To był dzień! – 7 czerwca

Boże Ciało jest świętem ruchomym, jednak nie można nie wspomnieć, że w tym roku przypada właśnie dziś. Uroczystość została ustanowiona w 1246 roku przez biskupa Roberta na wieść o widzeniach św. Julianny z Cornillon.
Katolicy wierzą również, że w 1263 miał miejsce tzw. cud eucharystyczny. Wtedy to w rękach mężczyzny, który zwątpił w przeistoczenie Chrystusa, zaczęła krwawić hostia.
W 1925 roku powstało Stronnictwo Chrześcijańsko-Narodowe.
Pierwsza w kraju rozgłośnia katolicka rozpoczęła działalność w 1991 roku. Było to Radio Diecezji Płockiej (obecnie Katolickie Radio Płock). Jego inauguracja odbyła się podczas mszy, sprawowanej w Płocku przez papieża Jana Pawła II.
W 2002 roku swoją premierę miał słynny film Marka Koterskiego „Dzień świra”. 6 lat później wystartował kanał telewizyjny Polsat News.
Podczas I wyprawy krzyżowej, w 1099 roku, rozpoczęło się oblężenie Jerozolimy, trwające do 15 lipca, zakończone zdobyciem miasta i rzezią mieszkańców.
Już w 1494 Hiszpania i Portugalia podpisały traktat w Tordesillas, dzielący między mocarstwa tereny, zdobyte w czasie wielkich odkryć geograficznych.
7 czerwca 1788 roku w Grenoble we Francji chłopi, zebrani na jarmarku, zaatakowali wojsko, rzucając w żołnierzy dachówkami. Wydarzenie to określono mianem „dnia dachówek”.
Brytyjski transatlantyk RMS Lusitania został zwodowany w 1906. Zatonął podczas I wojny światowej. Zginęło wtedy 1198 osób. Była to największa od czasów Titanica katastrofa statku pasażerskiego.
Dokładnie 7 lat później po raz pierwszy zdobyto najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley na Alasce.
Kolejny wielki sukces sportowy: w 1986 roku podczas meczu grupowego na mistrzostwach świata w Meksyku, Polska wygrała 1:0 z… Portugalią!

59 urodziny obchodzi dziś Jaromír Nohavica, czeski kompozytor, pieśniarz i poeta.
W 1954 zmarł angielski matematyk, twórca maszyn deszyfrujących, Alan Mathison Turing.

Be the first to comment on "To był dzień! – 7 czerwca"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*