To był dzień! – 27 kwietnia

Dziś, 27 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Grafika. Drodzy Czytelnicy, pamiętajmy o tym, że właśnie dzięki grafikom to, co nas otacza, nabiera nowej jakości – staje się ciekawe, kolorowe, a czasem wręcz zaskakujące.

Dokładnie 220 lat temu podpisano akt zwołania konfederacji targowickiej, która posłużyła carycy Katarzynie jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczpospolitej. W 1796 roku Austriacy uroczyście przejęli rządy w Krakowie.
W 1947 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie, które do dziś stanowią największe tego typu przedsięwzięcie w kraju, wznowiły działalność po wojnie.
Bez wątpienia ciekawostką jest fakt, że 27 kwietnia 31 roku jest uznawany za hipotetyczną datę śmierci Jezusa Chrystusa. Informację tę odnaleziono w ewangeliach synoptycznych (wspólna nazwa dla ewangelii wg św. Mateusza, Marka i Łukasza).
W 1521 roku w potyczce z mieszkańcami wyspy Mactan na Filipinach zginął odkrywca Ferdynand Magellan.
Dziś przypada również 202 rocznica skomponowania przez Ludwiga van Beethovena utworu „Dla Elizy”. Tożsamość adresatki słynnej melodii nie została potwierdzona przez biografów twórcy. Jedni uważają, że była ona córką lekarza wiedeńskiego, która odrzuciła oświadczyny kompozytora, by wyjść za bogatego szlachcica. Inni natomiast widzą w niej „Nieśmiertelną Ukochaną”, do której Beethoven napisał swój słynny list („List do Nieśmiertelnej Ukochanej”).
Warto także wspomnieć, że w 1981 roku Xerox PARC na jednej z konferencji zaprezentował pierwszą mysz komputerową.
27 kwietnia 1931 roku przyszedł na świat Krzysztof Komeda, znany na całym świecie kompozytor i pianista jazzowy. Muzyk wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się stylu, określanego mianem „polskiej szkoły jazzu”. Zmarł w 1969 roku.

Be the first to comment on "To był dzień! – 27 kwietnia"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*