To był dzień! – 27 czerwca

27 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rybołówstwa. W Polsce natomiast przypada Dzień Walki z Cukrzycą, upamiętniający odkrycie insuliny przez Fredericka Bantinga i jego asystenta Charlesa Besta (1922 rok).
Warto także wspomnieć, że społeczność LGBT (osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych) obchodzi dziś Christopher Street Day, ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na dyskryminację mniejszości seksualnych. Upamiętnia on zamieszki, wywołane w 1969 roku w Nowym Jorku.
W 1920 w Warszawie utworzono Polski Związek Towarzystw Kolarskich (obecnie Polski Związek Kolarski).
Ze względu na zły stan zdrowia Józef Piłsudski w 1928 ustąpił ze stanowiska premiera.
Podczas II wojny światowej, w 1941, niemieckie bataliony policyjne spaliły Wielką Synagogę w Białymstoku, w której przebywało ponad dwa tysiące Żydów. 9 lat później wiek pełnoletności obniżono z 21 do 18 lat.
Premiera filmu ?Przygoda z piosenką? miała miejsce dokładnie 43 lata temu.
W 1854 Abraham Pineo Gesner, kanadyjski geolog i lekarz, uzyskał patent na naftę wytwarzaną z węgla (pod nazwą handlową ?kerosene?).

W 1905 doszło do buntu marynarzy na rosyjskim pancerniku Potiomkin. Wydarzenie to zostało przedstawione w nakręconym dwadzieścia lat później filmie Siergieja Eisensteina (?Pancernik Potiomkin?).
Pierwsze w historii tankowanie w powietrzu (amerykański bombowiec Airco DH.4) przeprowadzono w 1923. 6 lat później w Nowym Jorku zademonstrowano po raz pierwszy kolorową telewizję. Dokonali tego inżynier Herbert Ives i jego współpracownicy z Bell Labs.
Pierwszy na świecie bankomat został uruchomiony w 1967 roku w Londynie.
W 1941 przyszedł na świat Krzysztof Kieślowski, polski reżyser. 60 urodziny obchodzi dziś Bogusław Linda.
Rok temu zmarł Maciej Zembaty, polski poeta, satyryk, bard i tłumacz (głównie poezji Leonarda Cohena).

1 Comment on "To był dzień! – 27 czerwca"

  1. gogol przejazdem | 27 czerwca 2012 at 8:29 am | Odpowiedz

    ??6 lat później w Nowym Jorku zademonstrowano po raz pierwszy kolorową telewizję. Dokonali tego inżynier Herbert Ives i jego współpracownicy z Bell Labs. ??
    To tak jak u nas.
    U nas też, telewizja była przed wojną, potem wojna , po wojnie była kolorowa, albo przynajmniej koloryzowała?
    ?Cudze chwalimy swego nie znamy.?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*