To był dzień! – 16 maja

Dziś w Polsce obchodzone jest mało znane Święto Straży Granicznej (na pamiątkę powołania instytucji w 1991 roku). Choć może się wydawać, że z powodu otwarcia granic rola Straży nie jest już tak istotna, w rzeczywistości wciąż jest to organ bardzo potrzebny.
16 maja 1575 roku król Henryk Walezy został uznany za zbiegłego. 73 lata później (1648), podczas powstania Chmielnickiego, polskie wojska poniosły klęskę w bitwie pod Żółtymi Wodami.
Pierwsze wydanie krakowskiego dziennika „Nowiny” ukazało się dokładnie 99 lat temu.
W 1929 roku w Poznaniu została otwarta Powszechna Wystawa Krajowa, zorganizowana z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości. Jej celem było zaprezentowanie dorobku odrodzonego państwa.
Politechnika Śląska w Gliwicach rozpoczęła działalność w 1945 roku. Trzydzieści lat później swoją premierę miał pierwszy odcinek popularnego serialu „Czterdziestolatek”, emitowanego przez Telewizję Polską do 1977.
Dwa lata temu na południu rozpoczęła się jedna z największych w historii kraju powodzi.
W 1836 odbył się ślub Edgara Allana Poe, amerykańskiego pisarza, który wziął za żonę swoją trzynastoletnią kuzynkę. Receptura piwa korzennego powstała w 1866 roku. Opracował ją Amerykanin, Charles Elmer Hires.
92 lata temu papież Benedykt XV kanonizował Joannę d’Arc. W 1929 natomiast, Amerykańska Akademia Filmowa po raz pierwszy przyznała Oscara.

Pierwszy laser rubinowy został uruchomiony w 1966 roku. Urządzenie skonstruował fizyk Theodore Maiman. Rok później generał Park Chung-hee dokonał zamachu stanu w Korei Południowej.
W 1997 nowy prezydent Zairu, Laurent-Désiré Kabila, przywrócił krajowi dawną nazwę – Demokratyczna Republika Konga.
Dziś mija 70 rocznica śmierci Bronisława Malinowskiego – polskiego antropologa, który był jednym z pierwszych badaczy, prowadzących badania terenowe. Swoje 59 urodziny obchodzi dziś irlandzki aktor Pierce Brosnan, jeden z wykonawców roli Jamesa Bonda.

Be the first to comment on "To był dzień! – 16 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*