To byl dzien! – 11 czerwca

Lokalny patriotyzm w najlepszym wydaniu! 11 czerwca, na pamiątkę lokacji w 1305 roku, w Iławie obchodzone jest Święto Miasta. Jest to dla mieszkańców jedną z okazji, by zachęcić turystów do częstszych i dłuższych odwiedzin.
W 1675 król Jan III Sobieski podpisał z ambasadorem Francji tajny Traktat w Jaworowie. Polski władca zobowiązał się poprzeć Francję w walce z Brandenburgią, natomiast Ludwik XIV obiecał nie sprzeciwiać się odzyskaniu przez Polskę terytorium Prus Książęcych.
Schronisko na Babiej Górze (Beskidy Zachodnie) zostało otwarte dla turystów w 1905 roku.
50 lat później byłą Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni zastąpiła Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, funkcjonująca do dziś.
W 2000 roku na Rynku Głównym w Krakowie około dwustu trębaczy w samo południe wykonało wspólnie Hejnał Mariacki, ustanawiając rekord Guinessa.

W 1770 James Cook dopłynął do Wielkiej Rafy Koralowej.
Podczas wielkiego przewrotu pałacowego, który miał miejsce w Serbii w 1903 roku, zamordowano króla Aleksandra Obrenowicia i jego żonę, Dragę.
Polski okręt podwodny ORP Orzeł 11 czerwca 1940 został oficjalnie uznany za stracony.
W 1962 roku miała miejsce najsłynniejsza próba ucieczki trzech więźniów z Alcatraz. Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglinowie wydostali się poza mury więzienia. Nigdy nie udało się odnaleźć mężczyzn, ani ich ciał. Na podstawie opowieści o tym wydarzeniu nakręcono film ?Ucieczka z Alcatraz?, w którym główną rolę zagrał Cilnt Eastwood.
W 1978 Alojzy Jarguz jako pierwszy polski sędzia główny poprowadził mecz w finale mistrzostw świata. Zagrały wtedy Peru i Iran (4:1).
11 czerwca 1876 roku przyszedł na świat Alfred Kroeber, amerykański antropolog, znany ze swoich badań nad kulturą ludzi pierwotnych.
W 1847 zmarł John Franklin, oficer angielskiej marynarki, badacz Arktyki.

1 Comment on "To byl dzien! – 11 czerwca"

  1. gogol przejazdem | 11 czerwca 2012 at 9:56 am | Odpowiedz

    „…Lokalny patriotyzm w najlepszym wydaniu!…”

    http://www.youtube.com/watch?v=TqtaZPQtap4&feature=related

Leave a comment

Your email address will not be published.


*