To był dzień! – 17 maja

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, ustanowiony na pamiątkę wykreślenia w 1990 roku homoseksualizmu z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Obchody tego dnia zwykle przyjmują formę happeningów, mających uświadomić społeczeństwu, że homoseksualiści w niczym nie są gorsi od innych.
17 maja ogłoszono również Światowym Dniem Społeczeństwa Informacyjnego.
W 1923 roku podpisano porozumienie, na mocy którego została powołana centrowo-prawicowa koalicja parlamentarna – Chjeno-Piast. 5 lat później Polskie Radio wyemitowało słuchowisko „Pogrzeb Kiejstuta”, pierwsze napisane specjalnie dla radia. Jego autorem był Witold Hulewicz – poeta, krytyk literacki, tłumacz i wydawca.
Decyzja, którą Polski Komitet Olimpijski ogłosił w 1984 wstrząsnęła wszystkimi miłośnikami sportu. 17 maja poinformowano bowiem, że polscy zawodnicy nie wezmą udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles.
W 1606 roku w Moskwie odbył się ślub Dymitra I Samozwańca i Maryny Mniszchówny. 259 lat później w Paryżu założono Międzynarodowy Związek Telegraficzny, który pod nazwą Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny funkcjonuje do dziś.

W 1902 Grecji odkryto mechanizm z Antykithiry, który służył starożytnym do obliczania położenia ciał niebieskich.
Dokładnie 52 lata temu w amerykańskich szkołach zniesiono segregację rasową.
W roku 1970 rozpoczęła się wielka ekspedycja Thora Heyerdahla, który na tratwie trzcinowej Ra II przepłynął Atlantyk. Chciał w ten sposób udowodnić, że starożytni Egipcjanie mogli się spotkać z mieszkańcami Ameryki. Heyerdahl propagował teorię dyfuzjonizmu – rozprzestrzeniania się kultur przez migracje.
17 maja 1510 roku zmarł włoski malarz Sandro Botticelli. 522 lata temu przyszedł na świat Albrecht Hohenzollern – ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego przed jego sekularyzacją. W 1525 złożył królowi Zygmuntowi hołd lenny, określany mianem hołdu pruskiego.

Be the first to comment on "To był dzień! – 17 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*