Sośnica chce stacji – rada osiedla zgłasza potrzebę

Rada osiedla Sośnica przesłała oficjalne zgłoszenie do Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Chodzi w nim o to aby na trasie Gliwice – Katowice/Katowice – Gliwice pociągi osobowe zatrzymywały się na stacji Gliwice-Sośnica.

Rada uzasadnia taką potrzebę następujco:
 • Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców dzielnicy w dojeździe do pracy, szkół, załatwienia spraw urzędowych w zatłoczonych centrach miast aglomeracji Śląskiej.
 • Ułatwi to także wyjazdy weekendowe mieszkańców do ośrodków w górach Beskidu Śląskiego lub do okolicznych ośrodków wypoczynku nad zbiornikami wodnymi.
 • Poprawi to również czystość powietrza i odciąży zakorkowane centra miast przez pozostawienie samochodów w miejscu zamieszkania.
 • Uruchomienie takiego przystanku ułatwiłoby mieszkańcom Sośnicy przemieszczanie się.

Warto podkreślić, że w Sośnicy znajduje się wciąż zdewastowany budynek dawneo dworca.

Czy postulat rady osiedla ma szansę by zostać zrealizowany?

red.

 

5 Comments on "Sośnica chce stacji – rada osiedla zgłasza potrzebę"

 1. Piotr Uniowski | 19 maja 2016 at 8:20 am | Odpowiedz

  Wątpię, by to się udało. Na linii kolejowej nr 141 Gliwice Sośnica – Katowice Ligota przewozy pasażerskie są zawieszone bo nieopłacalne, dworce zdewastowane… Linia 137 prowadząca do Katowic była niedawno remontowana – wówczas można było dokonać pewnych modyfikacji – teraz byłoby to ogromnie trudne… nie mówię, że niemożliwe, ale trudne… w dodatku zmieniałoby cały rozkład jazdy PKP, nie tylko Kolei Śląskich…
  Może pora wreszcie wrócić do pomysłu Kolei Miejskiej Gliwice Sośnica – Pyskowice?

 2. Lesław Nowara | 19 maja 2016 at 9:47 am | Odpowiedz

  Mam bardzo podobną propozycję, ale z istotną modyfikacją. Ponieważ w Łabędach został pięknie odremontowany i udostępniony na nowo mieszkańcom dzielnicy dworzec kolejowy, powinno zostać zrobione to samo w Sośnicy. Nie będzie proste ogranizacyjnie przekonanie PKP czy Kolei Regionalnych, aby pociągi jadące na dłuższych trasach zatrzymywały się w Sośnicy i Łąbędach (wydłuży czas przejazdu), więc wydaje mi się dużo lepszym rozwiązaniem, aby miasto Gliwice – na swój koszt – zakupiło i uruchomiło dwa składy szynowe, jeżdżące wahadłowo na trasie Łabędy – Dworzec Główny w Gliwicach – Sośnica. Skoro w Gliwicach zlikwidowane zostały tramwaje, byłaby to świetna, bo ekologiczna inwestycja, odciążająca nieco miasto od ruchu kołowego, bo część mieszkańców Łabęd i Sośnicy mogłaby dojeżdżać do centrum kolejką miejską, a nie prywatnymi samochodami, taksówkami czy autobusami.

 3. Będzie  problem,  ponieważ stacja w Sosnicy nie leży przy Lini głównej na trasie Gliwice Katowice,  tylko przy odnoszę tej linii w kierunku Halemba i Katowic Ligoty.  Tak więc  aby uruchomić ta stacje w takiej relacji trzeba by dokonać dość poważnej przebudowy układu torowego. 

 4. W Sosnicy zawsze byla stacja kolejowa.

 5. Kaszanka wyborcza na przyszłe samorządowe wybory jak znalazł.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*