To był dzień! – 18 maja

Obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Muzeów, ustanowiony w 1977 przez ICOM, radę działającą przy UNESCO, będziemy mieli okazję świętować już w sobotę. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na wszystkich odwiedzających czeka wiele atrakcji.
W 1886 roku został oddany do użytku szpital psychiatryczny w Rybniku.
35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego 18 maja 1931 roku rozpoczęło strajk, spowodowany zapowiedzią obniżki płac.
W 1935 zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego.
Kolejny polski rekord ? w 1938 Tadeusz Góra pokonał najdłuższą trasę na szybowcu PWS-101.
Pierwsza próba zespołu Lombard odbyła się 31 lat temu w sali Estrady Poznańskiej. Data została jednocześnie uznana za oficjalny początek działalności grupy.
Słynne rzymskie Forum Trajana otwarto 18 maja 113 roku.
W 1291 zakończyło się oblężenie Akki przez Mameluków. Wydarzenie to uznawane jest za symboliczny koniec wypraw krzyżowych.
We Francji 18 maja 1804 roku zniesiono I Republikę. Wtedy też Napoleon Bonaparte ogłosił się cesarzem. 93 lata później została opublikowana powieść Brama Stokera ?Dracula?. Stworzona przez autora postać do dziś uznawana jest za pierwowzór wampira. Z książki czerpali inspirację zarówno inni pisarze, jak i reżyserzy filmowi.

18 maja 1944 roku zakończyła się bitwa pod Monte Cassino.
Nitto Santapaola, jeden z przywódców sycylijskiej mafii, został aresztowany w 1993 roku. 5 lat później w Wilnie rozpoczął działalność Uniwersytet Polski.
W 1999 natomiast, odkryto Perdytę ? jeden z wewnętrznych księżyców Urana. Wtedy to Erich Karkoschka zauważył, że obiekt ten nie jest satelitą Belinda, za którego wcześniej uważano nowy księżyc.
Dokładnie 102 lata temu zmarła Eliza Orzeszkowa, polska pisarka, autorka powieści ?Nad Niemnem?. W 1980 roku Ian Curtis, wokalista popularnej wtedy grupy Joy Division, popełnił samobójstwo.
Dziś mija także 92 rocznica urodzin Karola Wojtyły, polskiego biskupa, kardynała, później papieża, a przede wszystkim wielkiego człowieka.

Be the first to comment on "To był dzień! – 18 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*