Śląskie szpitale do reanimacji

Niedawno dowiedzieliśmy się o przejęciu przez Miasto Szpitala Wojskowego przy ul. Zygmunta Starego. W ten sposób placówka została dla mieszkańców uratowana, choć co by nie mówić, będzie to również dodatkowe obciążenie budżetowe. Warto na pewno w tym kontekście zastanowić się jak wygląda sytuacja szpitali w województwie śląskim.

48 szpitali i poradni podległych marszałkowi województwa śląskiego ma zobowiązania wymagalne, które łącznie przekroczyły kwotę 200 mln zł! Całości tego fatalnego obrazu dopełniają tzw. nadwykonania placówek, które osiągnęły już kwotę 102,5 mln zł. Cóż to takiego? Ano wszystkie świadczenia wykonane ponad zakontraktowany z NFZ limit. Za te świadczenia placówki zdrowia po prostu nie otrzymały zapłaty. To wszystko sprawia, że sytuacja śląskich szpitali jeszcze nigdy nie była tak zła, by nie powiedzieć alarmująca.

Swoją drogą zmienne były losy i przeznaczenie budynku dzisiejszego „Szpitala Wojskowego” (trudno będzie tę nazwę wyłączyć z obiegu)źródło fot. fotopolska.eu

Za ochronę zdrowia w województwie śląskim odpowiada wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, który stwierdził, że już rok 2010 zakończył się dla podległych mu szpitali fatalnym wynikiem finansowym z 90 milionami złotych na minusie. Sytuację nieco uratowała… amortyzacja (110 mln), która wygenerowała nadwyżkę budżetową. Choć nie ma jeszcze pełnego bilansu roku 2011 już wiadomo, że będzie gorszy. – Widać to po obniżonych wskaźnikach płynności finansowej naszych szpitali. – mówi Kleszczewski – Lecznice wypracowały 102, 5 mln zł nadwykonań, za które nie dostały zapłaty. To suma, która obciąża stronę kosztów szpitali. Mamy jednak nadzieję, że Fundusz zapłaci nadwykonania – mówi wicemarszałek Kleszczewski.
Cóż, a jeśli nie zapłaci?

Prezentujemy dane mówiące o zobowiązaniach krótkoterminowych wymagalnych w SP ZOZ, dla których podmiotem tworzącym jest województwo śląskie na koniec stycznia 2012 r.:

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej – 9,4 mln zł,

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu – 19,8 mln zł,

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu – 36,5 mln zł,

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju – 14,9 mln zł,

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach – 27 mln zł,

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach – 7 mln zł.

Wypada nam już tylko życzyć sobie nawzajem dużo zdrowia!

Be the first to comment on "Śląskie szpitale do reanimacji"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*