To był dzień! – 26 maja

Dziś wszystkim Matkom składamy najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy za Waszą troskę, dobroć i cierpliwość.
Ilu z nas zdaje sobie sprawę skąd wziął się Dzień Matki? Obchodzono go już w starożytności ? Grecy i Rzymianie składali cześć boginiom płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii. Tam właśnie celebrowano tak zwaną ?niedzielę matki? ? święto wolne od pracy, które początkowo polegało na wizycie w katedrze. Z czasem jednak zaczęło nabierać zupełnie odmiennego znaczenia…
Co jeszcze działo się na świecie26 maja?
W 1831 roku, podczas powstania listopadowego, wojska polskie poniosły klęskę w bitwie pod Ostrołęką.
98 lat temu w Chorzowie odbyła się pierwsza w kraju wystawa akwarystyczno – terrarystyczna.
Podczas II wojny światowej, w 1942 w Wereszczynie na Lubelszczyźnie, hitlerowcy rozstrzelali ponad trzystu Żydów. Trzy lata później w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się pierwszy koncert.

Słynna krakowska Piwnica Pod Baranami, założona przez Piotra Skrzyneckiego, rozpoczęła działalność w 1956 roku.
W 1521 został ogłoszony edykt wormacki, skazujący na banicję Lutra i jego zwolenników. 17 lat po wydaniu dokumentu z Genewy wypędzono Jana Kalwina.
Ostatnia w Wielkiej Brytanii publiczna egzekucja odbyła się w 1868. W więzieniu Newgate powieszono wtedy Michaela Barretta.
W 1888 w Jerozolimie została założona żydowska organizacja B’nai B’rith Israel. Jednym z jej celów było utrzymywanie kontaktów między Żydami, żyjącymi w Diasporze, a Izraelem.
W 1945 roku 464 amerykańskie bombowce B-29 dokonały nalotu na Tokio.
Najsłynniejszy album szwedzkiej grupy Europe, ?The Final Countdown?, ukazał się 26 maja 1986.
W 1944 przyszedł na świat Jarosław Kukulski, polski kompozytor i pianista, mąż Anny Jantar, ojciec piosenkarki Natalii Kukulskiej. Muzyk zmarł w 2010.

Be the first to comment on "To był dzień! – 26 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*