To był dzień! – 3 maja

Dziś obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja (221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja). Z całą pewnością żaden z Was tego faktu nie przeoczył. Ilu z nas potrafi jednak wymienić pozostałe obchodzone tego dnia rocznice? Sprawdźmy!3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku w celu podkreślenia tego, jak istotne jest, by dziennikarze z różnych stron świata mogli swobodnie wyrażać swoje zdanie i przekazywać informacje. Często to właśnie ci dziennikarze przemawiają głosem ludzi biednych i cierpiących, którzy w inny sposób nie są w stanie zwrócić na siebie uwagi.
W 1660 roku władcy Szwecji i Polski zawarli pokój w Oliwie. Król Jan Kazimierz zrzekł się praw do tronu szwedzkiego, natomiast Polska zatrzymała część Inflant. Dokładnie 155 lat później (1815) powstała Republika Krakowska (Wolne Miasto Kraków).
Pierwsza w kraju reklama radiowa została wyemitowana w 1927 roku w Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia.
Także 3 maja na Jasnej Górze obchodzono Tysiąclecie Chrztu Polski. Miłośnicy motoryzacji mieli powody do radości w 1978 roku, kiedy to uruchomiono seryjną produkcję samochodu FSO Polonez.
A co działo się za granicą?
W 1810 roku angielski poeta George Gordon Byron przepłynął Cieśninę Dardanele. Chciał w ten sposób udowodnić prawdziwość mitu o Hero i Leandrze.
105 lat później Włochy zerwały Trójprzymierze, zawarte z Niemcami i Austro-Węgrami.
W 1961 na Festiwalu Filmowym w Cannes obraz ?Matka Joanna od Aniołów? Jerzego Kawalerowicza otrzymał nagrodę specjalną.
Dziś mija także 11 rocznica rozpoczęcia słynnego meczu rosyjskiego szachisty Garriego Kasparowa z superkomputerem IBM Deep Blue.
Z urodzonych 3 maja warto wspomnieć Marię Skibniewską (1904-1984), polską tłumaczkę literatury anglosaskiej, znaną między innymi z przekładu ?Władcy Pierścieni? J.R.R. Tolkiena.

Be the first to comment on "To był dzień! – 3 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*