To był dzień! – 6 listopada

6 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Eksploatacji Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów. W Maroko przypada Rocznica Zielonego Marszu, natomiast na Dominikanie i w Tadżykistanie ? Święto Konstytucji.
W 1730 został ścięty Hans Hermann von Katte, porucznik armii pruskiej, który pomagał w przygotowaniu nieudanej ucieczki księcia Fryderyka do Anglii.
W 1844 parowóz Rawka wszedł do służby na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej w Toruniu została utworzona w 1922.
W 1929 doszło do strajku górników i hutników Górnego Śląska i Zagłębia, którzy protestowali przeciwko niskim płacom.


Pierwszy występ zespołu ?Mazowsze? odbył się w 1950 w Teatrze Polskim w Warszawie. 3 lata później wyemitowano pierwszy spektakl Teatru Telewizji ? ?Okno w lesie? Józefa Słotwińskiego.
Mikołaj Kopernik, przebywający w tym czasie w Rzymie, w 1500 roku obserwował zaćmienie Księżyca.
W 1789 John Carroll został powołany na pierwszego amerykańskiego biskupa.
Abraham Lincoln w 1860 wygrał wybory prezydenckie w USA.
Charles Laveran w 1880 roku odkrył przyczynę malarii, którą okazał się zarodziec ? pierwotniak przenoszony przez komary. Dokładnie 9 lat później Adam Bruno Wikszemski otrzymał patent na ?urządzenie do fonograficznej rejestracji drgań dźwiękowych?.
W 1943 Armia Czerwona wyzwoliła Kijów.
Film ?Angielski pacjent? miał swoją premierę 16 lat temu.
W 1838 przyszedł na świat Bronisław Radziszewski, polski chemik. W 1861 urodził się James Naismith, kanadyjski lekarz, twórca zasad koszykówki, a w 1928 ? Andrzej Heidrich, polski grafik. 81 urodziny obchodzi dziś Mike Nichols, amerykański reżyser filmowy, a 42 ? Ethan Hawke, amerykański aktor.
W 189 zmarł Piotr Ściegienny, polski duchowny katolicki. Dziś mija także 25 lat od śmierci Kajetana Sosnowskiego, polskiego malarza.

1 Comment on "To był dzień! – 6 listopada"

  1. GOGOL PRZEJAZDEM | 8 listopada 2012 at 5:49 pm | Odpowiedz

    ??Pierwszy występ zespołu ?Mazowsze? odbył się w 1950 w Teatrze Polskim w Warszawie. 3 lata później wyemitowano pierwszy spektakl Teatru Telewizji ? ?Okno w lesie? Józefa Słotwińskiego. ??

    Rozumiem miejsce i czas, ale żeby od razu tak kłamać społeczeństwo ?
    ?Okno w lesie????

Leave a comment

Your email address will not be published.


*