To był dzień! – 26 lipca

Dziś na Kubie obchodzone jest Święto Rewolucji. Warto wspomnieć także o tym, że 26 lipca według Kalendarza Majów przypadał Nowy Rok.
W 1400 Władysław II Jagiełło zainaugurował działalność odnowionej Akademii Krakowskiej.
W 1885 rozpoczęły się tak zwane rugi pruskie – władze pruskie nakazały wszystkim Polakom, posiadającym obce obywatelstwo, opuścić kraj.
W 1919 została wytyczona polsko-litewska linia demarkacyjna, tak zwana linia Focha.
Hitlerowcy w 1941 roku utworzyli getto białostockie. 8 lat później statek wycieczkowy Anna po zderzeniu z tureckim Odenisem zatonął w Zatoce Gdańskiej. Zginęło wtedy 11 osób.


Premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego „Janosik” odbyła się w 1974 roku.
23 lata temu Polska ratyfikowała Konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur.
W 1529 królowa Hiszpanii Izabela mianowała Francisca Pizarra gubernatorem nowo podbitych terytoriów w Ameryce Południowej.
Niepodległość konfederacji północnych prowincji Niderlandów ogłoszono w 1581.
Pierwszą publiczną konną kolej żelazną uruchomiono w 1803 na trasie Wandsworth-Croydon w Wielkiej Brytanii.
Jeden z pierwszych dokumentów, opisujących holocaust, tak zwaną „Czarną księgę”, otrzymali w 1946 amerykańscy senatorowie i kongresmani. Dokładnie rok później w USA powstały Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) i Rada Bezpieczeństwa Narodowego (NCS).
39 lat temu miała miejsce premiera filmu „Wejście smoka”.
W 1875 urodził się Carl Gustav Jung, szwajcarski psycholog, twórca psychologii analitycznej. W 1894 przyszła na świat Magdalena Samozwaniec, polska pisarka. 48 urodziny obchodzi dziś Sandra Bullock, amerykańska aktorka.
W 1533 zmarł Atahualpa, król Inków. Dziś mija także 71 rocznica śmierci Kazimierza Bartela, polskiego matematyka, polityka, premiera Polski, rektora Uniwersytetu Lwowskiego, rozstrzelanego na rozkaz Heinricha Himmlera po odmowie utworzenia kolaboracyjnego rządu.

1 Comment on "To był dzień! – 26 lipca"

 1. gogol przejazdem | 26 lipca 2012 at 1:32 pm | Odpowiedz

  „…Dziś na Kubie obchodzone jest Święto Rewolucji. …”

  No to szykuje się imprezka w nocy , a co…

  „Średnie miesięczne zarobki na wyspie to równowartość 15-20 dolarów amerykańskich, co tłumaczy powszechną biedę. Na placach i ulicach kubańskich miast kwitnie za to, często w godzinach pracy, życie towarzyskie. Niskie wynagrodzenie i powszechnie panujące poczucie bezsensu podejmowanych działań zniechęcają ludzi do pracy i wszelkiej inicjatywy.”

  Fidel odpływa…
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/bdd11c46a2.jpg

Leave a comment

Your email address will not be published.


*