To był dzień! – 10 maja

10 maja 563 roku p.n.e. jest przypuszczalną datą narodzin Siddharthy Gautama, znanego jako Budda. Mędrzec, który przyszedł na  świat w jednym z królestw na granicy dzisiejszego Nepalu i Indii, jest założycielem jednej z największych światowych religii – buddyzmu.Tego dnia w 1789 roku odbył się pierwszy w Polsce lot balonem załogowym, którym sterował Jean-Pierre Blanchard. 104 lata później w Krakowie został założony pierwszy klub szachowy w kraju.
Mieszkańcy Górnego śląska w 1920 roku rozpoczęli strajk powszechny w proteście przeciwko niemieckiemu terrorowi.
Mówi się, że w 1978 w Emilcinie wylądowało UFO. Dwa lata po rzekomym przybyciu gości z kosmosu w warszawskim klubie Hybrydy miał miejsce debiutancki koncert zespołu Elektryczne Gitary. Czyżby Kosmici?
W 1994 roku pilni obserwatorzy mieli szansę dostrzec częściowe zaćmienie Słońca.
Już 504 lata minęły odkąd Michał Anioł rozpoczął pracę nad freskami w Kaplicy Sykstyńskiej.
W 1869 otwarto Pierwszą Kolej Transkontynentalną, łączącą wschód USA z Kalifornią i wybrzeżem Pacyfiku.
Przed gmachem berlińskiej opery, 10 maja 1933 roku naziści rozpoczęli palenie książek. Zniszczono w ten sposób wiele cennych i unikatowych tomów.
22 lata później podczas połowu na Morzu Północnym zatonął polski statek rybacki MT Czubatka. Zginęło wtedy dwunastu członków załogi.
Z pewnością wielu Czytelników pamięta nieudany zamach na prezydenta George’a W. Busha, który miał miejsce 10 maja 2005 roku podczas przemówienia polityka na Placu Wolności w Tbilisi. 27-letni Vladimir Arutyunian rzucił wtedy granatem, który nie eksplodował. Tego samego dnia w Berlinie został odsłonięty Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.
Dziś mija 55 rocznica urodzin Sida Viciousa, basisty kultowego zespołu punkrockowego Sex Pistols. Muzyk zmarł w 1979 roku na skutek przedawkowania narkotyków. 52 urodziny obchodzi dziś także Bono, wokalista grupy U2.

Be the first to comment on "To był dzień! – 10 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*