Skandaliczna decyzja Prokuratury! Wojna o sprawiedliwość właśnie się zaczęła…

26 sierpnia 2013 roku złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa PRUiM SA Henryka Małysza: http://info-poster.eu/zawiadomienie-o-popelnieniu-przestepstwa-przez-prezesa-pruim-sa/


27 września Zastępca Prokuratora Rejonowego Tomasz Woźnicki wydał Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie. Jakimś zrządzeniem losu dotarło ono do mnie wraz z uzasadnieniem. Nie jestem w sprawie stroną i z przepisów (a także rozdzielnika pod Postanowieniem) wynika, że przysługuje mi tylko sama informacja. Tymczasem to właśnie uzasadnienie obnaża całkowicie niekompetencję lub stronniczość Prokuratora, który – piszę to z pełną świadomością, że ponoszę odpowiedzialność za swoje słowa – wykazał się albo całkowitym niezrozumieniem ustaw, które sprawy dotyczą, albo skandalicznym i karygodnym relatywizowaniem prawa względem niektórych osób i instytucji. Wykluczam niedbałość – zarówno w zawiadomieniu jak i w złożonych przeze mnie zeznaniach sprawa wyłożona była jasno i rzeczowo.


Informuję niniejszym, że podejmuję następujące kroki:

1. Jeszcze dziś zostanie złożony wniosek do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach o ponowne wszczęcie postępowania sprawdzającego ze względu na nowe okoliczności w sprawie (rzecz jasna również dziś zostanie opublikowany w Info-Posterze).

2. Jutro zostanie złożony wniosek do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach o wznowienie postępowania sprawdzającego ze względu na nowe okoliczności w sprawie Krystiana Tomali oskarżanego przeze mnie o przestępstwo, polegające na osiągnięciu korzyści w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

3. Jutro zostanie skierowana skarga do Prokuratora Generalnego na działania Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód w przedmiotowych sprawach.

4. Równocześnie ze skargą zwrócę się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o zmianę właściwości miejscowej Prokuratury ze względu na fakt, iż obie sprawy dotyczą prominentnych przedstawicieli gliwickiego samorządu i biznesu.


Wszystko wskazuje na to, że rozpoczęte przeze mnie rok temu dziennikarskie śledztwa mogą jednocześnie doprowadzić zarówno do usunięcia z naszej przestrzeni publicznej ewidentnych patologii dotyczących władzy, jak i przecięcia procederu relatywizowania i naginania prawa w przypadkach, w których postępowania toczą się przeciwko przedstawicielom gliwickiego establishmentu.

Przez ponad rok dawałem szansę na załatwienie wszystkich podnoszonych przeze mnie spraw godnie, sprawiedliwie i konsekwentnie, bez wyprowadzania ich na zewnątrz. Nie skorzystano z tego. Zmusiło mnie to najpierw do napisania skargi do premiera RP. Zmusza mnie to dalej do zadania pytań o powody niezwykłej ślepoty gliwickiego Sądu KRS, o zaskakującą niekompetencję niektórych kancelarii prawnych, wreszcie o zadziwiającą nieumiejętność czytania prawa przez gliwickich prokuratorów. A że są prokuratorzy umiejący czytać prawo, najlepiej przekonuje przypadek z Wałbrzycha, gdzie w PRAWIE ANALOGICZNEJ sprawie przed sądem stanął były wiceprezydent Wałbrzycha. A skąd to „prawie”? Stąd, że on wyznaczał do rad nadzorczych spółek ze złamaniem ustawy kominowej osoby trzecie. Henryk Małysz posunął się do tego, że wyznaczył się sam.

Namawiam do zapoznania się z tym krótkim tekstem wszystkich, którzy mogą mieć jeszcze wątpliwości, po czyjej stronie jest racja: http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/1916884,do-sadu-trafil-akt-oskarzenia-przeciwko-piotrowi,id,t.html#aeb210caa1ece48d,1,3,5

Dariusz Jezierski

 A poniżej treść otrzymanego przeze mnie wczoraj Postanowienia Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód:

prok1prok2prok3

21 Comments on "Skandaliczna decyzja Prokuratury! Wojna o sprawiedliwość właśnie się zaczęła…"

 1. Przypadek z Raciborza:
  „Jak się okazuje, przez trzy lata na potencjalne nieprawidłowości nie zwrócił uwagi ani zarząd powiatu, którego obowiązkiem jest m.in. nadzór właścicielski, ani sami nowi członkowie, choć jeden jest wytrawnym menedżerem, a drugi doświadczonym prawnikiem”.
  „Burza rozpętała się z końcem czerwca, kiedy jeden z mieszkańców Raciborza dopatrzył się nieprawidłowości w funkcjonowaniu rady nadzorczej PKS w Raciborzu i wysłał w tej sprawie do starosty Adma Hajduka obszerne pismo.” czytaj całość
  http://www.nowiny.pl/92627-czystka-w-pks-starosta-adam-hajduk-odwolal-z-rady-nadzorczej-pks-ryszarda-rudnika-i-henryka-kopla.html
  Wnioski nasuwają się same.
  Po pierwsze, to mieszkaniec zauważył łamanie prawa i skierował w tej sprawie pismo, a kompetentni członkowie organów spółki oraz osoby wykonujące funkcje nadzoru właścicielskiego nie widziały problemu, ale do brania pieniędzy byli pierwsi.
  Po drugie, lokalne media pisały o tej sprawie, podobnie jak przypadek byłego prezydenta Wałbrzycha został podany do wiadomości opinii publicznej przez krajowe i lokalne media (w tym m.in. tv24).
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw,44/akt-oskarzenia-przeciwko-bylemu-prezydentowi-walbrzycha,336671.html

 2. Z jednej strony potwierdzono ewidentne złamanie przepisów ustawy kominowej, a jednocześnie nie dostrzeżono uzyskanych osobistych korzyści majątkowych z tytułu nienależnie pobieranego wynagrodzenia, mających związek z niebudzącym wątpliwości prokuratury faktem niezgodnego z prawem zasiadania w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółek objętych ustawą.
  Co więcej, skoro prokuratura słusznie zauważa, prawidłowo interpretuje przepisy obowiązującego prawa i potwierdza, że (…)”STOSUJE SIĘ ZAKAZ zasiadania w więcej niż JEDNEJ radzie nadzorczej spółek z większościowym udziałem samorządu terytorialnego”(…), oznacza to, że również w przypadku wiceprezydenta miasta, jego zasiadanie w 2-óch radach nadzorczych było działaniem sprzecznym z prawem. Wobec powyższego należy podkreślić, że gliwicka prokuratura rejonowa swoim postanowieniem uznała potwierdzenie złamania prawa (co ważne, uprzednio potwierdzone przez Sąd rejestrowy) , natomiast zasadnicza różnica polega na interpretacji przesłanek dotyczących odpowiedzialności oraz konsekwencji za podejmowanie działań sprzecznych z prawem, odmiennie od ustaleń prokuratury rejonowej w Wałbrzychu.
  Całkowicie przemilczano i pozostawiono bez odpowiedzi kwestię złamania ustawy antykorupcyjnej, co pozostaje niekwestionowane w świetle przedstawionego materiału dowodowego – oświadczenia majątkowego.

  • Zgadza się – jeśli chodzi o zastępcę prezydenta miasta Piotra Wieczorka sytuacja jest analogiczna. Może właśnie dlatego, osłaniając Henryka Małysza, Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód posuwa się wręcz do absurdu (niekompetencja była po drodze). Poczekamy na odpowiedź z Sądu KRS. W piśmie do Sądu zwróciłem uwagę na analogiczny przypadek Piotra Wieczorka. NASZE MIASTO MUSIMY SOBIE WYCZYŚCIĆ SAMI. Politycy i prawnicy zdyskredytowali się już dawno. Pisząc o tym, że wojna się zaczyna – wiedziałem co piszę. Ja jestem gotów od dawna.

   • Jezus Maria.
    Nie chce się żyć w tym mieście i takim Państwie.
    Mogliśmy czynić wysiłki by się pozbyć Gliwic i tego wszystkiego co z nimi związane. Tego fałszu,zakłamania kumoterstwa i kupczenia.
    Mieliśmy szansę by Łabędy Gliwicom powiedziały – żegnajcie.
    Może nie tyle Gliwicom co gliwickim SSaczom.
    A tak za miedzą mamy co chcieliśmy a w samych Łabędach rejwodzą lokalne sługusy gliwickiego systemu SSalni.

    Kpina i mam nadzieję że ktoś zrobi z tym nareszcie porządek.

 3. Zdaje się, że analogicznie do powyższego uzasadnienia prokuratorskiego można stwierdzić, że złodziej, który po złapaniu go za rękę na kradzieży jednakże nie ukradł, gdyż po dowiedzeniu się o tym, iż właśnie ukradł, to przestał kraść, a przynajmniej ma taki zamiar.
  Zanaczy się kradł bezwiednie, w pomroczności jakowejś, ale wcale nie chciał kraść.
  Skoro mamy w Gliwicach takiego prokuratora, to złodzieje mogą już bezkarnie kraść.

  • Dobry komentarz – „wyrok sądowy/ postanowienie prokuratorskie nieoficjalnym źródłem prawa” zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem kontynentalnym. Gdybyśmy mieli system Common law, uznający precedensy już wszyscy mogliby nieświadomie kraść ile wlezie, choć w obu przypadkach łamanie ustaw, niezależnie świadomi czy nie – nie jest prawem dozwolony.

 4. Panie Darku, to nie niekometencja, to dobry kabaret jest. Pan prokurator się marnuje 🙂 Pan Małysz zrezygnował, jak pojawiły się wątpliwości prawne. Pan prokurator już nie dostrzegł, że te wątpliwości podniósł właśnie pan Darek, i gdyby nie jego „pisanina” to pan Małysz pewnie nadal by nic zdrożnego nie widział. Panie prokuratorze, marnuje się pan na tym stanowisku 😀

 5. ??Skandaliczna decyzja Prokuratury! Wojna o sprawiedliwość właśnie się zaczęła???
  A w takich Gliwicach zima wcześniej ?
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/f7497e9895.png
  Już widzę ?tych? ludzi w kominiarkach , u nas w Gliwicach.
  Jeden kamyczek , a w kraju poleci cała lawina ?
  G.P.
  Dzieci będą miały ubaw ?

 6. Za komentarz:
  „Sąd boi się teściowej? Absurdalna asekuracja sędziów.”
  http://gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,14689784,Sad_boi_sie_tesciowej___Absurdalna_asekuracja_sedziow_.html
  Skoro cała sędziowska obsada boi się jednej pani, to czyż można nie rozumieć przed kim strachliwie dyga gliwicka Prokuratura?
  Państwo Prawa… hehehe… i Sprawiedliwości dla wszystkich i dla każdego… łaaaaahahahahaha….

 7. Pytanie!
  Kto zarabia aż tyle w Gliwicach że pracownik Strefy Sukcesu za kanałem musi na roczną PENSJĘ TEGOmościa harować 18 lat przy dochodzie 2500zł?
  Jak to kto..

  Nasza mała Mysz rodzima,najlepsza.mecenacka,wykwintna ,szlachetnie rodzona.Nieposkromiona z niepohamowanym apetytem na NAJepsze zboże z Gliwickiego ELEWATORA.
  Ludzie zacznijcie myśleć a kryzysowym fałszu i zależnościach ,uległościach i kokosach dla „szkodników” finansowych
  Niech wreszcie ktoś zrobi z tym porządek.
  Walka z wiatrakami?
  Tragedia gdy plokulatol mający bronić prawo przed LEWEM chroni o Boże mysiego szkodnika przed prawem idąc na LEWO.
  Toż to woła o PLUTON i MUR

 8. „(…)w zachowaniu Henryka Małysza nie sposób dopatrzeć się świadomych działań niezgodnych z prawem, (…) gdyż w sposób logiczny i korespondujący z pozostałymi dowodami zebranymi w sprawie wytłumaczył się z zaistniałego stanu rzeczy.”

  Czy jeżeli ukradnę 10 tys. zł i w logiczny sposób się z tego wytłumaczę, to prokuratura również przymknie na to oko?

  Wygląda na to, że gliwicka prokuratura musi być rajem dla osób będących na bakier z prawem. Wystarczy wszystko ładnie wyjaśnić i już sprawy nie ma.

 9. „Najpierw cię ignorują, potem śmieją się z ciebie, później z tobą walczą, a na koniec wygrywasz. Już dawno pękły linie społecznych podziałów i zaczyna nas Polaków jednoczyć jeden wspólny cel: przywrócenie godnego życia ludziom w Polsce i odsunięcie od władzy głuchych na nasz głos politycznych elit, dlatego już jesteśmy zwycięzcami! Lawina ruszyła, a cała reszta jest już tylko kwestią czasu. Zwyciężymy! A zwycięzcy biorą wszystko!”

  Tacy prokuratorzy zastępcy zostaną zastąpieni zastępcami

  Zwyciężysz..

 10. Niniejszy tekst wraz z upublicznionym dokumentem źródłowym ma ogromne walory edukacyjne i poznawcze, w szczególności dla zorientowanych osób, gdyż dobitnie odzwierciedla oraz obnaża funkcjonowanie organów państwowych w naszym kraju. Dodatkowo pozwala rozwijać myślenie i kształtować świadomość obywatelską, która jest niezbędna dla społecznej kontroli obywateli nad poczynaniami władzy, co stanowi jeden z fundamentów budowania prawdziwej demokracji. W tym kontekście publikacje umieszczane na łamach I-P wyróżniają się na tle informacji podawanych w innych mediach. Jest to cenna wartość dodana tego portalu, a zamieszczane publikacje zasługują na szerokie upowszechnianie, aby były dostępne dla opinii publicznej.

 11. Dawno dawno temu opluwany Pan o nazwisku Lepper stwierdził w Sejmie że Organa Państwa(prywatnego) gniją od wewnątrz.

  A co się robi z organami które się psują w człowieku?
  Wycina i wyrzuca .

  Opinia publiczna chowa głowę w piasek i myśli.
  Niech Jezierski zrobi z tym porządek a jak mu się uda to się dołączę.
  Do tego czasu jestem strusiem i ukrywam się bo może mi coś grozić.
  W tym myśleniu jest sedno ich SIŁY i stosowania Lewa w państwie rzekomego prawa.

 12. Dobrym rozwiązaniem, zważywszy na potwierdzenie złamania ustawy kominowej i jednoczesne pominięcie aspektu naruszenia przepisów ustawy antykorupcyjnej, byłoby sprawdzenie jakie stanowisko zajmie w tej sprawie CBA tj. jak samodzielnie zakwalifikuje otrzymaną informację o popełnieniu przez daną osobę czynu zabronionego – przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (czyli, nadużyciu władzy). W praktyce, dość często okazuje się, że inaczej jest rozpatrywana sprawa jeśli zawiadomienie do prokuratury składa osoba fizyczna, niż wtedy gdy czyni to organ kontroli państwowej.

 13. Tymczasem w Europie…
  W obecności trzystu dziennikarzy sąd w Maladze ogłosił wyrok w największym w Hiszpanii procesie antykorupcyjnym dziesięciolecia. Na ławie oskarżonych zasiadło 95 osób: wyżsi urzędnicy Zarządu Miejskiego w Marbelli, około trzydziestu przedsiębiorców budowlanych i architektów, wielu adwokatów i członków stworzonej przez głównego oskarżonego, 60-letniego Juana Antonio Rocę, siatki przestępczej, która zajmowała się praniem brudnych pieniędzy uzyskanych z łapówek.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14724813,Wyroki_w_gigantycznym_procesie_skorumpowanych_samorzadowcow.html?biznes=katowice#BoxBizTxt

 14. Jarosław Czekalski | 2 stycznia 2015 at 8:42 am | Odpowiedz

  Panie Dariuszu. Twierdzi Pan, że naruszony został art. 296 par. 1a Kodeksu karnego? Mowa tam o "bezpośrednim niebezpieczeństwie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej". Proszę w takim razie określić, na czym polega owo niebezpieczeństwo i na czym polega szkoda. Moim zdaniem myli się Pan. Jest tu oczywiście problem, że pewne osoby pobrały diety, których zgodnie z prawem nie powinny otrzymać. Ale prokuratura odpowiada na sprawę artykułu 296, a ten mówi o szkodzie majątkowej spółki. Żadna szkoda nie zaistniała, nieprawdaż? Żeby udowodnić szkodę musiałby Pan podać konkretne zaniedbania i błędy w zarządzaniu, jakich dokonały te osoby, które zasiadły bezprawnie w radzie. Tego Pan nie zrobił.

  Myli się Pan jeszcze podając analogię do sprawy starachowickiej, bo tam chodzi o przekroczenie uprawnień. To jest inny artykuł, numer 231. Być może gdybyście powołali się na ten artykuł w Gliwicach, odnieślibyście lepszy efekt. Różnica między tymi artykułami jest np. taka, że mowa tam o szkodzie interesu publicznego. To szersze pojęcie niż szkoda majątkowa, o której mowa w art. 296.

  • Panie Jarosławie, żeby udowodnić samo powstanie szkody nie muszę oczywiście podać przyczyn jej powstania (np. niedbalstwa itp.). Sprawa druga – mówi się o tym, że szkoda nie zaistniała. Ale ja skarżę spowodowanie niebezpieczeństwa jej powstania. A jest ono realne – co uzasadniam – bo w każdej chwili mogą się pojawić podmioty mające interes prawny, które wykażą, że z powodu sankcji nieważności takie czy inne dokumenty nie mają skutku prawnego, a spółka nie miała przez wiele miesięcy podmiotów, które ją reprezentują (zarząd, rada nadzorcza). To bardzo realne niebezpieczeństwo, bowiem – co sąd KRS potwierdził – rada nadzorcza za złamanie "kominówki" zostaje natychmiast rozwiązana z mocy prawa. Na marginesie, rzeczywistą szkodą dla spółki jest także wielomiesięczne przekazywanie nienależnych honorariów osobom nie mającym tytułu do ich pobrania. Skomplikowane sprawy, ciągnące się już latami, z zrzutami potwierdzonymi już przez NIK. Problem polega na tym, że przez artykuł 296 próbowałem ugryźć sprawę po wcześniejszym oddaleniu zarzutów, formułowanych w oparciu o 231. Zatem też próbowaliśmy. Ale niech to Pana nie dziwi – proszę zapoznać się z tym materiałem. Radny z ugrupowania Zygmunta Frankiewicza przez 10 lat podawał, że nie ma udziałów w żadnej spółce, nie wykazał ich w żadnym oświadczeniu mająkowym w sposób oczywisty zatajając prawdę. Ujawniłem to – prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, radny nie wiedział,. zapomniał, w ogóle nie potrafi zinterpretować oświadczenia majątkowego 😉

   http://info-poster.eu/sledztwo-ws-tadeusza-olejnika-umorzone-skandaliczne-uzasadnienie/

   Prawo w stosunku do niektórych osób jest w Gliwicach fikcją – choć czasem udaje się dokonać wyłomu, zmuszając do jego respektowania przynajmniej w skutkach. Bo winni przekrętów nie ponoszą konsekwencji.

   Bardzo dziękuję za uwagi, po powrocie jeszcze raz wnikliwie przeanalizuję sprawę pod tym kątem.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*