To był dzień! – 7 maja

Dokładnie 82 lata temu przyszedł na świat Horst Bienek (1930 – 1990). Gliwiczanin jest autorem książek, opisujących życie na Górnym Śląsku z perspektywy mieszkańca, który kocha swoją małą ojczyznę. Zdjęcie główne pochodzi z inscenizacji jego „Pierwszej polki” w wykonaniu aktorów Teatru Nowej Sztuki.

W 1764 rozpoczęły się obrady sejmu konwokacyjnego. Dokładnie 30 lat później Tadeusz Kościuszko wydał uniwersał połaniecki, zmniejszający wymiar pańszczyzny, gwarantujący wolność osobistą chłopów oraz zakazujący usuwania ich z ziemi.
Krakowska Akademia Umiejętności rozpoczęła działalność 7 maja 1872 roku.
W 1958 został założony Polski Komitet Pomocy Społecznej. 10 lat później, w nocy z 6 na 7 maja, w Tatrach odnotowano przejście najsilniejszego wiatru halnego. Jego prędkość wynosiła około 300 km/h.
Biskup Cyryl w liście do cesarza Konstancjusza II opisał niezwykłe zjawisko – w 351 roku nad Jerozolimą ukazał się wielki świetlisty krzyż.
W 558, na skutek potężnego trzęsienia ziemi, zawaliła się kopuła świątyni Hagia Sofia w Konstantynopolu. Nieco ponad dziewięćset lat później (1463) pożar zniszczył Tuluzę.
Kult Istoty Najwyższej – taką nazwę nosiła formalna religia państwowa, którą wprowadzono we Francji w 1794.
Wielkim wydarzeniem była z całą pewnością premiera IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, która odbyła się w 1824 w Wiedniu. Od tego czasu, aż do dziś, dzieło cieszy się zasłużoną sławą – jest to kompozycja, której nie wypada nie znać.
Dzień 7 maja 1934 roku zapisał się w historii niewielkiej filipińskiej wyspy Palawan – właśnie w tym czasie wyłowiono tam największą znaną perłę, ważącą 6,37 kg i mierzącą 23,8 cm. Jej znalazca, muzułmanin, nazwał ją „Perłą Allacha”.
W 1945 w Reims Alfred Jodl i Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową niemiecką kapitulację wobec aliantów zachodnich.
Tragiczny wypadek miał miejsce w 1967 na torze Formuły 1. Podczas wyścigu o Grand Prix Monako kierowca włoski kierowca Lorenzo Bandini na skutek problemów ze swoim bolidem doznał rozległych obrażeń ciała. Zmarł trzy dni później w szpitalu.
Niedawno, bo w 2007 roku, świat obiegła informacja o odkryciu grobu Heroda Wielkiego.

Be the first to comment on "To był dzień! – 7 maja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*