniu tej historii, promowaniu przez rządzących własnej ideologii. Nie można pozwolić na to, by niszczono legendy i bohaterów – argumentował lider PO.

Wskazywał także na potrzebę likwidacji CBA. Uznał, że to „policja i odpowiednie służby mają ścigać przestępców”, a nie politycy. – Nie będzie naszej zgody na to, żeby powoływać tzw. „nadpolicję”, która dla wywołania strachu i paraliżowania swoich politycznych przeciwników przez aktualnie rządzących, prowadzi działania operacyjne. Obecne zadania CBA powinien wykonywać specjalny wydział Centralnego Biura Śledczego (CBŚ). Eksperci i policjanci CBŚ mają się zajmować walką z korupcją – przekonywał Schetyna.

Poinformował ponadto, że PO zamierza stworzyć „zespół ds. zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy samolotu TU-154 z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w celu osiągnięcia korzyści politycznych”. Uczestnicy Krajowej Konwencji PO dowiedzieli się, że będzie to zespół parlamentarny, który dokładnie przyjrzy się podjętym w przeszłości i podejmowanym nadal manipulatorskim działaniom Antoniego Macierewicza, obecnego szefa MON.

Skutecznie zatruwa on nasze życie. Wykorzystuje katastrofę sprzed 6 lat do nikczemnych, politycznych gier oraz do zakłamywania rzeczywistości. Musimy to wyjaśnić i zamknąć raz na zawsze – oświadczył Schetyna.

Moralna opozycja

W jego programowym przemówieniu znalazł się – co szczególnie jest godne uwagi –intrygujący fragment ideowy. – Nie wolno zapominać o ideach i wartościach. Nawet najlepsza polityka bez orientacji na człowieka staje się po prostu pusta. Dlatego w centrum naszej polityki był, jest i zawsze pozostanie człowiek, a także wspólnota, którą tworzy – mówił w Gdańsku przewodniczący PO.

O moralności w polityce mówiła natomiast była premier, Ewa Kopacz. – Musimy być nie tylko opozycją totalną, ale również opozycją moralną – wzywała. Tłumaczyła, że opozycja moralna w naszym kraju to taka, której „podstawowym zadaniem jest stać po stronie obywateli okłamywanych i obrażanych przez obecną władzę”. Stanowczo postulowała m.in. obronę kobiet przed zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. Z dziennikarskiego obowiązku warto jeszcze odnotować, że wystąpienia Grzegorza Schetyny i Ewy Kopacz były wielokrotnie przerywane brawami uczestników Konwencji Krajowej PO.

Zbigniew Lubowski

1 Comment on "Sensacyjne oświadczenie Schetyny w Gdańsku: Zlikwidujemy IPN oraz CBA"

  1. PO trzeba wpisać do rejestru zabytków. albo zapisać ich do PiS, żeby przestali się kompromitować w niewygodnej roli opozycji. ta partia już kompletnie niczego nie ogarnia.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*