To był dzień! – 29 maja

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku.
Najlepsze życzenia z okazji imienin składamy Ermentrudom, Izbylutom i Syzyniuszom.
29 maja 1792 zawieszono obrady Sejmu Wielkiego.
W 1919 roku w Poznaniu zakończyła się budowa pociągu pancernego Danuta, który wziął udział między innymi w powstaniu wielkopolskim oraz bitwie pod Warszawą.
80 lat temu w Warszawie został założony Instytut Radowy im. Marii Skłodowskiej-Curie (obecne Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie).
W 1943 roku na Pawiaku hitlerowcy rozstrzelali ponad sześćset osób, których zwłoki spalono później w ruinach warszawskiego getta.
Dokładnie 29 maja 1453 Konstantynopol został zdobyty przez Turków. Data ta przez wielu jest uznawana za koniec średniowiecza.
111 lat temu w Dreźnie odbyła się premiera jedynej opery w dorobku Jana Ignacego Paderewskiego – „Manru”. Prapremiera baletu Igora Strawińskiego „Święto wiosny” odbyła się natomiast w 1913.
Mount Everest po raz pierwszy zdobyto dopiero w 1953. Dokonali tego Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem.
13 lat później rozpoczęła się pierwsza wizyta Ronalda Reagana w ZSRR.
Każdy kontynent ma swoje Stołowe. O czym mowa? O górach, oczywiście. W 1999 roku w Afryce (RPA) otwarto Park Narodowy Góry Stołowej.
Rok później na Fidżi doszło do przewrotu wojskowego.
Niedawno, bo w 2007, w Rosji przeprowadzono pierwszą próbę pocisku balistycznego dalekiego zasięgu RS-24.
W 1500 roku w wieku 50 lat zmarł Bartolomeu Dias, portugalski żeglarz i odkrywca, który prawdopodobnie jako pierwszy od starożytności Europejczyk opłynął południowy kraniec Afryki.

Dziś mija także 151 rocznica śmierci Joachima Lelewela, znakomitego polskiego historyka i działacza politycznego.

Be the first to comment on "To był dzień! – 29 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*