Tego jeszcze nie było! Teatralna szczepionka na covid…

 

Jesteśmy głodni teatru. Wszyscy, widzowie i twórcy. Nic dziwnego, tylko razem tworzymy TEATR. Wszystkie prezentacje on line czy telewizyjne, to tylko namiastka. Pandemiczny teatr jest w odwrocie. Najgorsze, co mogło się stać to to, że nasi widzowie przyzwyczaili się do tego, że bez teatru można żyć. Odwleczone powroty na teatralną widownię wcale nie muszą się odbywać w komplecie. Odmrażanie to za mało, aby ściągnąć chętnych, którzy wcale nie muszą wytrzymywać w maseczkach na teatralnej sali i którym nie musi się podobać rozrzucenie po widowni. No bo gdzie tu KONTAKT, WSPÓŁODCZUWANIE, te podstawowe znamiona teatralnego spektaklu? Poczuliśmy, że chcemy przerwać ten impas, odepchnąć od siebie złe myśli, a przede wszystkim nie dopuścić do nadejścia chwili, w której bez teatru nie będziemy mogli żyć tylko my – TWÓRCY.

 

Rezerwacje: amfiteatr.buk@gmail.com oraz tel. 793 052 110

 

Znaleźliśmy teatralną szczepionkę na koronawirusa! Nadaliśmy jej roboczą nazwę PRT – Pandemiczna Rezydencja Teatralna. Miała być „popandemiczna”, ale trzeba chyba poczekać. W przepięknym bukowym lesie Amfiteatru Buk w Rudach spotka się kilkanaście aktorek i aktorów z całej Polski, chętnych do spędzenia wspólnego czasu i pracy nad kilkoma spektaklami. Wykorzystamy wspaniały, choć dotknięty zębem czasu i zaniedbaniem amfiteatr, ogramy budynek dawnej restauracji (w którym nawiasem mówiąc odbyło się w ostatnim czasie całkiem sporo spektakli) i stworzymy propozycję repertuarową jakiej jeszcze w Polsce nie było. Tworzoną w pocie czoła przez cały zespół, specjalnie dla przestrzeni Amfiteatru Buk, sięgającą do form, których będziemy szukać podczas pracy. Zobaczycie moje marzenie – teatr mobilny, nadający się do przeniesienia w dowolne miejsce, a już na pewno pod dach. Pracować będziemy metodami, na jakie próżno szukać czasu w realiach współczesnego teatru instytucjonalnego. Kto widział tutejsze realizacje Teatru Nowej Sztuki – przejmującego „Złodzieja” według Wiesława Myśliwskiego, wesołe jednoaktówki Czechowa, czy wreszcie brawurowo zagranego w plenerze Szekspira („Sen nocy letniej”), ten wie o czym piszę. Reszta widzów dopiero się przekona, że nowoczesny teatr nie musi być rozdęty, oklejony specjalistami od wszystkiego, stereotypowy (bo stereotypowe jest ciągłe epatowanie widza oryginalnością). U nas liczy się słowo, wraca na swoje miejsce skupienie, ożywają potężne emocje. W Amfiteatrze Buk nie ma miejsca na półśrodki.

 

Nie wiem, co naprawdę powoduje aktorami, którzy godzą się na Rezydencję. Na pewno głód gry, wyostrzony pandemią do granic możliwości, zapewne perspektywa grania własnego repertuaru dla licznej publiczności. Wierzę, że także możliwość odseparowania się od szumu świata i stworzenia czegoś bardzo bliskiego teatralnym mitom założycielskim – jednocześnie ludycznego i boskiego. Zawiesimy się gdzieś między Copeau a naszą „Redutą”. Sięgniemy po znaki ascetyczne, ale mocne. Poszukamy znaczenia dla każdego gestu, mimiki, słowa.

Naszą propozycję dla widzów będzie cechowało coś jeszcze. Zupełnie niepowtarzalnego. Będziemy zapraszać Was do Amfiteatru Buk na spotkania szczególne. Teatralny spektakl będzie wisienką na torcie. Wcześniej w ramach programu „Wdychaj teatr”, będzie można wziąć udział w różnorodnych warsztatach. W cenie biletu, owszem niemałej, ale niewielkiej zważywszy ofertę, będą również: posiłek przy ognisku, prelekcje tematyczne i możliwość najzwyczajniejszej rekreacji w miejscu, któremu podobnych próżno na Śląsku szukać. Każdorazowo obejrzeć będzie można także spektakl dla dzieci, które i po nim będą miały co robić. Tak to będzie i jak widzicie, tego jeszcze nie było.

 

A jaki repertuar czeka nas od końca lipca? Dowiecie się już wkrótce.

Startujemy w piątek 31 lipca!

Wszelkie pytania, rezerwacje, negocjacje – zawsze pod jednym adresem, którego chyba jeszcze nie zapomnieliście: amfiteatr.buk@gmail.com

 

Radzimy się pośpieszyć, na inauguracji zapewne będą licznie zgromadzeni wszyscy, którzy stęsknili się za teatrem. Do zobaczenia!

No i na koniec wielka prośba – nakarmcie artystów 🙂

https://zrzutka.pl/zs3tsf

Dariusz Jezierski

 

Be the first to comment on "Tego jeszcze nie było! Teatralna szczepionka na covid…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*