Tak było, a tak jest teraz…

W okresie 23-letnich rządów Zygmunta Frankiewicza w naszym mieście unicestwiono mnóstwo rozmaitych obiektów. Zburzono  wiele budynków, w tym m.in. sporo zabytkowych kamienic z dawnych lat. Wyrżnięto tysiące pięknych drzew i krzewów. Usunięto kilka kilometrów torów tramwajowych w Gliwicach. Bilans wieloletniej działalności likwidatorskiej prezydenta miasta jest przygnębiający. Postanowiliśmy więc od czasu do czasu pokazywać efekty spustoszeń, do jakich doszło w mieście w okresie od 1993 roku. Kolejne teksty z tego cyklu będą nosiły wspólny tytuł: TAK BYŁO, A TAK JEST TERAZ! Wnioski pozostawiamy Czytelnikom.

 

Stacyjka wąskotorówki przy ul. Bojkowskiej

tyle-zostalo-z-zabytkowego-obiektu-2

tyle-zostalo-z-zabytkowego-obiektu-1

 

Zabytkowa kamienica przy ul. Dworcowej

2010-zabytkowa-kamienica

zjazd-do-dts-w-miejscu-dawnej-kamienicy

Komu to przeszkadzało? Czy zabytkowy budyneczek przy ul. Bojkowskiej nie należało pięknie odrestaurować, zamiast go brutalnie burzyć? Kto uznał, że piękna (secesyjna!) kamienica przy ul. Dworcowej musi koniecznie zniknąć z Gliwic? A przecież budynek mógł nadal istnieć, bo w rzeczywistości nie było bezwzględnej potrzeby budowania tzw. „G2” czyli śródmiejskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej.

Arteria (DTŚ) powinna była kończyć się w rejonie Sośnicy na odcinku „G1”, co pozwoliłoby uniknąć teraz wielu bolesnych dolegliwości w śródmieściu. Olbrzymie fundusze inwestycyjne przeznaczone na budowę odcinka „G2” można byłoby dzięki temu spożytkować na realizację ważnych i pożytecznych zadań społecznych w mieście.

 

Tekst i zdjęcia – Zbigniew Lubowski

1 Comment on "Tak było, a tak jest teraz…"

  1. Nie wyrznieto tysiace drzew, tylko kilkadziesiat tysiecy! Tylko w jednym miesiacu w centrum wycieto 8 tys drzew pod DTS. A ZyF wycina drzewa od prawie 24 lat!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*