To był dzień! – 15 lipca

15 lipca przypada Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Choć jest to święto nieformalne (ogłosili je internauci), z całą pewnością warto je obchodzić – oczywiście jeśli w naszych czasach jest to jeszcze możliwe… A Wy jak sądzicie? Prosimy o opinie!
15 lipca nie można nie wspomnieć także o rocznicy jednej z najważniejszych bitew w historii Polski – dziś mijają dokładnie 602 lata od wielkiego zwycięstwa pod Grunwaldem. Z okazji pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, Ignacy Paderewski ufundował w Krakowie Pomnik Grunwaldzki. Stało się to pretekstem do wielkiej patriotycznej manifestacji.
W 1469 mieszkańcy Świdwina i Białogardu stoczyli tak zwaną bitwę o krowę.
Podczas wojny polsko-austriackiej w 1809, wojska Józefa Poniatowskiego zajęły Kraków. 9 lat później Wolne Miasto Kraków zostało uroczyście przekazane Zgromadzeniu Reprezentantów i Senatowi.
Sprowadzone z Leningradu prochy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pochowano w Wołczynie w 1938.
W 1956 we Wrocławiu odsłonięto przywieziony ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry. 5 lat później władze komunistyczne usunęły naukę religii ze szkół.
W związku z wybuchem epidemii ospy prawdziwej, w 1963 we Wrocławiu ogłoszono stan pogotowia.
Podczas I krucjaty w 1099 roku, armia krzyżowców zdobyła Jerozolimę.
„Pyroscaphe”, pierwszy statek napędzany silnikiem parowym, wypróbowano w 1783 na rzece Saone we Francji.
W 1864 Alfred Nobel otrzymał patent na nitroglicerynę. 5 lat później francuz Hippolyte Mege Mouriés opatentował… margarynę.
Tu-144 w 1969 jako pierwszy samolot komercyjny przekroczył prędkość dwóch machów.
Film „Szklana pułapka” miał swoją premierę 15 lipca 1988.


W 1606 przyszedł na świat Rembrandt – holenderski malarz i rysownik. Dokładnie 330 lat później urodził się Tadeusz Walasek, polski bokser, mistrz Europy.
W 1274 zmarł Bonawentura z Bagnoregio, włoski teolog i filozof. W 1876 zmarł Aleksander Fredro, a 28 lat później – Anton Czechow.

Be the first to comment on "To był dzień! – 15 lipca"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*